REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem

Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem/ Fot. Fotolia
Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed zatrudnieniem pracownika tymczasowego, agencja pracy tymczasowej powinna uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem m.in. rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej, czy sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

Agencja pracy tymczasowej - pojęcie

Przedsiębiorstwo, którego działalność polega na rekrutacji, selekcji, zatrudnianiu i stawianiu do dys­pozycji użytkownika osób fizycznych o określonych umiejętnościach i kwalifikacjach, na podstawie odpowiedniej umowy zawartej pomiędzy agencją pracy tymczasowej a użytkownikiem.

REKLAMA

Autopromocja

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowni­ków w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkow­nika. Może angażować pracowników tymczaso­wych do prac:

 • o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym,
 • których wykonanie w terminie przez pracowni­ków zatrudnionych przez pracodawcę użytkow­nika nie jest możliwe albo
 • których wykonanie należy do obowiązków nie­obecnego pracownika zatrudnionego przez pra­codawcę użytkownika.

Uzgodnienia pomiędzy agencją a pracodawcą użytkownikiem

Przed zatrudnieniem pracownika tymczasowego agencja pracy tymczasowej powinna uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem:

 • rodzaj pracy, która ma być powierzona pracow­nikowi tymczasowemu,
 • wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykony­wania pracy, która ma być powierzona pracow­nikowi tymczasowemu,
 • przewidywany okres wykonywania pracy tym­czasowej,
 • wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego,
 • miejsce wykonywania pracy tymczasowej. Możliwe jest również uzgodnienie przez agencję z pracodawcą użytkownikiem sposobu wykorzysta­nia przez pracownika tymczasowego urlopu wypo­czynkowego - w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz praco­dawcy użytkownika oraz ustalenie trybu udziele­nia tego urlopu.

Przed zawarciem umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym agencja powinna również uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem m.in. zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika innych niż wyma­gane obowiązków pracodawcy dotyczących bez­pieczeństwa i higieny pracy. Agencja zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umów o pracę na czas określony lub umów o pracę na czas wykonania określonej pracy. Umowa z pracownikiem tymczasowym powin­na zawierać: strony umowy, rodzaj umowy i datę zawarcia umowy, oraz wskazywać pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także warunki zatrud­nienia pracownika tymczasowego w okresie wyko­nywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejsze­go rozwiązania tej umowy przez każdą z nich za wypowiedzeniem.

O uzgodnieniach dokonanych z pracodawcą użyt­kownikiem dotyczących zatrudnienia agencja pracy tymczasowej powinna informować pracownika przed zawarciem umowy. Agencja jest zobowiąza­na wydać pracownikowi świadectwo pracy (doty­czące łącznie wszystkich okresów zatrudnienia na przestrzeni 12 miesięcy lub gdy umowa trwała kró­cej - za ten okres).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekomendowany produkt: Samozatrudnienie - krok po kroku (PDF)

Wynagrodzenie

Obowiązkiem pracodawcy użytkownika jest pisem­ne poinformowanie agencji pracy tymczasowej m.in. o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, okre­ślonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązu­jących u pracodawcy użytkownika. Przed zawarciem umowy o pracę między agen­cją pracy tymczasowej a pracownikiem tymcza­sowym agencja i pracodawca użytkownik pisem­nie uzgadniają zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązku pracodawcy dotyczące­go m.in. wypłacania należności na pokrycie kosz­tów związanych z podróżą służbową.

Co do zasa­dy obowiązkiem agencji pracy tymczasowej jest wypłacanie należności na pokrycie kosztów zwią­zanych z podróżą służbową, jednak dopuszczalne jest przejęcie tego obowiązku przez pracodaw­cę użytkownika jako obowiązku własnego. O tych uzgodnieniach agencja pracy tymczasowej zawia­damia osobę, której ma być powierzone wykony­wanie pracy tymczasowej, przed zawarciem z nią umowy o pracę.

Umowa o pracę zawarta między agencją pracy tym­czasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać warunki zatrudnienia pracownika tymcza­sowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pra­codawcy użytkownika, a w szczególności wynagro­dzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję pracy tymcza­sowej.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA