reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia z niektórych części ciała pracownikom?

Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia z niektórych części ciała pracownikom?

Na terenie restauracji właściciel nakazał zatrudnionym kelnerom usunięcie owłosienia z rąk i twarzy, motywując to względami estetycznymi i higienicznymi związanymi z nową polityką firmy. Zagroził, iż w przypadku niewykonania polecenia będzie stosował kary pieniężne, a nawet rozwiąże umowy o pracę. Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia niektórych partii ciała grupie bądź wszystkim pracownikom wykonującym pracę na terenie zakładu pracy? W jakich przypadkach?

Pracodawca nie może nakazać pracownikom usunięcia owłosienia z twarzy (wąsy, broda) rąk, nóg, czy innych części ciała, pod warunkiem, że ich noszenie nie narusza zasad higieny (np. bardzo długa broda wchodząca do talerzy w przypadku kelnerów bądź kucharzy).

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy, np. fartuchy, odpowiednią odzież roboczą (koszule z długim rękawem) uniemożliwiającą bezpośredni kontakt z towarami i podawanymi wyrobami. W omawianym przypadku jedynym zaleceniem wymaganym przez pracodawcę z uwagi na warunki higieniczne może być obowiązek usunięcia owłosienia z twarzy, które może stanowić zagrożenie wpadnięcia bezpośrednio do sporządzanych lub sporządzonych potraw.

Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

Zakaz dyskryminacji

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.

Dyskryminowanie pośrednie występuje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn, chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne.

Nakaz zgolenia owłosienia, np. brody, (działanie pozornie neutralne) nieumotywowanymi względami higieniczno-sanitarnymi, może być uznany za dyskryminację pośrednią. Wymaganie od pracowników tego, aby byli ogoleni, dyskryminuje pracowników, którym np. zabrania tego religia.

Do dyskryminacji nie można zaliczyć sytuacji, gdy kryterium, warunek lub postanowienie jest obiektywnie uzasadnione i absolutnie wymagane przez charakter danej pracy. Nakaz golenia wyjątkowo długiej brody nie będzie więc dyskryminacją pośrednią w przypadku zawodów związanych z gastronomią, jak kucharz czy kelner, gdzie noszenie brody jest niezgodne z zasadami higieny.

Podstawa prawna:

  • art. 111, 112, 113, 183a, art. 2377 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama