Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
Do takich spraw zalicza się:
REKLAMA
- odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę,
- odwołanie od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia,
- wystąpienie o sprostowanie treści świadectwa pracy,
- odwołanie od ukarania karą porządkową,
- roszczenia wynikające z przepisów prawa pracy lub umów o pracę, np. o wypłatę wynagrodzenia czy innych świadczeń pracowniczych.
Przeciwko pracodawcy może się również toczyć postępowanie przed organem kontrolnym, jakim jest PIP. Postępowanie kontrolne PIP ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bhp, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń. Kontrole przeprowadzają inspektorzy PIP. Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub stanowiącej wpis do dziennika budowy podmiotowi kontrolowanemu przysługuje odwołanie do okręgowego inspektora pracy. Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji.
Redakcja poleca produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Postępowanie w podatkach dochodowych
Postępowanie podatkowe obejmuje ustalanie i pobór należnych podatków i opłat. Może zostać wszczęte z urzędu lub na żądanie strony.
W postępowaniu podatkowym organy podatkowe m.in.:
- są zobowiązane udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania,
- są zobowiązane zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (organ podatkowy może odstąpić od tej zasady, jeżeli w wyniku postępowania wszczętego na wniosek strony ma zostać wydana decyzja w całości uwzględniająca wniosek strony oraz w przypadku zabezpieczenia i zastawu skarbowego),
- powinny wyjaśniać stronom zasadność przesłanek, którymi się kierują przy załatwianiu sprawy, aby w miarę możliwości doprowadzić do wykonania przez strony decyzji bez stosowania środków przymusu,
- powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.
Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne.
Postępowanie w ubezpieczeniach
W celu wyjaśnienia okoliczności związanych ze sprawą, ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające, które pozwala na wyjaśnienie i wyeliminowanie nieprawidłowości dokonanych przez płatnika oraz ustalenie stanu faktycznego. Postępowanie wyjaśniające jest przeprowadzane m.in.:
- w przypadku stwierdzenia w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych nieprawidłowości, które uniemożliwiają prawidłowe rozliczenie konta płatnika oraz zewidencjonowanie danych na koncie ubezpieczonego,
- jeżeli płatnik złoży dokumenty potwierdzające zawieszenie działalności, a nie wyrejestruje z ZUS pracowników,
- w trakcie przeprowadzanej kontroli. Postępowanie wyjaśniające jest jedną z faz postępowania administracyjnego, które ma na celu zebranie wszelkich dowodów związanych z wyjaśnianą przez ZUS sprawą.
Natomiast należności płatnika nieopłacone w terminie (zadłużenie) podlegają ściągnięciu w trybie przepisów postępowania egzekucyjnego w administracji.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat