reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Senat przegłosował dwie poprawki do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Dyskusja, jaka odbyła się przy tej okazji, potwierdza, że dialog wymaga kompromisów, ale niestety nie wszyscy partnerzy społeczni są do niego zdolni, a w imię własnych interesów są gotowi zaprzepaścić dorobek dwóch lat wspólnej pracy.

– Przyjęcie przez senat ustawy o Radzie Dialogu Społecznego to wielki sukces partnerów społecznych, w tym również Pracodawców RP. Szkoda, że nie wszystkie organizacje to doceniają. Nie wróży to dobrze dialogowi społecznemu – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Podczas rozpatrywania ustawy na posiedzeniu plenarnym senatorowie wyrazili uznanie dla pracy wykonanej przez partnerów społecznych i przygotowanego przez nich projektu nowej ustawy, a także zawartego w tym zakresie porozumienia. Zgłosili jednak kilka poprawek, głównie o charakterze technicznym. Dotyczą one m.in. propozycji, aby sprawozdanie z działalności Rady Dialogu Społecznego było przedstawiane nie tylko Sejmowi, lecz także Senatowi. Kolejna poprawka odnosi się do trybu opiniowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016. Ministerstwu Finansów zależało na tym, aby miały do niego zastosowanie dotychczasowe terminy, określone w ustawie o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Obie te poprawki zostały przyjęte, choć partnerzy społeczni wskazywali, że w ich ocenie nie są one niezbędne.

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Odrzucona została natomiast poprawka dotycząca uchylenia przepisu wprowadzającego wymóg posiadania przez reprezentatywną organizację pracodawców, wśród swoich członków, regionalnych związków pracodawców, mających swoje siedziby w co najmniej połowie województw. Poprawka ta to postulat zgłaszany przez Business Centre Club, który został odrzucony przez strony jeszcze w toku negocjacji nad projektem nowej ustawy. Dlatego podczas dyskusji na ten temat w Senacie pozostałe organizacje partnerów społecznych odniosły się do niej krytycznie. Podkreślały jednocześnie, że każda z organizacji odczuwa pewien niedosyt, ponieważ nie wszystkie postulaty zostały uwzględnione, ale na tym polega kompromis, a ta ustawa właśnie nim jest.

Poprawki zgłoszone w Senacie nieco opóźnią przyjęcie przedmiotowej ustawy, ponieważ muszą one zostać teraz rozpatrzone przez posłów. Prawdopodobnie nastąpi to na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowano na 22–23 lipca br. Nowa ustawa wejdzie w życie z 14-dniowym okresem vacatio legis, a Rada Dialogu Społecznego może rozpocząć swoją działalność już we wrześniu br. To dobrze, bo straciliśmy wiele czasu, który można było poświęcić na dialog nad szeregiem problemów o charakterze społeczno-gospodarczym. Teraz na forum nowej Rady Dialogu Społecznego, razem ze związkami zawodowymi, musimy ostro wziąć się do pracy!

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama