Jak zatrudnić pracownika w święta?
REKLAMA
REKLAMA
Zakaz pracy w święta
Praca w święta jest zakazana w placówkach handlowych. W przypadku, gdy święto przypada w niedzielę, praca w takich placówkach również jest zakazana. Należy jednak wskazać, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
REKLAMA
Umowy cywilne
Zatrudnienie w sklepie w czasie świąt na umowie cywilnej może być problematyczne dla pracodawcy w przypadku kontroli przeprowadzonej przez inspekcję pracy. Osoby zatrudnione na umowę zlecenia lub umowę o dzieło, wykonujące pracę w sklepie w przeważającej części wykonują swoje obowiązki w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Zatrudnienie w sklepie spełnia bowiem takie warunki. Zleceniobiorca jest kierowany przez pracodawcę, nadzorowany oraz ma wyznaczone miejsce i czas świadczenia.
W razie kontroli pracodawca będzie musiał liczyć się z zarzutami zawarcia umowy cywilnoprawnej w warunkach umowy o pracę, które kończą się sprawą w sądzie pracy oraz skazaniem na karę grzywny.
Co jest zabronione?
Przede wszystkim pracodawca nie może zatrudnić na umowę zlecenia osoby, która ma z nim zawartą umowę o pracę. Sytuacja taka jest niedopuszczalna.
Grzywna za naruszenie zakazu pracy w święta lub zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę wynosi 30 tysięcy złotych.
Zobacz: Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?
Praca wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta
Rozwiązaniem skutecznym będzie zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wykonywaną wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Umowa taka jest popularna wśród osób niemogących pracować w zwyczajowo przyjętym tygodniu pracy z powodów rodzinnych lub edukacyjnych np. studenci stacjonarni. Problem z tego typu zatrudnieniem polega na trudności wypracowania odpowiedniej liczby godzin pracy w miesiącu, w którym nie wypada żadne święto. Rozwiązaniem jest zatrudnienie na odpowiednią część etatu np. 7/8.
Kiedy praca w święta jest dozwolona?
W art. 15110 Kodeksu pracy określono wykaz prac dopuszczalnych w niedziele i święta.
Praca w niedziele i święta jest dozwolona:
- w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- w ruchu ciągłym,
- przy pracy zmianowej,
- przy niezbędnych remontach,
- w transporcie i w komunikacji,
- w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
- przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
- w rolnictwie i hodowli,
- przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
- zakładach świadczących usługi dla ludności,
- gastronomii,
- zakładach hotelarskich,
- jednostkach gospodarki komunalnej,
- zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
- jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
- zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
- w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
Zobacz serwis: Stosunek pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat