| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady?

Zadania RDS

Jednym z zadań Rady jest opiniowanie projektów założeń i aktów prawnych wniesionych przez rząd. Ma na to 30 dni, a w szczególnych sytuacjach  21 dni. W przypadku, gdy rząd nie uwzględni opinii, będzie musiał wyjaśnić swoje stanowisko w uzasadnieniu do projektu przedkładanego Sejmowi.

Przewodniczący Rady, na mocy uchwały tego gremium, może występować do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. W przypadku spraw leżących w gestii Rady, może ona występować z wnioskiem o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.

Swój program działania i sprawy priorytetowe dla rozwoju i trwałości dialogu społecznego RDS będzie przekazywać rządowi do 20 lutego każdego roku.  

Skład RDS

Pracownicy i pracodawcy są reprezentowani w Radzie przez taką samą liczbę przedstawicieli. Członków Rady powołuje i odwołuje prezydent na wniosek odpowiednio każdej z organizacji pracowników i pracodawców oraz premiera (w przypadku przedstawicieli strony rządowej). Z głosem doradczym, w pracach Rady mogą uczestniczyć przedstawiciele prezydenta, prezesa NBP oraz prezesa GUS. Funkcja przewodniczącego Rady będzie pełniona rotacyjnie przez przedstawiciela każdej z trzech stron przez rok. Posiedzenia Rady są jawne.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Ustawa przewiduje również powołanie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (WRDS), które, podobnie jak dotychczas, będą realizować dialog czterech stron: pracowników, pracodawców, rządu (jego reprezentantem jest wojewoda) oraz strony samorządowej, którą reprezentuje marszałek województwa.

Rada zastąpi Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

Sejm uchwalił ustawę 24 lipca 2015 r., a prezydent podpisał ją 3 sierpnia br.

Zadaj pytanie na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »