reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas poprawiania wadliwie wykonanej pracy

Wynagrodzenie za czas poprawiania wadliwie wykonanej pracy

Pracodawca może żądać od pracownika usunięcia wad produktu lub usługi. Jeżeli wadliwość została usunięta, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi. Jednak za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną i powinno uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy (art. 80 w zw. z art. 78 § 1 k.p.). Stosownie do art. 82 k.p. za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Pracodawca może również odpowiednio zmniejszyć wynagrodzenie pracownika, jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi przez niego wykonywanej. Zmniejszenie wynagrodzenia powinno być odpowiednie w stosunku do stopnia obniżenia jakości wadliwie wykonanego produktu lub usługi.

Uregulowanie zawarte w art. 82 k.p. będzie miało przede wszystkim zastosowanie do pracowników zatrudnionych w systemie akordowym lub prowizyjnym. W systemach tych występuje bowiem zależność między wynagrodzeniem a ilością i jakością wykonanych produktów lub usług.

Przesłanki obniżenia wynagrodzenia

Niezbędną przesłanką do niewypłacenia lub obniżenia wynagrodzenia pracownika jest wina pracownika, zarówno umyślna, jak i nieumyślna, czyli niedbalstwo czy brak zachowania należytej staranności (zgodnie z art. 100 § 1 k.p. pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie). Między wadliwym wykonaniem produktu lub świadczeniem wadliwej usługi a zawinionym zachowaniem pracownika musi zachodzić związek przyczynowy. Obowiązek wykazania faktu wadliwego wykonania produktu lub usługi i winy pracownika spoczywa na pracodawcy.

Produkt lub usługa dotknięte są wadą, gdy nie odpowiadają przyjętym normom jakościowym (ogólnym lub zakładowym) ze względu na wadliwy sposób ich wykonywania. Jeżeli w danym przypadku nie występuje norma jakościowa, należy stosować art. 357 k.c. (w zw. z art. 300 k.p.), stanowiący, że jeżeli jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, pracownik powinien świadczyć rzeczy średniej jakości.

W przypadku gdy wada produktu wynika z przyczyn niezależnych od pracownika, tj. wadliwości materiałów, niesprawności maszyn, z błędów konstrukcyjnych czy technologicznych, pracodawca nie może pozbawić pracownika wynagrodzenia ani go obniżyć. W takiej sytuacji ryzyko i skutki wadliwie wykonanej pracy ponosi wyłącznie pracodawca.

Przykład

Pracownik zatrudniony jest na stanowisku montera urządzeń grzewczych. W maju 2012 r. zamontował nieprawidłowo 15 urządzeń. Pracodawca po przeprowadzonej rozmowie z pracownikiem ustalił, że nieprawidłowości nastąpiły w wyniku niedbalstwa pracownika, dlatego pracodawca podjął decyzję, że wypłaci pracownikowi wynagrodzenie za pracę pomniejszone o wadliwie zamontowane urządzenia. Za zamontowanie jednego urządzenia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie w wysokości 10 zł, co oznacza, że jego wynagrodzenie za maj ulegnie zmniejszeniu o 150 zł. Jeżeli jednak nieprawidłowy montaż byłby wynikiem wady produkcyjnej urządzenia, pracodawca nie mógłby pozbawić pracownika wynagrodzenia.

O tym, czy dany produkt lub usługa nie mogą być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem albo mimo wadliwego wykonania i obniżenia jakości możliwe jest ich wykorzystanie, decyduje sam pracodawca, co oznacza jednocześnie, że pracodawca jednostronnie decyduje o niewypłaceniu pracownikowi wynagrodzenia lub wypłaceniu go w niższej wysokości. Pracownik, który uzna, że przez arbitralną decyzję pracodawcy został niesłusznie pozbawiony całości lub części wynagrodzenia, może wystąpić do sądu pracy z pozwem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama