REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Senat przegłosował dwie poprawki do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Dyskusja, jaka odbyła się przy tej okazji, potwierdza, że dialog wymaga kompromisów, ale niestety nie wszyscy partnerzy społeczni są do niego zdolni, a w imię własnych interesów są gotowi zaprzepaścić dorobek dwóch lat wspólnej pracy.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

– Przyjęcie przez senat ustawy o Radzie Dialogu Społecznego to wielki sukces partnerów społecznych, w tym również Pracodawców RP. Szkoda, że nie wszystkie organizacje to doceniają. Nie wróży to dobrze dialogowi społecznemu – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Podczas rozpatrywania ustawy na posiedzeniu plenarnym senatorowie wyrazili uznanie dla pracy wykonanej przez partnerów społecznych i przygotowanego przez nich projektu nowej ustawy, a także zawartego w tym zakresie porozumienia. Zgłosili jednak kilka poprawek, głównie o charakterze technicznym. Dotyczą one m.in. propozycji, aby sprawozdanie z działalności Rady Dialogu Społecznego było przedstawiane nie tylko Sejmowi, lecz także Senatowi. Kolejna poprawka odnosi się do trybu opiniowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016. Ministerstwu Finansów zależało na tym, aby miały do niego zastosowanie dotychczasowe terminy, określone w ustawie o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Obie te poprawki zostały przyjęte, choć partnerzy społeczni wskazywali, że w ich ocenie nie są one niezbędne.

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

REKLAMA

Odrzucona została natomiast poprawka dotycząca uchylenia przepisu wprowadzającego wymóg posiadania przez reprezentatywną organizację pracodawców, wśród swoich członków, regionalnych związków pracodawców, mających swoje siedziby w co najmniej połowie województw. Poprawka ta to postulat zgłaszany przez Business Centre Club, który został odrzucony przez strony jeszcze w toku negocjacji nad projektem nowej ustawy. Dlatego podczas dyskusji na ten temat w Senacie pozostałe organizacje partnerów społecznych odniosły się do niej krytycznie. Podkreślały jednocześnie, że każda z organizacji odczuwa pewien niedosyt, ponieważ nie wszystkie postulaty zostały uwzględnione, ale na tym polega kompromis, a ta ustawa właśnie nim jest.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawki zgłoszone w Senacie nieco opóźnią przyjęcie przedmiotowej ustawy, ponieważ muszą one zostać teraz rozpatrzone przez posłów. Prawdopodobnie nastąpi to na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowano na 22–23 lipca br. Nowa ustawa wejdzie w życie z 14-dniowym okresem vacatio legis, a Rada Dialogu Społecznego może rozpocząć swoją działalność już we wrześniu br. To dobrze, bo straciliśmy wiele czasu, który można było poświęcić na dialog nad szeregiem problemów o charakterze społeczno-gospodarczym. Teraz na forum nowej Rady Dialogu Społecznego, razem ze związkami zawodowymi, musimy ostro wziąć się do pracy!

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA