REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata odprawy emerytalnej

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę (odchodzi za porozumieniem stron). W jakim terminie powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną - w terminie rozwiązania umowy czy dopiero w momencie, gdy udokumentuje nam przyznanie emerytury przez ZUS?

Odszkodowania z ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Czy zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie za dzień, w którym stawił się w sądzie?

 Jedna z osób, która świadczy dla nas pracę na podstawie umowy zlecenia, przedstawiła nam zaświadczenie z sądu stwierdzające, że 4 stycznia br. nie mogła być w pracy, gdyż została wezwana przez sąd w charakterze świadka. Osobie tej przysługuje wynagrodzenie określone stałą miesięczną stawką, przy założeniu, że praca jest przez nią świadczona we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku (jest proporcjonalnie pomniejszane za każdy dzień nieobecności). Czy w tej sytuacji zleceniobiorcy przysługuje pełne wynagrodzenie?

Zmiana regulaminu wynagradzania a podstawa wymiaru zasiłku

W regulaminie wynagradzania, który obowiązuje u nas od 1 listopada 2007 r., jest zapis, zgodnie z którym wypłacaną pracownikom premię kwartalną pomniejsza się procentowo za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy o 5% za każdy dzień nieobecności w kwartale. Do 31 października 2007 r. premie kwartalne były ustalane na podstawie wynagrodzenia za efektywnie wykonaną pracę, czyli pomniejszane proporcjonalnie za okresy niezdolności do pracy. Pracownica chorowała w październiku 2007 r. i teraz od 14 stycznia 2008 r. dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie, czyli od poprzedniej choroby nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić ponownie? Jeżeli tak, to jak w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnić premię kwartalną w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania?

REKLAMA

Akta osobowe i świadectwa pracy

Pracownik dostarczył świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy dopiero po 2 latach od zatrudnienia w naszym zakładzie. W której części akt osobowych należy je zamieścić? Czy w części A, gdzie przechowuje się dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie, czy w części B, gdzie składa się dokumenty związane z zatrudnieniem i jego przebiegiem?

Sprawy rodzinne i majątkowe pracownika

Pracownik nie ma obowiązku podawania pracodawcy innych informacji niż zawarte w art. 221 k.p., zwłaszcza gdy dotyczą jego rodziny i bliskich, chyba że taki obowiązek wyraźnie określają inne przepisy ustawowe. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) powinno następować wtedy, gdy stan faktyczny jest klarowny zarówno gdy dotyczy naruszenia obowiązków, jak i winy pracownika (na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r., I PK 37/08).

Czy bez zgody pracownika można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego żonę i dziecko

Pracownik naszego zakładu jest z żoną w nieformalnej separacji. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się w urzędzie pracy (nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych). Zwróciła się do nas z prośbą, abyśmy zgłosili ją i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Urząd pracy odmówił zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ powinna być zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny naszego pracownika. Przygotowaliśmy zgłoszenie żony i dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA, ale pracownik odmawia podpisania zgłoszenia. Czy możemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko pracownika, mimo że pracownik nie wyraża na to zgody?

Urlop wychowawczy na niepełnosprawne dziecko

Pracownica ma niepełnosprawne dziecko (urodziło się 20 maja 1994 r.). Nie korzystała z 3-letniego urlopu wychowawczego na to dziecko do ukończenia przez nie 4 lat. Przebywała dopiero na urlopie wychowawczym w związku z opieką nad tym dzieckiem od 7 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie przedłożyła następne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, które jest wydane na okres od 1 stycznia 2008 r. do 20 maja 2010 r. (ciągłość w orzeczeniach). Czy w takim przypadku można udzielić jej urlopu wychowawczego do 20 maja 2010 r.? O to zwróciła się do nas pracownica.

REKLAMA

Czy można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę pracownika na okres przerwy w prowadzeniu jej własnej działalności

Pracownik poprosił o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego żony. Żona pracownika ma własną działalność gospodarczą, ale teraz faktycznie jej nie prowadzi. Czy mąż może ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, mimo że żona nie wyrejestrowała działalności gospodarczej?

Nagroda jubileuszowa

W 2007 roku wypłaciliśmy pracownikowi nagrodę jubileuszową z tytułu 15 lat stażu pracy ogółem. Po dwóch miesiącach pracownik odnalazł i dostarczył nowe świadectwa pracy, z których wynika, że jego staż pracy jest dłuższy o 6 lat. Czy w tej sytuacji ma prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej, którą wypłacamy po przepracowaniu przez pracownika 20 lat? Nadmienię, że do nagród jubileuszowych stosujemy przepisy zarządzenia Ministra Pracy z 1989 r.

Czy wliczać premię uznaniową do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

W grudniu 2007 r. wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą jego dziecka. Pracownik zwrócił się z pytaniem, czy prawidłowo została ustalona podstawa wymiaru zasiłku. Z podstawy wyłączyliśmy premie uznaniowe. Nie mamy regulaminu wynagradzania, a o przyznaniu i wysokości premii decyduje właściciel firmy. Nie wypłacamy premii cyklicznie i nie pomniejszamy ich, gdy wypłata przypada na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Czy premie słusznie nie zostały zaliczone do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia.

Służba wojskowa a staż pracy

Nasz pracownik kilka lat temu, nie będąc jeszcze naszym pracownikiem, był w wojsku. Przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu służby przez kilka miesięcy także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresów zaliczanych do stażu do nagrody jubileuszowej? Do nagród jubileuszowych stosujemy zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1989 r.

Czy należy wypłacić świadczenie urlopowe

Nasz pracownik złożył wniosek o wypłatę świadczenia urlopowego na początku stycznia (będzie przebywał na urlopie od 14 do 25 stycznia 2008 r.). Czy mamy obowiązek wypłacić mu świadczenie, skoro chcemy w tym roku zrezygnować z wypłaty świadczeń urlopowych (do końca stycznia przekażemy pracownikom stosowną informację)?

Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej

Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Co trzeba zrobić, aby zatrudnić pracownika młodocianego

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą?

Czy z wynagrodzenia za pracę można potrącić nadpłacony zasiłek chorobowy

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

Roszczenie regresowe w stosunku do pracownika

Za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej odpowiada pracodawca. Naprawienie szkody uprawnia go do wystąpienia z roszczeniem regresowym wobec pracownika.

Zatrudnienie pracownika tymczasowego

Pracownik tymczasowy zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej, która jest jego pracodawcą, a wykonuje pracę na rzecz pracodawcy użytkownika. Zachodzi więc tu relacja pomiędzy trzema, a nie dwoma podmiotami.

Dane kandydatów do pracy

Czy zestaw danych zawierający aplikacje składane przez przyszłych pracowników (do celów rekrutacji) można zakwalifikować jako zbiór danych. Aplikacje są przechowywane w systemie informatycznym, przy czym kryterium dostępu do tych informacji jest numer referencyjny bądź nazwa stanowiska, na które dana osoba złożyła aplikację?

Jak przeprowadzić zmianę regulaminu pracy

Regulamin pracy określa organizację i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Jest to akt prawa wewnętrznego, dlatego też wskazane jest, aby strony stosunku pracy mogły uczestniczyć przy jego zmianie.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku

W praktyce powstają wątpliwości dotyczące prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku. Wątpliwości budzi kwestia, czy podlega on dziedziczeniu, jeśli tak, to którzy członkowie rodziny zmarłego pracownika mogą domagać się jego wypłaty.

Jak wysyłać pracownika za granicę

Pod koniec 2006 r. firma Skanska w Polsce przy współpracy z jednostkami Skanska w Szwecji, Danii, Norwegii oraz Finlandii rozpoczęła prace nad programem o nazwie „Praca w Skandynawii”. Jest to kompleksowy program wymiany pracowników produkcyjnych między jednostkami Skanska w Europie.

Szkolenia pracownicze

Początek roku to doskonały czas na zaplanowanie szkoleń dla swoich pracowników. Przed wysłaniem pracownika na kurs warto jednak pamiętać o kosztach, jakie się z tym wiążą.

Urlop szkoleniowy na licencjat

Wyraziłam zgodę, aby pracownik studiował zaocznie (licencjat - 2,5 roku) na warunkach pracownika skierowanego. Mam jednak wątpliwości, czy mogę licencjat traktować tak samo jak studia wyższe. Jeśli tak, to ile mam udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego w ostatnim roku - 28 czy 14 dni? - pyta Czytelniczka z Płocka.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę

Jednym z podstawowych praw pracownika jest otrzymanie wynagrodzenia za swoją pracę. Zasada ta może nie mieć zastosowania w przypadku niskiej jakości świadczonej pracy.

Wypłata wynagrodzenia za pracę przed terminem

Czy pracodawca pomimo zapisu w regulaminie pracy, że wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu z dołu 10. dnia następnego miesiąca, może wypłacić wynagrodzenie wcześniej?

Zakaz dyskryminacji zatrudnionych na czas określony

Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione.

Zakaz dyskryminacji a dodatki stażowe

Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione.

Zgłoszenie choroby zawodowej

Jestem monterem z ponad 12-letnim stażem pracy na tym stanowisku. Mam kontakt z ołowiem. Ostatnio znacznie pogorszył się stan mojego zdrowia - odczuwam bóle kręgosłupa, zawroty głowy i okresowe kołatanie serca. Podejrzewam u siebie chorobę zawodową. Komu mam ją zgłosić? Jak wygląda procedura stwierdzenia choroby zawodowej?

Dwa wypowiedzenia zmieniające

31 października 2007 r. kilku pracowników naszej firmy otrzymało wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy w części dotyczącej wynagrodzenia (obniżenie wynagrodzenia) z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wręczenia wypowiedzeń była zła sytuacja finansowa zakładu pracy. Przed upływem połowy okresu wypowiedzenia żaden pracownik nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków. Jednak od tamtej pory sytuacja finansowa pracodawcy uległa znacznemu pogorszeniu i dlatego pracodawca podjął 20 grudnia 2007 r. decyzję o kolejnej obniżce wynagrodzeń oraz o zmniejszeniu dla tych pracowników wymiaru czasu pracy z pełnego na 1/2 etatu. Czy w zaistniałej sytuacji można ponownie zastosować wypowiedzenie zmieniające odnośnie do obniżki wynagrodzenia i obniżenia wymiaru etatu, jeżeli okres wypowiedzenia wręczonego 31 października jeszcze nie upłynął?

Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy

W firmie, w której prowadzę księgowość, zmarł jeden z pracowników. Z wnioskiem o wypłatę odprawy pośmiertnej wystąpiła jego żona i dzieci. Nie jestem pewna, czy mogę wypłacić to świadczenie, gdyż wiem, że żona zmarłego złożyła również do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Czy wypłata zasiłku pogrzebowego wyklucza wypłatę odprawy pośmiertnej. Jeżeli muszę ją wypłacić, to w jakiej wysokości? - pyta Czytelniczka z Lublina.

Opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Czy pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14, jeśli żona prowadzi działalność gospodarczą? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Opodatkowanie dochodów pracowników delegowanych

Zasady opodatkowania dochodów polskich pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii regulują przede wszystkim akty prawa wspólnotowego oraz dwustronne umowy międzynarodowe.

Rada pracowników - partner czy podmiot kontrolujący

Rada pracowników jako organ reprezentujący pracowników danego zakładu pracy ma wobec pracodawcy pewne uprawnienia. Pracodawca zaś musi uzgodnić z radą niektóre podjęte działania.

Rezygnacja z tworzenia funduszu

Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia.

Rezygnacja z tworzenia funduszu

Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia.

Uprawnienia urlopowe

Pracownicy z wyższym wykształceniem, rozpoczynając pierwszą pracę w życiu, krócej pracują, aby nabyć prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego - tylko 2 lata.

Urlop na żądanie

W związku z niespodziewanym wyjazdem złożyłam wniosek o 3 dni urlopu wypoczynkowego w terminie nieujętym wcześniej w planie urlopów. Pracodawca wyraził zgodę bez zastrzeżeń. Jednak na liście obecności mam wpisany urlop na żądanie. Nie występowałam o urlop na żądanie, wniosek złożyłam 2 dni wcześniej i dostałam zgodę pracodawcy. Czy tylko dlatego, że urlop był nieplanowany, pracodawca może go traktować jak urlop na żądanie? - pyta Czytelniczka z Bytowa.

Urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracownik ma możliwość wycofania wniosku.

Prywatne e-maile i rozmowy telefoniczne pracowników

W polskim prawie nie ma przepisów o kontroli prywatnych e-maili i rozmów telefonicznych pracowników.

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jednak w przypadkach określonych przepisami prawa pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia także, gdy pracy nie świadczy.

Dodatkowe wynagrodzenie

Jestem wychowawcą zatrudnionym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.Często na polecenie dyrektora jestem zobowiązywany do pracy (ponad obowiązujące mnie pensum) w zastępstwie innego nieobecnego nauczyciela. Czy z tego tytułu przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie?

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

Potrącenia z wynagrodzenia

Pracodawca w regulaminie wprowadził zapis, że za każde spóźnienie do pracy do 5 minut będzie potrącał wynagrodzenie za 5 minut powyżej za 10 minut. Ta zasada ma być stosowana również, gdy pracownik będzie miał dłuższe spóźnienia, których nie usprawiedliwi. Czy takie zasady potrąceń z wynagrodzeń mogą być przez pracodawcę stosowane?

Praca na wychowawczym

Od 2 lat przebywam na urlopie wychowawczym. W związku z tym, że moje dziecko już trochę podrosło, chciałabym podjąć pracę w okresie urlopu wychowawczego. Czy mogę pracować w pełnym wymiarze w dotychczasowym zakładzie pracy? - pyta Czytelniczka z Mrągowa.

Umowa terminowa a urlop macierzyński

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej

Oprócz sporów o charakterze indywidualnym toczących się na linii pracownik-pracodawca w zakładzie pracy może dojść do sporów o charakterze zbiorowym - między pracodawcą a załogą lub jej częścią.

Świadczenie pieniężne dla urzędnika państwowego

Moje pytanie dotyczy świadczenia pieniężnego wypłacanego urzędnikowi państwowemu mianowanemu po reorganizacji lub likwidacji urzędu. W ostatnim okresie urząd, w którym byłam zatrudniona, uległ reorganizacji i rozwiązano ze mną stosunek pracy. Do czasu podjęcia nowej pracy przez okres 6 miesięcy będę mogła pobierać świadczenie pieniężne przewidziane w ustawie. Czy okres pobierania tego świadczenia będzie wliczał się do stażu pracy i czy od tego świadczenia odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne?

REKLAMA