reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop wychowawczy na niepełnosprawne dziecko

Urlop wychowawczy na niepełnosprawne dziecko

Pracownica ma niepełnosprawne dziecko (urodziło się 20 maja 1994 r.). Nie korzystała z 3-letniego urlopu wychowawczego na to dziecko do ukończenia przez nie 4 lat. Przebywała dopiero na urlopie wychowawczym w związku z opieką nad tym dzieckiem od 7 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie przedłożyła następne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, które jest wydane na okres od 1 stycznia 2008 r. do 20 maja 2010 r. (ciągłość w orzeczeniach). Czy w takim przypadku można udzielić jej urlopu wychowawczego do 20 maja 2010 r.? O to zwróciła się do nas pracownica.


RADA

W tym przypadku nie można udzielić pracownicy urlopu wychowawczego do 20 maja 2010 r. Zachowując ciągłość dodatkowego urlopu wychowawczego, będzie on mógł najdłużej trwać do 6 stycznia 2009 r.

UZASADNIENIE

Pracownikowi wychowującemu dziecko niepełnosprawne, niezależnie od korzystania z przysługującego mu w wymiarze do 3 lat urlopu wychowawczego na dziecko w wieku do 4 lat, przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy. Urlop ten może trwać maksymalnie do 3 lat i należy go wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko 18. roku życia. Okres przebywania na dodatkowym urlopie wychowawczym nie może być zatem wydłużony ponad ten 3-letni okres np. o niewykorzystany zwykły urlop wypoczynkowy.

Dodatkowy urlop wychowawczy pracownicy rozpoczął się 7 stycznia 2006 r. i, zgodnie z przedłożonym orzeczeniem o niepełnosprawności, trwał do 31 grudnia 2007 r. Zachowując ciągłość w orzeczeniach o niepełnosprawności, urlop można przedłużyć od 1 stycznia 2008 r. do 6 stycznia 2009 r. Fakt, że orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane na okres dłuższy niż przysługujący pracownicy urlop, nie wpływa na maksymalnie dopuszczalny okres trwania tego urlopu.

Gdyby pracownica przerwała urlop wychowawczy, po czym postanowiła ponownie z niego skorzystać, to okres przebywania na urlopie wychowawczym wydłużyłby się wówczas o czas nieprzebywania na tym urlopie, nie dłużej jednak niż do końca okresu, na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności i ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Korzystanie z dodatkowego urlopu wychowawczego może się odbywać tylko podczas okresów, na jakie zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

W omawianej sytuacji nie ma też znaczenia, że pracownica nie wykorzystała 3 lat urlopu wychowawczego po urodzeniu dziecka, przysługujących pracownikowi bez względu na niepełnosprawność dziecka.

 art. 186 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,

 § 2 ust. 5 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Jakub Klein

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama