REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Senat przegłosował dwie poprawki do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Dyskusja, jaka odbyła się przy tej okazji, potwierdza, że dialog wymaga kompromisów, ale niestety nie wszyscy partnerzy społeczni są do niego zdolni, a w imię własnych interesów są gotowi zaprzepaścić dorobek dwóch lat wspólnej pracy.

Autopromocja

– Przyjęcie przez senat ustawy o Radzie Dialogu Społecznego to wielki sukces partnerów społecznych, w tym również Pracodawców RP. Szkoda, że nie wszystkie organizacje to doceniają. Nie wróży to dobrze dialogowi społecznemu – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Podczas rozpatrywania ustawy na posiedzeniu plenarnym senatorowie wyrazili uznanie dla pracy wykonanej przez partnerów społecznych i przygotowanego przez nich projektu nowej ustawy, a także zawartego w tym zakresie porozumienia. Zgłosili jednak kilka poprawek, głównie o charakterze technicznym. Dotyczą one m.in. propozycji, aby sprawozdanie z działalności Rady Dialogu Społecznego było przedstawiane nie tylko Sejmowi, lecz także Senatowi. Kolejna poprawka odnosi się do trybu opiniowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016. Ministerstwu Finansów zależało na tym, aby miały do niego zastosowanie dotychczasowe terminy, określone w ustawie o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Obie te poprawki zostały przyjęte, choć partnerzy społeczni wskazywali, że w ich ocenie nie są one niezbędne.

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Odrzucona została natomiast poprawka dotycząca uchylenia przepisu wprowadzającego wymóg posiadania przez reprezentatywną organizację pracodawców, wśród swoich członków, regionalnych związków pracodawców, mających swoje siedziby w co najmniej połowie województw. Poprawka ta to postulat zgłaszany przez Business Centre Club, który został odrzucony przez strony jeszcze w toku negocjacji nad projektem nowej ustawy. Dlatego podczas dyskusji na ten temat w Senacie pozostałe organizacje partnerów społecznych odniosły się do niej krytycznie. Podkreślały jednocześnie, że każda z organizacji odczuwa pewien niedosyt, ponieważ nie wszystkie postulaty zostały uwzględnione, ale na tym polega kompromis, a ta ustawa właśnie nim jest.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawki zgłoszone w Senacie nieco opóźnią przyjęcie przedmiotowej ustawy, ponieważ muszą one zostać teraz rozpatrzone przez posłów. Prawdopodobnie nastąpi to na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowano na 22–23 lipca br. Nowa ustawa wejdzie w życie z 14-dniowym okresem vacatio legis, a Rada Dialogu Społecznego może rozpocząć swoją działalność już we wrześniu br. To dobrze, bo straciliśmy wiele czasu, który można było poświęcić na dialog nad szeregiem problemów o charakterze społeczno-gospodarczym. Teraz na forum nowej Rady Dialogu Społecznego, razem ze związkami zawodowymi, musimy ostro wziąć się do pracy!

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    REKLAMA