REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Dzień wolny za 15 sierpnia a rozwiązanie stosunku pracy. / Fot. Fotolia
Dzień wolny za 15 sierpnia a rozwiązanie stosunku pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia.

Święto wypadające w innym dniu niż niedziela

W myśl art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To pracodawca decyduje, który dzień będzie dniem wolnym od pracy, ponieważ ma to zapewnić właściwą organizacje pracy w danym zakładzie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Inny dzień wolny od pracy

Taki dzień musi być oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, co oznacza, że pracownik samodzielnie nie może wyznaczyć sobie takiego dnia, jednak pracodawca może dać do wyboru pracownikowi inny termin do odbioru dnia wolnego. Może to być termin przypadający przed dniem świątecznym, ale i po takim dniu. Jednak istotną kwestią jest sytuacja, gdy u pracodawcy obowiązuje 3-miesieczny okres rozliczeniowy, np. liczony od stycznia, wówczas pracodawca może wyznaczyć odbiór dnia za święto 15 sierpnia w miesiącach lipiec, sierpień lub wrzesień.

Indywidualne ustalenie terminu dnia wolnego

W przypadku jednak, gdy z pracownikiem zostanie rozwiązany stosunek pracy, a okres wypowiedzenia upłynie z końcem sierpnia, zaś pracodawca wyznaczył odbiór dnia wolnego za święto wypadające 15 sierpnia we wrześniu, wówczas powinien indywidualnie ustalić z pracownikiem inny dzień wolny przypadający w okresie wypowiedzenia bądź też wypłacić mu odpowiednie wynagrodzenie wraz z dodatkiem.

Co zrobić, gdy pracodawca nie ustalił indywidualnie innego terminu >>> Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Wyjątki

Powyższe zasady dotyczą wszystkich pracodawców bez względu na system czasu pracy, jaki został u nich wprowadzony, ponieważ zgodnie z art. 130 § 2 k.p. każde święto wypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy dla pracownika, który świadczy pracę przeciętnie pięć dni w tygodniu. Reguła ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli pracownik świadczy pracę w systemie weekendowym lub wykonujących pracę w ruchu ciągłym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc omawiany przepis obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę. Nie dotyczy natomiast osób świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia czy dzieło.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Podstawa prawna:

Art. 130 § 2 k.p. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA