REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy/ Fot. Fotolia
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W spra­wach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy.

W prawie pracy

Do takich spraw zalicza się:

Autopromocja
 • odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę,
 • odwołanie od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia,
 • wystąpienie o sprostowanie treści świadectwa pracy,
 • odwołanie od ukarania karą porządkową,
 • roszczenia wynikające z przepisów prawa pracy lub umów o pracę, np. o wypłatę wynagrodzenia czy innych świadczeń pracowniczych.

Przeciwko pracodawcy może się również toczyć postępowanie przed organem kontrolnym, jakim jest PIP. Postępowanie kontrolne PIP ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrze­gania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bhp, a także przepisów dotyczących legal­ności zatrudnienia, oraz udokumentowanie doko­nanych ustaleń. Kontrole przeprowadzają inspek­torzy PIP. Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub stanowiącej wpis do dzien­nika budowy podmiotowi kontrolowanemu przysłu­guje odwołanie do okręgowego inspektora pracy. Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od daty otrzy­mania decyzji.

Redakcja poleca produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Postępowanie w podatkach dochodowych

Postępowanie podatkowe obejmuje ustalanie i pobór należnych podatków i opłat. Może zostać wszczęte z urzędu lub na żądanie strony.

W postępowaniu podatkowym organy podatkowe m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • są zobowiązane udzielać niezbędnych informa­cji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania,
 • są zobowiązane zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wyda­niem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (organ podatkowy może odstąpić od tej zasa­dy, jeżeli w wyniku postępowania wszczętego na wniosek strony ma zostać wydana decyzja w cało­ści uwzględniająca wniosek strony oraz w przypad­ku zabezpieczenia i zastawu skarbowego),
 • powinny wyjaśniać stronom zasadność przesła­nek, którymi się kierują przy załatwianiu sprawy, aby w miarę możliwości doprowadzić do wyko­nania przez strony decyzji bez stosowania środ­ków przymusu,
 • powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środka­mi prowadzącymi do jej załatwienia.

Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne.

Postępowanie w ubezpieczeniach

W celu wyjaśnienia okoliczności związanych ze spra­wą, ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające, które pozwala na wyjaśnienie i wyeliminowanie nie­prawidłowości dokonanych przez płatnika oraz usta­lenie stanu faktycznego. Postępowanie wyjaśniające jest przeprowadzane m.in.:

 • w przypadku stwierdzenia w dokumentach zgło­szeniowych i rozliczeniowych nieprawidłowości, które uniemożliwiają prawidłowe rozliczenie konta płatnika oraz zewidencjonowanie danych na koncie ubezpieczonego,
 • jeżeli płatnik złoży dokumenty potwierdzają­ce zawieszenie działalności, a nie wyrejestruje z ZUS pracowników,
 • w trakcie przeprowadzanej kontroli. Postępowanie wyjaśniające jest jedną z faz postę­powania administracyjnego, które ma na celu zebranie wszelkich dowodów związanych z wyjaś­nianą przez ZUS sprawą.

Natomiast należności płatnika nieopłacone w ter­minie (zadłużenie) podlegają ściągnięciu w trybie przepisów postępowania egzekucyjnego w admi­nistracji.

Dołącz do nas na Facebooku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA