reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy

Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia.

Święto wypadające w innym dniu niż niedziela

W myśl art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To pracodawca decyduje, który dzień będzie dniem wolnym od pracy, ponieważ ma to zapewnić właściwą organizacje pracy w danym zakładzie pracy.

Inny dzień wolny od pracy

Taki dzień musi być oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, co oznacza, że pracownik samodzielnie nie może wyznaczyć sobie takiego dnia, jednak pracodawca może dać do wyboru pracownikowi inny termin do odbioru dnia wolnego. Może to być termin przypadający przed dniem świątecznym, ale i po takim dniu. Jednak istotną kwestią jest sytuacja, gdy u pracodawcy obowiązuje 3-miesieczny okres rozliczeniowy, np. liczony od stycznia, wówczas pracodawca może wyznaczyć odbiór dnia za święto 15 sierpnia w miesiącach lipiec, sierpień lub wrzesień.

Indywidualne ustalenie terminu dnia wolnego

W przypadku jednak, gdy z pracownikiem zostanie rozwiązany stosunek pracy, a okres wypowiedzenia upłynie z końcem sierpnia, zaś pracodawca wyznaczył odbiór dnia wolnego za święto wypadające 15 sierpnia we wrześniu, wówczas powinien indywidualnie ustalić z pracownikiem inny dzień wolny przypadający w okresie wypowiedzenia bądź też wypłacić mu odpowiednie wynagrodzenie wraz z dodatkiem.

Co zrobić, gdy pracodawca nie ustalił indywidualnie innego terminu >>> Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Wyjątki

Powyższe zasady dotyczą wszystkich pracodawców bez względu na system czasu pracy, jaki został u nich wprowadzony, ponieważ zgodnie z art. 130 § 2 k.p. każde święto wypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy dla pracownika, który świadczy pracę przeciętnie pięć dni w tygodniu. Reguła ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli pracownik świadczy pracę w systemie weekendowym lub wykonujących pracę w ruchu ciągłym.

Tak więc omawiany przepis obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę. Nie dotyczy natomiast osób świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia czy dzieło.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Podstawa prawna:

Art. 130 § 2 k.p. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama