Ile powinna wynosić kwota refundacji okularów dla pracowników
REKLAMA
To pracodawca decyduje, do jakiej kwoty będzie refundował szkła pracownikowi. Kwota ta musi być dostosowana do realnych cen szkieł.
REKLAMA
W mojej ocenie nie powinien budzić wątpliwości regulujący tę kwestię przepis § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe obligujący pracodawcę do zapewniania pracownikom okularów korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
W myśl wymienionego przepisu, w ramach realizacji obowiązku, pracodawca:
- jest obowiązany ponosić pełne koszty robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza – stanowi to realizację jednego z obowiązków zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy;
- może ograniczyć swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy (w związku ze znacznie zróżnicowanymi cenami oprawek) jedynie poprzez ustalenie i doprowadzenie do wiadomości pracowników – w sposób przyjęty w zakładzie – np. do wysokości kosztu oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu.
W razie, gdy ustalona przez pracodawcę kwota partycypacji nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów w powyższym zakresie, a także gdy pracodawca ogranicza termin kolejnej partycypacji np. nie częściej niż co 2 lata, można uznać, że nie realizuje on w pełnym zakresie obowiązku zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok.
Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.
Przypadki nienależytej realizacji obowiązków zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy powinny być zgłaszane do właściwego okręgowego inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy.
Nie można wykluczyć, że niektórzy pracodawcy mogli zastosować ograniczenia wysokości partycypacji wzorując się podobnymi ograniczeniami zasad partycypacji zawartymi w decyzjach dyrektorów generalnych niektórych urzędów np.
- Ministerstwa Spraw Zagranicznych – przysługuje zwrot kosztów zakupionych przez nich okularów korygujących wzrok (oprawek i szkieł) do wysokości 500 złotych,
- Wyższego Urzędu Górniczego – maksymalna kwota refundacji wynosi: w roku 2010 – 150 zł; w roku 2011 – 210 zł; w roku 2012 i latach następnych – 16% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat