reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak zatrudnić pracownika w święta?

Jak zatrudnić pracownika w święta?

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. W dzień świąteczny sklep może być otwarty, jeżeli sprzedaż jest prowadzona przez jego właściciela lub osobę zatrudnioną na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Zakaz pracy w święta

Praca w święta jest zakazana w placówkach handlowych. W przypadku, gdy święto przypada w niedzielę, praca w takich placówkach również jest zakazana. Należy jednak wskazać, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Umowy cywilne

Zatrudnienie w sklepie w czasie świąt na umowie cywilnej może być problematyczne dla pracodawcy w przypadku kontroli przeprowadzonej przez inspekcję pracy. Osoby zatrudnione na umowę zlecenia lub umowę o dzieło, wykonujące pracę w sklepie w przeważającej części wykonują swoje obowiązki w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Zatrudnienie w sklepie spełnia bowiem takie warunki. Zleceniobiorca jest kierowany przez pracodawcę, nadzorowany oraz ma wyznaczone miejsce i czas świadczenia.

W razie kontroli pracodawca będzie musiał liczyć się z zarzutami zawarcia umowy cywilnoprawnej w warunkach umowy o pracę, które kończą się sprawą w sądzie pracy oraz skazaniem na karę grzywny.

Co jest zabronione?

Przede wszystkim pracodawca nie może zatrudnić na umowę zlecenia osoby, która ma z nim zawartą umowę o pracę. Sytuacja taka jest niedopuszczalna.

Grzywna za naruszenie zakazu pracy w święta lub zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę wynosi 30 tysięcy złotych.

Zobacz: Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?

Praca wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta

Rozwiązaniem skutecznym będzie zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wykonywaną wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Umowa taka jest popularna wśród osób niemogących pracować w zwyczajowo przyjętym tygodniu pracy z powodów rodzinnych lub edukacyjnych np. studenci stacjonarni. Problem z tego typu zatrudnieniem polega na trudności wypracowania odpowiedniej liczby godzin pracy w miesiącu, w którym nie wypada żadne święto. Rozwiązaniem jest zatrudnienie na odpowiednią część etatu np. 7/8. 

Kiedy praca w święta jest dozwolona?

W art. 15110 Kodeksu pracy określono wykaz prac dopuszczalnych w niedziele i święta.

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

 1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 2. w ruchu ciągłym,
 3. przy pracy zmianowej,
 4. przy niezbędnych remontach,
 5. w transporcie i w komunikacji,
 6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
 7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
 8. w rolnictwie i hodowli,
 9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
  1. zakładach świadczących usługi dla ludności,
  2. gastronomii,
  3. zakładach hotelarskich,
  4. jednostkach gospodarki komunalnej,
  5. zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
  6. jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
  7. zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
 10. w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zobacz serwis: Stosunek pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama