| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Firma zajmująca się sprzątaniem ulic i opróżnianiem śmietników ustawionych na chodnikach zapewniła pracownikom szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i durowi brzusznemu. Zaproszono do firmy personel medyczny, aby zaszczepił pracowników. Jeden z pracowników odmówił poddania się szczepieniu. Czy ma do tego prawo? Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w razie zachorowania takiej osoby?

Pracownik ma prawo odmówić poddania się szczepieniom, nikt nie ma prawa zmusić pracownika do ochrony swojego zdrowia poprzez szczepienia profilaktyczne. Jednak w tym wypadku odpowiedzialność za ewentualne zachorowanie spada na pracownika. Pracodawca powinien odebrać od pracownika oświadczenie o jednoznacznej rezygnacji z należnych mu szczepień.

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia zalecanych szczepień ochronnych wymaganych przy wykonywaniu czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych. Szczepienia te mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych.

Przed podjęciem czynności zawodowych pracodawca informuje pracownika, narażonego na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych, o rodzaju zalecanego szczepienia ochronnego wymaganego przy wykonywaniu czynności zawodowych.

WAŻNE!

Koszty przeprowadzania tych szczepień oraz zakupu szczepionek ponosi pracodawca.

Przepisy nie nakazują jednak pracownikowi obowiązkowego poddania się takiemu szczepieniu. Pracodawca ani personel medyczny nie mogą zmusić pracownika do poddania się stosownym na jego stanowisku pracy szczepieniom. Mogą jedynie poinformować taką osobę o możliwych konsekwencjach nieprzyjęcia szczepionki. Pracodawca powinien odebrać od pracownika na piśmie jednoznaczna odmowę i przechowywać ją w jego aktach osobowych.

Pracownik w wypadku odmowy zaszczepienia musi się liczyć z tym, że gdyby zachorował na chorobę zawodową, przeciwko której miał możliwość zaszczepienia się i odmówił, zostanie pozbawiony wszelkich świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 2221 Kodeksu pracy,
  • art. 20 ust. 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU nr 234, poz. 1570 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (DzU z 2012 r., poz. 40),
  • art. 21 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »