REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy/ Fot. Fotolia
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W spra­wach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy.

W prawie pracy

Do takich spraw zalicza się:

REKLAMA

Autopromocja
  • odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę,
  • odwołanie od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia,
  • wystąpienie o sprostowanie treści świadectwa pracy,
  • odwołanie od ukarania karą porządkową,
  • roszczenia wynikające z przepisów prawa pracy lub umów o pracę, np. o wypłatę wynagrodzenia czy innych świadczeń pracowniczych.

Przeciwko pracodawcy może się również toczyć postępowanie przed organem kontrolnym, jakim jest PIP. Postępowanie kontrolne PIP ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrze­gania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bhp, a także przepisów dotyczących legal­ności zatrudnienia, oraz udokumentowanie doko­nanych ustaleń. Kontrole przeprowadzają inspek­torzy PIP. Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub stanowiącej wpis do dzien­nika budowy podmiotowi kontrolowanemu przysłu­guje odwołanie do okręgowego inspektora pracy. Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od daty otrzy­mania decyzji.

Redakcja poleca produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Postępowanie w podatkach dochodowych

Postępowanie podatkowe obejmuje ustalanie i pobór należnych podatków i opłat. Może zostać wszczęte z urzędu lub na żądanie strony.

W postępowaniu podatkowym organy podatkowe m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • są zobowiązane udzielać niezbędnych informa­cji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania,
  • są zobowiązane zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wyda­niem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (organ podatkowy może odstąpić od tej zasa­dy, jeżeli w wyniku postępowania wszczętego na wniosek strony ma zostać wydana decyzja w cało­ści uwzględniająca wniosek strony oraz w przypad­ku zabezpieczenia i zastawu skarbowego),
  • powinny wyjaśniać stronom zasadność przesła­nek, którymi się kierują przy załatwianiu sprawy, aby w miarę możliwości doprowadzić do wyko­nania przez strony decyzji bez stosowania środ­ków przymusu,
  • powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środka­mi prowadzącymi do jej załatwienia.

Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne.

Postępowanie w ubezpieczeniach

W celu wyjaśnienia okoliczności związanych ze spra­wą, ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające, które pozwala na wyjaśnienie i wyeliminowanie nie­prawidłowości dokonanych przez płatnika oraz usta­lenie stanu faktycznego. Postępowanie wyjaśniające jest przeprowadzane m.in.:

  • w przypadku stwierdzenia w dokumentach zgło­szeniowych i rozliczeniowych nieprawidłowości, które uniemożliwiają prawidłowe rozliczenie konta płatnika oraz zewidencjonowanie danych na koncie ubezpieczonego,
  • jeżeli płatnik złoży dokumenty potwierdzają­ce zawieszenie działalności, a nie wyrejestruje z ZUS pracowników,
  • w trakcie przeprowadzanej kontroli. Postępowanie wyjaśniające jest jedną z faz postę­powania administracyjnego, które ma na celu zebranie wszelkich dowodów związanych z wyjaś­nianą przez ZUS sprawą.

Natomiast należności płatnika nieopłacone w ter­minie (zadłużenie) podlegają ściągnięciu w trybie przepisów postępowania egzekucyjnego w admi­nistracji.

Dołącz do nas na Facebooku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA