Nieuczciwe praktyki handlowe
12 sie 2008
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji ma bardzo szeroki zasięg. Dlatego też warto wiedzieć, jakie działania można uznać za nieuczciwe praktyki, a które można potraktować jako zwykłe działania konkurencyjne.
Związkowcy bez kary
12 sie 2008
Brak określenia, jakie czyny osób pełniących funkcje związkowe są sprzeczne z ustawą, spowodował uchylenie przepisu wprowadzającego karalność kierowania działalnością sprzeczną z prawem przez działaczy związkowych.
Alkohol w miejscu pracy
07 sie 2008
Stwierdzenie stanu nietrzeźwości pracownika w czasie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę i to nie tylko za wypowiedzeniem, ale i w trybie natychmiastowym z winy tego pracownika.
Pracodawca może kontrolować komputer
01 sie 2008
Pracodawca może zakazać pracownikom wykorzystywania komputera służbowego do celów prywatnych oraz kontrolować pracę pracownika wykonywaną przy jego użyciu.
Alkohol w miejscu pracy
22 lip 2008
Stwierdzenie stanu nietrzeźwości pracownika w czasie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę i to nie tylko za wypowiedzeniem, ale i w trybie natychmiastowym z winy tego pracownika.
Za szkodę wyrządzoną innej osobie przez pracownika odpowiada pracodawca
25 cze 2008
Osoba, której pracownik wyrządził szkodę, może żądać jej naprawienia wyłącznie od jego pracodawcy. Pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania poszkodowanemu tylko wówczas, gdy spowodował szkodę z winy umyślnej, gdy nie ma ona związku z wykonywaniem przez niego pracy oraz gdy pracodawca jest niewypłacalny.
Legalność akcji protestacyjnej
16 cze 2008
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nadaje związkom zawodowym prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu (akcje protestacyjne). Warto jednak pamiętać, że uprawnienie do obrony uzasadnionych praw pracowników winno być realizowane w oparciu o przyjęte przez ustawodawcę ramy prawne. Jakie zatem przesłanki winny być spełnione, by akcja protestacyjna była legalna?
Kilka przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego
30 maja 2008
Rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Jako uzasadnienie zwolnienia podaliśmy 3 różne przyczyny. Pracownica odwołała się od tego zwolnienia do sądu pracy. Czy jeżeli w czasie rozprawy sąd pracy uzna, że jedna z tych przyczyn jest bezzasadna, a pozostałe są prawidłowe, to całe zwolnienie dyscyplinarne będzie bezzasadne?
Firma może zwolnić pracownika, wobec którego toczy się postępowanie karne
08 maja 2008
Firma może wypowiedzieć umowę o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika, jeśli wszczęto wobec niego postępowanie karne. Jest to uzasadnione, nawet jeśli później pracownika uniewinniono.
Czy rozwiązanie umowy za pomocą faksu będzie skuteczne
28 mar 2008
Pracodawca podejrzewał, że jeden z pracowników kradnie firmowe komputery. Nie miał jednak dowodów na potwierdzenie tego faktu i chciał przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Do czasu jego zakończenia pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po dokonaniu wewnętrznego śledztwa pracodawca był już pewny, że kradzieży dokonał pracownik. Pracodawca wezwał pracownika do stawienia się w zakładzie pracy. Chciał rozwiązać z nim stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym. Pracownik zignorował jednak to wezwanie. W tej sytuacji pracodawca przesłał mu rozwiązanie umowy za pomocą faksu. Ponadto sporządził krótką wiadomość tekstową (sms) i przesłał ją na służbowy telefon komórkowy pracownika oraz przesłał e-mail na jego elektroniczną skrzynkę. Czy takie rozwiązanie umowy będzie skuteczne?
Jak można ukarać pijanego pracownika
27 mar 2008
Pracodawca może ukarać pracownika wykonującego swoje obowiązki pod wpływem alkoholu jedną z kar porządkowych. Może również zwolnić go z pracy, nawet w trybie dyscyplinarnym.
Kodeks granicą odpowiedzialności
21 lut 2008
Pracodawcy nie mogą w umowach pogarszać sytuacji pracowników w stosunku do ich uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Dotyczy to także postanowień umów o wspólnej odpowiedzialności materialnej.
Kiedy można wypowiedzieć umowę pracownikowi na urlopie wychowawczym
09 sty 2008
Stosunek pracy w okresie urlopu wychowawczego podlega szczególnej ochronie. W okresie od dnia złożenia wniosku przez pracownika o udzieleniu mu urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy o pracę. Czy są sytuacje, gdy ochrona ta jest ograniczona?
Pracownik może zapłacić wysokie odszkodowanie za nieprzystąpienie do pracy
14 gru 2007
Powstanie stosunku pracy nie jest zależne od faktycznego rozpoczęcia pracy przez pracownika. Wystarczy samo zawarcie umowy.
Pracodawca musi udowodnić przed sądem wysokość poniesionej szkody
14 gru 2007
Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym, jeśli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Ciężar udowodnienia szkody w mieniu powierzonym i jej wysokość spoczywa na pracodawcy, a zmiana w tym zakresie na niekorzyść pracownika w drodze umowy jest niedopuszczalna.
Utrata uprawnień do wykonywania pracy uzasadnia rozwiązanie umowy
05 gru 2007
Utrata przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia albo za wypowiedzeniem. Zależy to od winy pracownika.
W jakim terminie pracodawca może żądać naprawienia szkody
08 lis 2007
Podczas wykonywania obowiązków pracowniczych pracownik wyrządził szkodę polegającą na uszkodzeniu powierzonego mu przez pracodawcę laptopa. Czy istnieją ograniczenia co do okresu, w którym pracodawca może domagać się od pracownika naprawienia szkody?
Czy pracownikowi można odebrać samochód służbowy
29 paź 2007
Zasady używania przez pracowników mienia pracodawcy są uregulowane w kodeksie pracy głównie w zakresie odpowiedzialności pracownika. Brak jest natomiast przepisów, które szczegółowo stanowiłyby o zasadach jego zwrotu. Pracodawcy często mają więc wątpliwości, kiedy mogą odebrać pracownikowi przyznany mu wcześniej samochód służbowy.
Pracodawca decyduje, z kim podpisać umowę
18 paź 2007
Pracodawca może podpisać umowę o zakazie konkurencji z każdym pracownikiem, który według niego ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę.
Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa
02 paź 2007
W razie świadomego ujawnienia przez pracownika tajemnicy pracodawcy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Przekroczenie limitu paliwa
20 sie 2007
Czy pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia kierowcy kwotę będącą przekroczeniem normy zużycia paliwa? Kierowcy przyjmowani do pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z normami i o tym, że zgadzają się na potrącenie ze swojego wynagrodzenia kwot ewentualnego przekroczenia normy.
Czy jest możliwe potrącenie kosztów naprawy służbowego samochodu
06 sie 2007
Zatrudniam na podstawie umowy zlecenia kilku rozwozicieli gazet. Jeden
z nich na podstawie zapisów umowy zlecenia korzysta z auta będącego
własnością mojej firmy. Kilka dni temu zleceniobiorca wjeżdżając na
wysoki krawężnik obok kiosku uszkodził miskę olejową w samochodzie.
Auto, niestety, nie posiadało ubezpieczenia AC. Czy mogę w tej sytuacji
potrącić koszt naprawy samochodu z wynagrodzenia zleceniobiorcy?
Zaznaczam, że nie podpisaliśmy żadnej dodatkowej umowy dotyczącej
warunków używania przez niego auta.
Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach
03 lip 2007
Dowiedziałem się, że pracodawca zatrudniający osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny jest zobowiązany poinformować ZUS o przychodach tych pracowników do 31 maja 2006 r. Co mam zrobić w sytuacji, gdy zatrudniam takich pracowników, a wymaganej informacji nie wysłałem? Czy jeżeli zrobię to w czerwcu, poniosę konsekwencje zaistniałej zwłoki?
Wypadek przy pracy- pracownik pod wpływem alkoholu
01 lip 2007
Pracownik, który pracował na rusztowaniu, spadł z niego podczas pracy i
zginął na miejscu. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Czy w
takiej sytuacji rodzinie zmarłego przysługują jakiekolwiek świadczenia
z ubezpieczenia wypadkowego (chodzi mi przede wszystkim o jednorazowe
odszkodowanie)? Czy zdarzenie to może zostać zakwalifikowane jako
wypadek przy pracy?
Choroba podczas urlopu
26 cze 2007
Jeden z moich pracowników zachorował w trakcie urlopu wypoczynkowego i nie zawiadamiając przełożonych przedłużył sobie urlop o 6 dni. Następnie rozwiązaliśmy z nim z tej przyczyny umowę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Kilka dni temu pracownik pojawił się w firmie z zaświadczeniem lekarskim o niezdolności do pracy i zapowiedział odwołanie się do sądu. Kto ma rację?
Potrącenie kary pieniężnej za udzielenie zamówienia publicznego bez zachowania procedury
02 cze 2007
Prowadzę sprawy kadrowo-płacowe w powiatowym urzędzie pracy. Dyrektor
urzędu poinformował mnie o konieczności potrącenia specjaliście ds.
zamówień publicznych kary pieniężnej w wysokości 7299 zł (trzykrotności
miesięcznego wynagrodzenia) za udzielenie zamówienia publicznego bez
wcześniejszego zamieszczenia ogłoszenia o udzielenie takiego
zamówienia. Jak zastosować karę w związku z przepisami o potrąceniach z
wynagrodzenia? Czy mogę potrącić karę bez zgody pracownika, a jeżeli
tak, to jaka część wynagrodzenia pracownika powinna zostać wolna od
potrąceń?