REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Barbara Kania
prawnik w Kancelarii Adwokackiej Berger Legal, Bielsko-Biała
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową?

Pracownik w ostatnim miesiącu zaniedbał swoje obowiązki w kontaktach z klientami, narażając na szwank dobre imię mojej firmy. Postanowiłem więc ukarać go karą porządkową, ale od dwóch tygodni jest nieobecny z powodu choroby. Właśnie otrzymałem kolejne zwolnienie lekarskie na okres 4 miesięcy. Czy mimo jego nieobecności w pracy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązujące przepisy nie zabraniają ukarania pracownika karą porządkową w czasie jego nieobecności w pracy spowodowanej np. chorobą lub zaplanowanym wcześniej urlopem. Istnieją jednak warunki, które muszą być spełnione, aby zastosowana kara była skuteczna.

Kwestie podstawowe

Kodeks pracy (dalej: k.p.) przewiduje trzy rodzaje kar porządkowych, którymi pracodawca może dyscyplinować pracowników. Podwładni mogą zostać ukarani karą upomnienia i nagany, a w pewnych przypadkach również karą finansową. Przesłanki pozwalające na zastosowanie tych kar określa art. 108 k.p.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zgodnie jednak z art. 109 par. 1 i 2 k.p. kara nie może być zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po trzech miesiącach od dopuszczenia się tego naruszenia. Ponadto kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Zgodnie zaś z art. 109 par. 3 k.p., jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy nie może być on wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek wysłuchania

Powstaje wątpliwość, czy w przypadku nieobecności pracownika w pracy zachodzi możliwość jego ukarania, czy też nieobecność zatrudnionego całkowicie pozbawia pracodawcę prawa do wyciągnięcia wobec niego konsekwencji.

Jeżeli pracownik dopuścił się niesubordynacji, ale został przez pracodawcę wysłuchany przed zaistnieniem nieobecności, a w ocenie pracodawcy zachowanie pracownika powinno się spotkać z sankcją, kara porządkowa może być nałożona, nawet jeśli pracownik przebywa na urlopie lub zwolnieniu chorobowym. Istotne jest to, że zatrudniony został wysłuchany przez pracodawcę jeszcze w czasie, kiedy był obecny w pracy. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem wprost ochrony pracowników przed zastosowaniem kary porządkowej w razie ich nieobecności, tak jak ma to miejsce np. w przypadku zakazu wypowiedzenia umowy o pracę określonego w art. 41 k.p.

W celu nałożenia kary na wysłuchanego uprzednio pracownika konieczne jest zawiadomienie go w formie pisemnej, wskazanie rodzaju naruszenia obowiązków pracowniczych i daty dopuszczenia się przez podwładnego tego naruszenia oraz zawarcie informacji o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia powinien być złożony do akt osobowych pracownika.

Nałożenie kary porządkowej istotnie komplikuje się, w przypadku gdy pracodawca nie zdążył wysłuchać pracownika po dopuszczeniu się przez niego wykroczenia, a zatrudniony jest nieobecny w zakładzie pracy. Jak bowiem wynika z przywołanych przepisów, o ile termin dwóch tygodni przewidziany na ukaranie pracownika ulega na czas jego nieobecności zawieszeniu, o tyle termin trzech miesięcy ma charakter sztywny.

Zobacz serwis: Czas pracy

Sposoby działania

REKLAMA

W przypadku gdy nieobecność pracownika będzie się przedłużać i zachodzi prawdopodobieństwo, że pracownik nie powróci do pracy przed upływem trzech miesięcy od naruszenia swoich obowiązków, jego wysłuchanie będzie utrudnione, ale nie jest jednak prawnie wykluczone. Kodeks pracy nie przewiduje żadnych wytycznych co do sposobu i miejsca przeprowadzenia wysłuchania. Przyjmuje się, że powinno ono nastąpić podczas bezpośredniej rozmowy z pracownikiem, ale możliwe jest również wysłuchanie przeprowadzone telefonicznie. Podwładny może także przedstawić swoje wyjaśnienia na piśmie lub całkowicie zrezygnować z ich złożenia. Również rezygnacja pracownika ze złożenia wyjaśnień daje pracodawcy zielone światło do nałożenia na niego sankcji przewidzianych w kodeksie pracy.

W przypadku nieobecności pracownika w zakładzie pracy zdeterminowany pracodawca może podjąć próbę skontaktowania się z podwładnym i jeżeli ten wyrazi zgodę na przeprowadzenie wysłuchania, nie ma przeszkód, by takie wysłuchanie przeprowadzić np. w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu z nim uzgodnionym. Istotna jest zatem zgoda zatrudnionego na przeprowadzenie wysłuchania pomimo jego nieobecności w zakładzie pracy. Nałożona wskutek takiego dobrowolnego wysłuchania kara będzie wobec pracownika skuteczna, nawet jeżeli przebywa on na zwolnieniu lekarskim.

Należy pamiętać, żeby przed odbyciem wysłuchania poinformować pracownika o jego celu. Pracodawca nie musi przeprowadzać wysłuchania osobiście, może upoważnić do tego innego pracownika. Dla celów dowodowych wysłuchanie podwładnego powinno nastąpić w obecności co najmniej dwóch osób. Rekomendowane jest również spisanie notatki służbowej z tej czynności, podpisanej przez wysłuchiwanego i wysłuchujących. Należy mieć na uwadze, że obowiązek wykazania, iż wysłuchanie zostało przeprowadzone, spoczywa na pracodawcy, stąd istotne jest prawidłowe dokonanie tej czynności oraz jej udokumentowanie.

W przypadku nieobecności pracownika pracodawca nie dysponuje jednak środkami prawnymi, którymi mógłby go zobligować do złożenia wyjaśnień. Jeśli zatem pracownik nie wyrazi zgody na wysłuchanie podczas swojej nieobecności w pracy i upłyną trzy miesiące od dopuszczenia się przez niego naruszenia obowiązków pracowniczych, pracodawca nie będzie mógł zastosować kary porządkowej.

Czy w takiej sytuacji pracodawca ma związane ręce, a zatrudniony całkowicie uniknie konsekwencji swojego czynu? Zdeterminowany pracodawca może ukarać pracownika również w inny sposób, bardziej dotkliwy dla niego w skutkach. Należy pamiętać, że środkiem dyscyplinującym może być również wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy i płacy. Obniżenie wynagrodzenia lub degradacja ze stanowiska mogą być dla pracownika bardziej odczuwalne niż upomnienie czy nagana. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy może stanowić zarówno samodzielną formę sankcji, jak i być zastosowane wraz z karą porządkową.

Podstawa prawna

Art. 108–110 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA