REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Dzień wolny za 15 sierpnia a rozwiązanie stosunku pracy. / Fot. Fotolia
Dzień wolny za 15 sierpnia a rozwiązanie stosunku pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia.

Święto wypadające w innym dniu niż niedziela

W myśl art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To pracodawca decyduje, który dzień będzie dniem wolnym od pracy, ponieważ ma to zapewnić właściwą organizacje pracy w danym zakładzie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Inny dzień wolny od pracy

Taki dzień musi być oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, co oznacza, że pracownik samodzielnie nie może wyznaczyć sobie takiego dnia, jednak pracodawca może dać do wyboru pracownikowi inny termin do odbioru dnia wolnego. Może to być termin przypadający przed dniem świątecznym, ale i po takim dniu. Jednak istotną kwestią jest sytuacja, gdy u pracodawcy obowiązuje 3-miesieczny okres rozliczeniowy, np. liczony od stycznia, wówczas pracodawca może wyznaczyć odbiór dnia za święto 15 sierpnia w miesiącach lipiec, sierpień lub wrzesień.

Indywidualne ustalenie terminu dnia wolnego

W przypadku jednak, gdy z pracownikiem zostanie rozwiązany stosunek pracy, a okres wypowiedzenia upłynie z końcem sierpnia, zaś pracodawca wyznaczył odbiór dnia wolnego za święto wypadające 15 sierpnia we wrześniu, wówczas powinien indywidualnie ustalić z pracownikiem inny dzień wolny przypadający w okresie wypowiedzenia bądź też wypłacić mu odpowiednie wynagrodzenie wraz z dodatkiem.

Co zrobić, gdy pracodawca nie ustalił indywidualnie innego terminu >>> Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Wyjątki

Powyższe zasady dotyczą wszystkich pracodawców bez względu na system czasu pracy, jaki został u nich wprowadzony, ponieważ zgodnie z art. 130 § 2 k.p. każde święto wypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy dla pracownika, który świadczy pracę przeciętnie pięć dni w tygodniu. Reguła ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli pracownik świadczy pracę w systemie weekendowym lub wykonujących pracę w ruchu ciągłym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc omawiany przepis obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę. Nie dotyczy natomiast osób świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia czy dzieło.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Podstawa prawna:

Art. 130 § 2 k.p. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA