REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spóźnienia do pracy - konsekwencje dla pracownika

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Spóźnienia do pracy - konsekwencje dla pracownika. / Fot. Fotolia
Spóźnienia do pracy - konsekwencje dla pracownika. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spóźnienia do pracy mogą być przyczyną przykrych konsekwencji dla pracownika. Pracodawca jest uprawniony do zastosowania nie tylko kar porządkowych ale także zwolnienia pracownika w sytuacji powtarzających się spóźnień.

Spóźnienia do pracy - jakie konsekwencje?

Zgodnie z definicją Kodeksu pracy, czasem pracy pracownika jest czas, w którym pozostaje on w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu do wykonywania pracy. Pracownika obowiązuje określony wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownik rozpoczyna pracę o określonej godzinie, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, co oznacza że powinien być zdolny i gotowy do jej podjęcia, powinien znajdować się na stanowisku pracy, odpowiednio do tego przygotowany, np. przebrany w ubiór służbowy lub wyposażony w odpowiednie narzędzia pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Oczywiście każdemu, najbardziej punktualnemu pracownikowi może przytrafić się spóźnienie do pracy. W sytuacji, w której jest to jednorazowe spóźnienie, nie powinno być ono powodem zastosowania kary porządkowej, nawet w jej najłagodniejszym wymiarze, czyli kadry upomnienia. Sporadyczne spóźnienia, niezależnie od ich przyczyny nie powinny stać się wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego w przypadku spóźnień do pracy, zależy od konkretnej sytuacji i każdy przypadek powinien zostać rozpatrzony indywidualnie. W przypadku sporu sądowego to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że posiadał wystarczające powody do zastosowania tzw. trybu dyscyplinarnego.

Podstawowe obowiązki pracownika

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest sumienne i staranne  wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę, a także przestrzeganie czasu pracy ustalonego u danego pracodawcy.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Przez obowiązek przestrzegania czasu pracy przez pracownika, należy rozumieć punktualne jej rozpoczynanie, gotowość do świadczenia pracy w konkretnych, wyznaczonych godzinach, w miejscu pracy wyznaczonym przez pracodawcę, ale również w trakcie odbywania podróży służbowych czy pełnienia dyżurów pracowniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca ma kilka możliwości zareagowania na powtarzające się spóźnienia, natomiast wszystkie „środki” przewidziane przepisami prawa powinien stosować z uwzględnieniem konkretnych okoliczności, aby uniknąć ewentualnych sporów sądowych.

Obowiązek odpracowania nieobecności w pracy

Pracodawca nie musi od razu stosować wobec spóźnialskich podwładnych działań powodujących dla nich przykre konsekwencje. Może okazać się, że - nawet powtarzające się spóźnienia, nie zakłócają toku pracy w zakładzie pracy i pracodawca uzna za stosowne możliwość odpracowania przez pracownika czasu spóźnienia.

Zapraszamy na FORUM

Brak wypłaty wynagrodzenia

Co do zasady, pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas przepracowany. Natomiast nie nabywa prawa do wynagrodzenia w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracownik, który niesprawiedliwi swojej nieobecności i nie wskaże wiarygodnych przyczyn usprawiedliwiających spóźnienie, nie otrzyma wynagrodzenia za czas spóźnienia. Pracodawca nie ma bowiem obowiązku wypłaty wynagrodzenia za ten czas.

Kary porządkowe

REKLAMA

Kodeks pracy daje pracodawcy możliwość wymierzania kar porządkowych, poczynając od kadry upomnienia, po karę nagany, aż po karę pieniężną. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji porządku w procesie pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może zastosować karę upomnienia lub nagany. Za opuszczenie stanowiska pracy bez usprawiedliwienia pracodawca może również zastosować karę pieniężną.

Kary porządkowe powinny być wykorzystywane z uwzględnieniem rodzaju naruszenia obowiązków, stopnia winy i dotychczasowego stosunku do pracy danego pracownika. To znaczy, że pracownik który spóźnił się jednorazowo do pracy uprzedzając o tym fakcie pracodawcę, nie powinien zostać ukarany karą upomnienia czy nagany. Są jednak sytuacje, w których pracownicy nagminnie nie przestrzegają obowiązujących ich godzin pracy, powodując dezorganizację pracy w zakładzie pracy, a zastosowanie kary porządkowej wydaje się uzasadnione.

Pozbawienie premii z powodu kary porządkowej

Wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Pracodawca powinien jednak posiadać dowody na to, że pracownik notorycznie spóźniał się do pracy,

a nie było to jednorazowe zdarzenie. W praktyce wypowiedzenie takiego pracownikowi umowy o pracę może mieć dopiero miejsce w sytuacji powtarzających się pisemnych upomnień, nagan a w konsekwencji możliwości wykorzystania ich jako podstawy do wypowiedzenia umowy o pracę. Pisemne upomnienia lub nagany przechowywane w aktach osobowych pracownika stają się ważnymi dokumentami w celach dowodowych, w sytuacji gdy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest dezorganizacja pracy spowodowana notorycznymi spóźnieniami pracownika.

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika jest rozwiązaniem, którego wykorzystanie powinno być uzasadnione naprawdę ważnymi powodami. Skorzystanie z tej możliwości, wydaje się słuszne w przypadku rażącego zachowania pracownika, np. w przypadku wielokrotnie powtarzających się spóźnień powodujących znaczącą dezorganizację w miejscu pracy. Jeśli notoryczne spóźnienia powodowałyby poważne konsekwencje dla dobra firmy, również stosowane wydaje się rozwiązanie umowy z takim pracownikiem w trybie dyscyplinarnym.

Pracownik jest zobowiązany do wywiązywania się ze swoich obowiązków pracowniczych, zwłaszcza dotyczących przestrzegania czasu pracy. Pracodawca nie powinien nadużywać przysługujących mu uprawnień dających możliwość „ukarania” pracownika za jednorazowe spóźnienia. Należy jednak pamiętać, że pracodawca ma możliwość zareagowania na powtarzające się spóźnienia, a przepisy prawa dają mu taką możliwość.

Jak długo aktualna pozostaje przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA