reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Zasiłek macierzyński przed porodem

Zasiłek macierzyński przed porodem

Pracownica od 4 miesięcy korzysta nieprzerwanie ze zwolnienia lekarskiego w związku z zagrożoną ciążą. Lekarz, który prowadzi leczenie pracownicy, stwierdził, że poród powinien nastąpić 28 stycznia 2008 r. Chcielibyśmy, żeby pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. Czy pracownica ma obowiązek na dwa tygodnie przed porodem przejść na urlop i zasiłek macierzyński?


RADA

Pracownica nie ma obowiązku korzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego na dwa tygodnie przed planowaną datą porodu. Jest to jej prawo. Jeśli pracownica zwróci się o ten urlop przed porodem, pracodawca nie może jej odmówić.

UZASADNIENIE

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Takie sformułowanie oznacza, że jest to uprawnienie, a nie obowiązek pracownicy.

Od dnia porodu przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem. Urlop i zasiłek macierzyński, które pracownica wykorzysta przed porodem, są wliczane do ogólnego wymiaru tego świadczenia. Oznacza to, że wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego po porodzie zostaje skrócony o taką liczbę dni urlopu i zasiłku, jaką pracownica wykorzystała przed porodem.

Przepis, który pozwala na skorzystanie z urlopu macierzyńskiego co najmniej na 2 tygodnie przed porodem, jest uprawnieniem przysługującym pracownicy, która nie może świadczyć pracy z powodu zbliżającej się daty porodu. Państwa pracownica korzysta ze zwolnień lekarskich w trakcie ciąży i ma do tego prawo ze względu na stan zdrowia. Ze zwolnień lekarskich może korzystać przez okres nie dłuższy niż łącznie 182 dni i nie dłuższy niż do dnia porodu, ponieważ od dnia porodu pracownicy zawsze przysługuje zasiłek macierzyński.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywała, w związku z zagrożoną ciążą, na zwolnieniu lekarskim od 25 sierpnia 2007 r. Zwolnienia lekarskie otrzymała do 25 stycznia 2008 r. Dziecko urodziła 8 stycznia 2008 r. Mimo że pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2008 r., to od dnia porodu, tj. od 8 stycznia 2008 r., uzyskała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Nie można pobierać równocześnie dwóch świadczeń, np. zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego.

Od dnia porodu pracownica uzyska prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli więc pracownica nie wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem, to Państwo nie mogą tego od niej zażądać.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywała w okresie ciąży na zwolnieniu lekarskim od 14 lipca 2007 r. do 13 stycznia 2008 r. Okres zasiłkowy wyczerpała 13 stycznia 2008 r. Poród został wyznaczony na 26 stycznia 2008 r. Pracownica wystąpiła do zakładu pracy o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego od 12 stycznia 2008 r. Zakład pracy wyraził zgodę na urlop i zasiłek macierzyński. Dlatego od 12 stycznia 2008 r. pracownica do dnia porodu będzie otrzymywała zasiłek macierzyński.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym oraz 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama