| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Służba wojskowa a staż pracy

Służba wojskowa a staż pracy

Nasz pracownik kilka lat temu, nie będąc jeszcze naszym pracownikiem, był w wojsku. Przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu służby przez kilka miesięcy także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresów zaliczanych do stażu do nagrody jubileuszowej? Do nagród jubileuszowych stosujemy zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1989 r.


RADA

Okres zasadniczej służby wojskowej powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów zarządzenia z 1989 r. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik bezpośrednio przed i po jej odbyciu nigdzie nie pracował.

UZASADNIENIE

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wypłacanym pracownikom ze względu na długoletni staż pracy. Pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia takiej nagrody pracownikowi, który przepracował ustalony w przepisach branżowych lub zakładowych okres uprawniający do jej otrzymania.

Nagroda ta przysługuje pracownikom tylko u pracodawców, u których przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub inne obowiązujące przepisy o wynagradzaniu przewidują przyznawanie takiego świadczenia.

Wprowadzając do zakładowych przepisów płacowych nagrody jubileuszowe, pracodawcy mogą samodzielnie ustalić szczegółowe zasady jej przyznawania.

Jeżeli natomiast zakładowe przepisy o wynagradzaniu przewidują prawo pracowników do nagrody jubileuszowej, lecz nie regulują zasad ustalania okresów pracy oraz innych okresów, od których zależy nabycie przez pracownika prawa do tej nagrody oraz zasad jej obliczania i wypłacania, wówczas stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania.

Przepis ten wskazuje, że przy ustalaniu uprawnień pracownika do nagrody pod uwagę należy brać okresy przypadające po II wojnie światowej:

• czynnej służby wojskowej (zawodowej, zasadniczej, nadterminowej, okresowej, pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, przeszkolenia wojskowego odbywanego w jednostkach wojskowych w ramach wojskowego szkolenia studentów oraz ćwiczeń wojskowych)

• zasadniczej służby w obronie cywilnej, zastępczej służby poborowych oraz służby zastępczej,

• służby wojskowej w armii ZSRR.

Przepis ten określa wyjątki, kiedy służba wojskowa nie zostanie zaliczona do okresu uprawniającego do nagrody. Nie zostaną zaliczone okresy służby wojskowej żołnierza, który został ukarany karą dyscyplinarną usunięcia z zawodowej służby wojskowej lub pozbawiono go stopnia wojskowego. Nie zaliczamy również okresu służby żołnierzowi, który został zwolniony z zawodowej służby wojskowej w związku z prawomocnym skazaniem go na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Jak wynika z powyższego, nie ma podstaw, by w obliczaniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej nie uwzględniać okresu służby wojskowej, który nie przerywał okresu zatrudnienia.

Ze względu na istnienie oddzielnej podstawy prawnej do zaliczenia tego okresu do stażu wliczanego do nagrody jubileuszowej (ww. zarządzenie), nie będzie miał tu zastosowania warunek podjęcia zatrudnienia w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej przewidziany w art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.).

• § 4 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.).

Magdalena Kasprzak

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »