REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek macierzyński przed porodem

Anna Szocińska

REKLAMA

Pracownica od 4 miesięcy korzysta nieprzerwanie ze zwolnienia lekarskiego w związku z zagrożoną ciążą. Lekarz, który prowadzi leczenie pracownicy, stwierdził, że poród powinien nastąpić 28 stycznia 2008 r. Chcielibyśmy, żeby pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. Czy pracownica ma obowiązek na dwa tygodnie przed porodem przejść na urlop i zasiłek macierzyński?

RADA

Autopromocja

Pracownica nie ma obowiązku korzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego na dwa tygodnie przed planowaną datą porodu. Jest to jej prawo. Jeśli pracownica zwróci się o ten urlop przed porodem, pracodawca nie może jej odmówić.

UZASADNIENIE

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Takie sformułowanie oznacza, że jest to uprawnienie, a nie obowiązek pracownicy.

Od dnia porodu przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem. Urlop i zasiłek macierzyński, które pracownica wykorzysta przed porodem, są wliczane do ogólnego wymiaru tego świadczenia. Oznacza to, że wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego po porodzie zostaje skrócony o taką liczbę dni urlopu i zasiłku, jaką pracownica wykorzystała przed porodem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis, który pozwala na skorzystanie z urlopu macierzyńskiego co najmniej na 2 tygodnie przed porodem, jest uprawnieniem przysługującym pracownicy, która nie może świadczyć pracy z powodu zbliżającej się daty porodu. Państwa pracownica korzysta ze zwolnień lekarskich w trakcie ciąży i ma do tego prawo ze względu na stan zdrowia. Ze zwolnień lekarskich może korzystać przez okres nie dłuższy niż łącznie 182 dni i nie dłuższy niż do dnia porodu, ponieważ od dnia porodu pracownicy zawsze przysługuje zasiłek macierzyński.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywała, w związku z zagrożoną ciążą, na zwolnieniu lekarskim od 25 sierpnia 2007 r. Zwolnienia lekarskie otrzymała do 25 stycznia 2008 r. Dziecko urodziła 8 stycznia 2008 r. Mimo że pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2008 r., to od dnia porodu, tj. od 8 stycznia 2008 r., uzyskała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Nie można pobierać równocześnie dwóch świadczeń, np. zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego.

Od dnia porodu pracownica uzyska prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli więc pracownica nie wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem, to Państwo nie mogą tego od niej zażądać.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywała w okresie ciąży na zwolnieniu lekarskim od 14 lipca 2007 r. do 13 stycznia 2008 r. Okres zasiłkowy wyczerpała 13 stycznia 2008 r. Poród został wyznaczony na 26 stycznia 2008 r. Pracownica wystąpiła do zakładu pracy o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego od 12 stycznia 2008 r. Zakład pracy wyraził zgodę na urlop i zasiłek macierzyński. Dlatego od 12 stycznia 2008 r. pracownica do dnia porodu będzie otrzymywała zasiłek macierzyński.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym oraz 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA