Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy
REKLAMA
REKLAMA
W pracy może dojść do nieprzewidzianych wydarzeń. Nawet z pozoru bezpieczne zadania mogą być przyczyną wypadków, np. skaleczenia się papierem do drukarki. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić analizę zagrożeń w zakładzie pracy oraz informować podwładnych o prawdopodobnym niebezpieczeństwie. Musi on również przekazać informacje o zasadach postępowania w przypadkach awarii i innych sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia. Dodatkowo ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom podstawowe środki potrzebne do udzielania pierwszej pomocy oraz udostępnić nazwiska osób przeszkolonych w tym zakresie.
REKLAMA
Apteczka
Głównym punktem pierwszej pomocy jest apteczka. Oto, co powinno się w niej znajdować:
- gumowe rękawiczki jednorazowe (dwa rozmiary),
- gazy jałowe (1 m2, 0,5 m2),
- gaziki jałowe,
- plastry zwykłe,
- chusty trójkątne,
- bandaże,
- plastry z opatrunkiem (kilka rozmiarów),
- agrafki,
- nożyczki (skalpel),
- pęseta anatomiczna,
- opatrunek na oparzenia,
- maseczki do sztucznego oddychania,
- koc termiczny,
- woda utleniona.
Ze względów bezpieczeństwa nie powinno być w niej żadnych leków. Nie zawsze wiadomo bowiem, czy poszkodowany nie jest uczulony na jakiś specyfik.
Apteczka musi być odpowiednio oznaczona oraz umiejscowiona w widocznym punkcie firmy. Symbolem oznaczającym apteczkę jest biały krzyż na zielonym tle. Jej opakowanie powinno być odporne na działanie czynników mechanicznych i wygodne w obsłudze. Obowiązkiem pracodawcy jest wywieszenie przy apteczce nazwiska bądź nazwisk osób, które są uprawnione do ich obsługi. Dodatkowo umieszcza on przy niej instrukcję udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Liczba apteczek nie jest ograniczona ściśle przepisami. Decyzję o ich liczbie podejmuje pracodawca w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, biorąc pod uwagę rodzaj i siłę zagrożeń występujących w zakładzie pracy.
Pierwsza pomoc
Każdy z pracodawców ma obowiązek wyznaczyć ratownika lub osobę przeszkoloną w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jest ona odpowiedzialna zarówno za organizację pomocy, jak i wyposażenie firmowej apteczki. Liczba osób, które powinny być odpowiedzialne w tym zakresie kształtuje się różnie ze względu na stopień ryzyka oraz liczbę zatrudnionych. Wygląda to następująco:
- Niski stopień ryzyka (biura, biblioteki, hotele itp.):
- poniżej 50 pracowników – co najmniej 1 osoba wyznaczona,
- od 50 do 100 pracowników – co najmniej 1 ratownik,
- powyżej 100 pracowników – dodatkowo 1 ratownik na każde 100 zatrudnionych osób.
- Średni stopień ryzyka (produkcja, montaż, magazyn itp.):
- poniżej 20 pracowników – co najmniej 1 osoba wyznaczona,
- od 20 do 100 pracowników – co najmniej 1 ratownik na każde 50 zatrudnionych,
- powyżej 100 pracowników – dodatkowo 1 ratownik na każde 100 zatrudnionych.
- Wysoki stopień ryzyka (górnictwo, przemysł ciężki itp.):
- poniżej 50 pracowników – co najmniej 1 osoba wyznaczona,
- od 5 do 50 pracowników – co najmniej 1 ratownik,
- powyżej 50 pracowników – dodatkowo 1 ratownik na każde 50 zatrudnionych.
Gdy firma mieści się np. w kilku budynkach i utrudnia to dostęp do pomocy przedlekarskiej, liczbę ratowników trzeba odpowiednio zwiększyć. Ratownik lub osoba przeszkolona musi być na każdej zmianie!
Kiedy mówimy o wypadku przy pracy?
Kary za brak apteczki?
Pracodawca podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) między innymi w zakresie apteczek pierwszej pomocy. W przypadku wykazania jej braku w trakcie przeprowadzanej kontroli inspektor nakaże uzupełnienie. Niewykluczona jest w takim przypadku również kara grzywny, wynosząca od 1000 do 30 000 zł. Odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ponosi zarówno pracodawca, jak i kierownik (art. 283 § 1 Kodeksu pracy). Zgodnie zaś z Kodeksem karnym, gdy nie udzieli on pomocy człowiekowi będącemu w sytuacji związanej z bezpośrednim zagrożeniem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (jeżeli sam w tym przypadku nie narazi się na podobne ryzyko), podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat (art. 162 Kodeksu karnego).
Monika Węcław (Zielona Linia)
19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat