reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Wniosek o przesunięcie urlopu

Pracownik może starać się o przesunięcie urlopu na inny termin za pomocą wniosku składanego do pracodawcy. Wniosek ten, aby przyniósł oczekiwany skutek musi zostać odpowiednio umotywowany. Określenie przyczyn przesunięcia urlopu wypoczynkowego musi opierać się o ważne powody. Ważne powody to określenie szerokie, co powoduje, że w rozpatrywaniu wniosku pracodawca powinien indywidualnie podejść do sprawy swojego pracownika. Za ważne przyczyny należy uznawać takie okoliczności, których wystąpienie przekreśla możliwość wypoczęcia w trakcie urlopu.

Okoliczności stanowiące podstawę do przeniesienia urlopu powinny wystąpić dopiero po sporządzeniu planu urlopów albo po ustaleniu terminu urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Ważnym powodem może być przykładowo klęska żywiołowa, nieuzyskanie przez małżonka urlopu w tym samym czasie czy choroba członka najbliższej rodziny pracownika.

Zobacz: Przestój a dodatkowy urlop - porada

Kiedy pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika?

W określonych przepisami prawa pracy okolicznościach pracodawca będzie miał obowiązek przesunięcia terminu urlopu pracownika. Pracodawca jest obowiązany do przesunięcia urlopu na termin późniejszy, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego.

Wyliczenie to ma charakter przykładowy. Pozostałe okoliczności znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej o usprawiedliwianiu nieobecności.

Obowiązek przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę jest niezależny od żądania pracownika. Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia, jeżeli dowie się o usprawiedliwionej przyczynie uniemożliwiającej wykorzystanie udzielonego urlopu. Niewykorzystany urlop powinien być udzielony nie później niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

W przypadku obligatoryjnego przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę, ustalenie późniejszego terminu urlopu następuje poprzez jego uzgodnienie między pracodawcą a pracownikiem.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przełożenie terminu urlopu
Przełożenie terminu urlopu

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama