REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Organizacja pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komisja Trójstronna przestaje istnieć

Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego?

Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP

Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia.

Ulgi podatkowe na przyzakładowe żłobki, kluby dziecięce i przedszkola

Będą specjalne ulgi podatkowe na tworzenie przyzakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli. Przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ich utworzenie oraz, w ograniczonym zakresie, na ich prowadzenie.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

REKLAMA

Regulaminy wynagradzania zaskarżone przez pracodawców

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uniemożliwiają pracodawcom ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

Ograniczanie kosztów podróży służbowych

Co trzeci przedsiębiorca w Polsce planuje wprowadzić rozwiązania mające na celu ograniczanie kosztów podróży służbowych. Obecnie to drugi z największych kosztów ponoszonych przez pracodawców zaraz po wynagrodzeniach.

Rada Dialogu Społecznego uchwalona przez Sejm

Wprowadzenie instytucji Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych było przedmiotem prac sejmowych podczas 95. posiedzenia Sejmu. Sejm uwzględnił wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania i 25 czerwca 2015 r. uchwalił ustawę.

Współpraca uczelni z pracodawcami

Współpraca uczelni z pracodawcami staje się coraz bardziej popularna. Sytuacja na rynku pracy wymaga dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Taka praktyka powinna przyczynić się do spadku bezrobocia wśród ludzi młodych.

REKLAMA

Wyniki badania "Plany pracodawców"

Wyniki badania "Plany pracodawców" wskazują na to, że około 30% pracodawców przewiduje w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia. Rośnie również liczba firm, które zwiększają kwoty wynagrodzeń swoich pracowników. O podnoszenie uposażeń apeluje także minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego w rządzie

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego będzie rozpatrywany w rządzie. Pracodawcy i związki zawodowe zaprezentowali wspólnie wypracowany jednolity tekst ustawy. Gotowy jest również projekt regulaminu nowej instytucji.

Rosyjskie embargo i potrzeba szkolenia pracowników - wsparcie dla pracodawców

Pracodawcy, których firmy ucierpiały na skutek nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga oraz pracodawcy, którym brakuje funduszy na szkolenia dla pracowników mogą skorzystać z finansowego wsparcia. Jednak ze względu na niewiedzę przedsiębiorców o dostępnych środkach zainteresowanie pomocą jest niewielkie.

Kogo szukają pracodawcy? Na jakie stanowiska aplikują kandydaci?

Zgodnie z badaniem serwisu rekrutacyjnego GoldenLine.pl w I kwartale 2015 r. pracodawcy poszukiwali najczęściej pracowników z branży IT. Natomiast kandydaci do pracy aplikowali w szczególności na stanowiska związane ze sprzedażą.

Ostrzeżenie czy groźba bezprawna?

W myśl art. 87 k.c., kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. Czy oświadczenie zakładu, że wypowie podwładnemu angaż, jeżeli ten nie zgodzi się na propozycję przekształcenia dotychczasowej umowy na czas nieokreślony w terminową stanowi groźbę bezprawną?

Platforma SKAi dla uczniów, uczelni, absolwentów i pracodawców

Powstała nowatorska, internetowa platforma SKAi dla uczniów, uczelni, absolwentów i pracodawców. Na stronie www.skai.edu.pl uczeń może sprawdzić, czy po danym kierunku studiów będzie mógł liczyć na ciekawą pracę. Pracodawca dzięki platformie znajdzie interesujących go pracowników.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a umowa o zakazie konkurencji - SN

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę dnia 6 maja 2015 r. (III PZP 2/15).

Nie tylko zwolnienia przynoszą oszczędności

Nie tylko zwolnienia pracowników przynoszą oszczędności firmie. Warto poszukać oszczędności dzięki projektom zakupowym. Dużo większe możliwości do zmniejszenia kosztów firmy daje obszar kosztów produkcyjnych, materiałów, komponentów - od 5% do 10%.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe lub przekwalifikować się i to za wynagrodzeniem. Bezrobotny zyskuje praktyczne umiejętności do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Jakie korzyści z tego tytułu nabywa pracodawca?

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r. zostały wybrane. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: poniżej 50, poniżej 500 i powyżej 500 pracowników. Kto zwyciężył?

Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu.

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Przejęcie zakładu pracy - 7 najczęstszych błędów

Przejście zakładu pracy przez nowego pracodawcę reguluje Kodeks pracy. Pomimo funkcjonowania przepisów kodeksowych w praktyce często przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę dochodzi do popełniania licznych uchybień. Jakich 7 najczęstszych błędów dopuszczają się w tej sytuacji pracodawcy?

Pracowniczy program emerytalny - podmioty uprawnione do utworzenia

Podmioty uprawnione do tworzenia pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nie zostały ograniczone przez ustawodawcę. PPE mogą więc być tworzone przez każdy podmiot będący pracodawcą.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga dokonania szeregu czynności. Jakie 5 kroków należy wykonać w celu prawidłowego rozstania się z pracownikiem? Zobacz wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Rada Dialogu Społecznego - nowa instytucja

Trwają prace nad nową instytucją. Zamiast Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych ma powstać Rada Dialogu Społecznego.

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Więcej ofert pracy w urzędach

W styczniu tego roku w urzędach zgłoszonych jest mniej bezrobotnych niż rok temu. Pracodawcy zgłosili o 29 proc. więcej wolnych miejsc pracy niż miesiąc temu.

Czy przepisy ustawy o społecznej inspekcji pracy są zgodne z Konstytucją RP?

Konfederacja Lewiatan zarzuca ustawie o społecznej inspekcji pracy m.in. brak określenia maksymalnej liczby społecznych inspektorów w zakładzie pracy i zbyt ogólnego określenia ich kompetencji społecznych. Trybunał Konstytucyjny zbada również przepisy dotyczące obciążeń jakie pracodawca powinien ponosić w związku z funkcjonowaniem ustawy.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu poprawę jakości zasobów pracy w Polsce oraz lepsze ich dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku pracy.

Zmiany w Komisji Trójstronnej

Będzie nowa formuła dialogu społecznego. Ma ona zastąpić lub usprawnić Komisję Trójstronną. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Reprezentatywna organizacja pracodawców

Konfederacja Lewiatan z niepokojem dostrzega praktykę sądów rejonowych i sądu okręgowego w Warszawie orzekającego o reprezentatywności organizacji pracodawców. Uznano za reprezentatywne np. stowarzyszenie. Tymczasem jest to podmiot, który nie może być uznany za organizację pracodawców, nie jest ani związkiem pracodawców, ani konfederacją czy federacją takich związków.

Polisy na życie opłacane przez pracodawców

W Polsce około 80% programów ubezpieczeń na życie stanowią ubezpieczenia finansowane przez samych pracowników. Wyróżnia to Polskę na tle innych krajów Europy Centralnej. Przeważają tam programy sponsorowane. To pracodawca opłaca składkę wynikającą z polisy na życie.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego to propozycja pracodawców i związków zawodowych. To, co się dzieje w zakładach pracy między pracodawcą i pracownikiem, dzieje się w regionach. Należy więc skutecznie rozwiązywać te problemy.

Zasiłek pogrzebowy także dla pracodawcy

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która zapłaciła za organizację pogrzebu. Osoba ta nie musi być spokrewniona ze zmarłym. O zasiłek pogrzebowy starać się może m.in. pracodawca.

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Aby praca była efektywna, konieczne jest zapoznanie się przez pracodawcę oraz pracownika ze swoimi obowiązkami. Które obowiązki stron stosunku pracy są najważniejsze?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Od dnia 1 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które określiło wysokość płacy minimalnej za 2014 r. Kwota ta została ustalona na 1680 zł brutto (ok. 1240 zł netto).

Konkurs "Pracodawca jutra" rozstrzygnięty

Konkurs "Pracodawca jutra" zorganizowany przez PARP i PSZK został rozstrzygnięty. Kto otrzymał nagrodę główną?

Lojalnośc pracowników sukcesem pracodawcy cz. 2

Wpływ pracowników na powodzenie pracodawcy jest nieoceniony i niekwestionowany. Jak zatem pozyskać pracownika lojalnego i utrzymać go w firmie?

Lojalność pracowników sukcesem pracodawcy cz. 1

Lojalny pracownik jest niekiedy gwarantem sukcesu pracodawcy. Jak zatem pozyskać lojalnego pracownika i utrzymać go w firmie?

Zarządzanie pracownikami 50+ z korzyścią dla pracodawcy

Prognozy demograficzne dla Polski nie są optymistyczne. Przewidują duży wzrost populacji w wieku 60–65 lat, przy jednoczesnym coraz większym spadku liczebności populacji w grupach wiekowych 0–17 i 18–44 lata. W Polsce spójne programy zarządzania wiekiem 50+ należą do rzadkości. Jakie korzyści dla firmy może przynieść wdrożenie takiego programu.

Przygotowanie do poszukiwania pracy

Jak przygotować się do poszukiwania pracy? W jaki sposób zaprezentować się przyszłemu pracodawcy z dobrej strony? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?

W czasach gospodarki opartej na wiedzy zasoby ludzkie stanowią największy potencjał firm i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie zdolnościami i kompetencjami pracowników. Bo dobrze zarządzane talenty to najlepszy sposób dystansowania konkurencji.

Plany pracodawców na 2014 rok

Początek nowego roku nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy 2014 rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

REKLAMA