REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwołanie pracownika z urlopu może kosztować

Pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego. Taka decyzja może go jednak drogo kosztować. Przed podjęciem decyzji o przerwaniu urlopu warto obliczyć, czy takie działanie zwyczajnie pracodawcy będzie się opłacało.

Co powinno znajdować się w umowie o pracę?

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o prace, powinien zawrzeć w tym dokumencie elementy wymagane przepisami prawa pracy. Sprawdź, co musi znajdować się w umowie o pracę.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy

Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia.

Polacy pracują także podczas urlopu

Okazuje się, że aż 36% Polaków pracuje także podczas urlopu wypoczynkowego. Większość z nich musi być dostępna telefonicznie przez cały okres wypoczynku, a część nie potrafi zapomnieć o obowiązkach pracowniczych. Jakie mogą być skutki takiego stanu rzeczy?

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a urlop wypoczynkowy

Wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy wypadkowego zależy od okresów nieobecności pracownika w pracy przed chorobą. Taką nieobecnością może być urlop wypoczynkowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego okres urlopu wypoczynkowego traktuje się jak dni przepracowane. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym?

Outsourcing pracowniczy - uwaga na oszustów

Outsourcing pracowniczy staje się coraz bardziej popularny. To sposób na oszczędności dla pracodawcy, ale należy uważać na oszustów. Warto dokładnie przejrzeć umowę przed jej podpisaniem.

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Sprawdź przez internet czy pracodawca płaci składki ZUS

Sprawdź przez internet, czy pracodawca płaci składki ZUS. Może to robić regularnie poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Osoby, które nie mają założonego konta na PUE, otrzymają informacje o stanie konta ubezpieczonego listownie.

REKLAMA

Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę

Konsekwencją badania lekarskiego może być wydanie przez lekarza zaświadczenia o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami zdrowotnymi np. do pracy w nocy. Co w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości zapewnić pracownikowi innej pracy? Czy może rozwiązać umowę o pracę?

14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy przysługuje w wymiarze 20 bądź 26 dni w roku kalendarzowym. Jedna cześć urlopu powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych. Czy pracodawcy przestrzegają przepisu dotyczącego 2-tygodniowego urlopu?

Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu go w tym czasie udzieli. Co w sytuacji, gdy podwładny został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy wówczas może zostać wysłany na urlop?

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu

Urlop wypoczynkowy co do zasady nie powinien być przerywany. Pracodawca może jednak odwołać pracownika z urlopu w wyjątkowych sytuacjach. Z jakich przyczyn pracodawca może żądać stawienia się pracownika do pracy podczas jego urlopu wypoczynkowego? Czy musi pokryć koszty związane z zaplanowanym przez podwładnego odpoczynkiem?

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Pracodawca, który likwiduje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) i co za tym idzie świadczenie urlopowe, może przyznać pracownikom premię wakacyjną. Prawo do premii ustala się w regulaminie wynagradzania. Jednak od takiego świadczenia będzie miał obowiązek odprowadzić składki ZUS.

Kontakt z pracodawcą podczas urlopu

Czy pracownicy mają kontakt z pracodawcą podczas urlopu? Czy pracodawcy wymagają w czasie wolnym telefonicznego i mailowego kontaktu od swoich podwładnych? A z drugiej strony, ile osób załatwia swoje prywatne sprawy w godzinach pracy? Poznaj wyniki badania "Monitor Rynku Pracy" przeprowadzonego przez Randstad.

Wypłata wynagrodzenia - obowiązki, termin, odsetki, sankcje

Wypłata wynagrodzenia to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. W jakim terminie pracodawca powinien przekazać wynagrodzenie pracownikowi? Czy w przypadku zwłoki w wypłacie wynagrodzenia pracownikowi przysługują odsetki? Jakie sankcje mogą zostać nałożone na pracodawcę w związku z naruszeniem przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce - niezbędne informacje

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce odbywa się na ściśle określonych zasadach. Kiedy w celu podjęcia pracy wymaga się zezwolenia na pracę cudzoziemca? Jak legalnie go zatrudnić? W jakich przypadkach unieważnia się zezwolenie na pracę? Którzy cudzoziemcy nie muszą posiadać zezwolenia na pracę? Jakie kary mogą zostać nałożone na pracodawcę za nielegalne zatrudnienie?

Okres zatrudnienia przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Obliczenie okresu zatrudnienia stanowi kluczową rolę przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo do 20 bądź 26 dni urlopu na rok w zależności od okresu zatrudnienia. Do tego okresu wlicza się także wszystkie poprzednie stosunki pracy oraz okresy pobierania nauki.

Rozwiązanie umowy przez pracownika uprawnia do odprawy pieniężnej - SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15) uznał, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków uprawnia do odprawy pieniężnej, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania umowy.

Obowiązki pracodawców w przypadku wysokich temperatur

Obowiązki pracodawców w przypadku wystąpienia wysokich temperatur zwiększają się o nieodpłatne zapewnienie wody do picia i dopływu powietrza w pomieszczeniach pracowniczych. Pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki pracy w upalne dni. Może w tym celu wyznaczyć dodatkowe przerwy w pracy. Czy pracownik ma prawo odstąpić od wykonywania pracy w przypadku złego samopoczucia spowodowanego zbyt wysoką temperaturą w miejscu pracy?

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs obowiązującego w danym roku i przypadającego na 1 pracownika. W stosunku do niepełnoetatowców ustala się ją proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jak wygląda postępowanie pracodawcy przy rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego oraz kwestia opodatkowania i oskładkowania świadczeń urlopowych?

Ocena ryzyka zawodowego - kto powinien ją posiadać?

Pracodawca zobowiązany jest do oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną na danym stanowisku pracą, do stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko oraz do informowania pracowników o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami. Czym jest ocena ryzyka zawodowego i kto powinien ją posiadać?

Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 bądź 26 dni rocznie w zależności od stażu pracy. Jak obliczyć wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie? Jak do stażu urlopowego wliczać okresy nauki? Jakie inne okresy należy brać pod uwagę przy wyliczaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego?

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi wymaga zbadania rodzaju ukończonej przez pracownika szkoły oraz obliczenia jego stażu pracy. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w przypadku podjęcia pierwszej pracy? Jak ustalić staż urlopowy?

Urlopy wypoczynkowe o szczególnym charakterze

Do urlopów wypoczynkowych o szczególnym charakterze zalicza się: urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, urlop w okresie wypowiedzenia, urlop w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy oraz urlop na żądanie. Co odróżnia wymienione typy urlopów od standardowego urlopu wypoczynkowego?

Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy

Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Dofinansowanie urlopu wypoczynkowego pracowników

W samorządowym zakładzie budżetowym największe dofinansowanie urlopu wypoczynkowego otrzymują pracownicy, którzy są zatrudnieni na niepełnych etatach, dla których zakład jest jednym z kilku pracodawców, a ich sytuacja ekonomiczna jest niezła (radca prawny, inspektor ds. bhp). Czy w regulaminie zfśs może znaleźć się zapis, że wysokość kwoty dofinansowania do wypoczynku jest uzależniona jedynie od dochodu uzyskiwanego przez pracownika zakładu?

Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Niepełny wymiar czasu pracy obniża w sposób proporcjonalny liczbę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. Jak ustala się godziny nadliczbowe w przypadku pracy na niepełnym etacie?

Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Śmierć pracownika wiąże się z powstaniem licznych obowiązków po stronie pracodawcy. Wygaśnięcie stosunku pracy rodzi konieczność rozliczenia się z należności przysługujących pracownikowi do dnia śmierci. W określonych przypadkach pracodawca wypłaca także odprawę pośmiertną. Kto otrzyma należne świadczenia? O jakie dokumenty i inne formalności musi zadbać pracodawca?

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany przez pracownika bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zarówno pracownicy oraz pracownikowi jeśli zwrócą się do niego z odpowiednim wnioskiem.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Umowa o praktykę absolwencką - wzór

Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich - wzór

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich powinno zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru. Jeśli praktykant zgłosi wniosek, podmiot przyjmujący na praktyki ma obowiązek wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Osoby niepełnosprawne należą do grupy pracowników szczególnie chronionych przepisami prawa. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą czerpać z tego tytułu wiele korzyści, jednak zatrudnianie osób niepełnosprawnych rodzi również szereg obowiązków wobec niepełnosprawnych podwładnych. Pracodawca musi pamiętać o dodatkowych uprawnieniach pracowniczych tych osób.

Urlop wypoczynkowy przed wakacjami

Coraz częściej Polacy decydują się na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego jeszcze przed wakacjami. Jakie są plusy wcześniejszego wyjazdu przeznaczonego na regenerację sił i zdrowia pracownika?

Urlop wypoczynkowy w 2015 r. na wyjeździe - rekordowa liczba

Urlop wypoczynkowy w 2015 r. na wyjeździe może spędzić rekordowa liczba Polaków. W 2011 r. na urlop wyjechało 43% osób, w 2014 r. 58%. Obecnie na czerwiec wyjazd zaplanowało o 10% więcej osób niż rok temu, a w kwietniu liczba rezerwacji wycieczek wzrosła aż o 26%.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

15% pracowników bez okresowych badań lekarskich

Ponad 15% pracowników pozostaje bez okresowych badań lekarskich. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenie obowiązku przez pracodawców w przypadku ponad 3,3 tys. pracowników.

Co to jest telepraca

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest jedną z form świadczenia pracy, która zyskuje na popularności ze względu na elektronizację życia. Przepisy dotyczące wykonywania pracy przez telepracowników znalazły swoje miejsce w rozdziale IIb ustawy - Kodeks pracy. Co to jest telepraca?

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Czy łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą ma wpływ na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi? Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy.

Powrót z urlopu wychowawczego do pracy

W związku z powrotem pracownika z urlopu wychowawczego na pracodawcę nakładane są określone obowiązki. Regulacje kodeksu pracy mają zapewnić powracającym pracownikom warunki pracy jak najbardziej zbliżone do tych sprzed urlopu.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - MPiPS

Praca na urlopie rodzicielskim budzi pewne kontrowersje dotyczące przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu, czy tylko do jego części? Oto stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Dyscyplinarka powszechnie kojarzy się ze zwolnieniem pracownika przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną zwykle jest naganne zachowanie pracownika. Tymczasem z dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę może skorzystać także pracownik przeciwko pracodawcy. Kiedy może to nastąpić?

Przejęcie zakładu pracy - 7 najczęstszych błędów

Przejście zakładu pracy przez nowego pracodawcę reguluje Kodeks pracy. Pomimo funkcjonowania przepisów kodeksowych w praktyce często przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę dochodzi do popełniania licznych uchybień. Jakich 7 najczęstszych błędów dopuszczają się w tej sytuacji pracodawcy?

Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA

Do 31 marca 2015 r. niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazania do ZUS informacji ZUS ZSWA za 2014 r. Jest to zgłoszenie danych o pracownikach wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istniał obowiązek opłacania składki na FEP w poprzednim roku.

Termin na złożenie ZUS ZSWA

Termin na złożenie ZUS ZSWA upływa 31 marca 2015 r. Należy dokonać zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2014 r.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Powrót pracownika po długotrwałej chorobie

Pracownik chorujący dłużej niż 30 dni może rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków dopiero wówczas, gdy zostanie dopuszczony do pracy przez lekarza profilaktyka po przeprowadzeniu badań kontrolnych. Niedopilnowanie obowiązku skierowania pracownika na takie badanie może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny. Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnych badań może również, w określonych sytuacjach, skutkować odpowiedzialnością cywilną pracodawcy.

REKLAMA