REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy bez zgody pracownika można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego żonę i dziecko

Piotr Matwiejczyk

REKLAMA

Pracownik naszego zakładu jest z żoną w nieformalnej separacji. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się w urzędzie pracy (nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych). Zwróciła się do nas z prośbą, abyśmy zgłosili ją i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Urząd pracy odmówił zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ powinna być zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny naszego pracownika. Przygotowaliśmy zgłoszenie żony i dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA, ale pracownik odmawia podpisania zgłoszenia. Czy możemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko pracownika, mimo że pracownik nie wyraża na to zgody?

RADA

Autopromocja

Bez zgody pracownika nie mogą Państwo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków jego rodziny. Żona pracownika powinna złożyć wniosek do dyrektora oddziału NFZ o wydanie decyzji o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym siebie i dziecka jako członków rodziny pracownika.

UZASADNIENIE

Obowiązek zgłoszenia członków rodziny ma pracownik. W tym celu powinien przekazać pracodawcy dane członków swojej rodziny, a po naniesieniu danych na formularz zgłoszenia ZUS ZCNA - podpisać ten druk.

W sytuacji gdy mąż nie chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żony, z którą pozostaje w nieformalnej separacji, ani dziecka, żona powinna złożyć wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym siebie i dziecka. Dyrektor ma obowiązek rozpatrzyć sprawę w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku i wydać stosowną decyzję. Od tej decyzji przysługuje zainteresowanej odwołanie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które może wnieść w terminie 7 dni od otrzymania decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby objęte powszechnym - obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie podlegają temu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Za członka rodziny uważa się m.in. małżonka i dziecko (własne, małżonka lub dziecko przysposobione) do ukończenia przez nie 18 lat, a jeśli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, a w każdym wieku, jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi. Członkami rodziny nie są małżonkowie pozostający w separacji - pod warunkiem, że separacja została orzeczona prawomocnym wyrokiem sądu. W przypadku pracownika Państwa zakładu, małżonkowie pozostają w separacji, ale jest to separacja nieformalna, która nie ma wpływu na obowiązek pracownika zgłoszenia żony i dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny jest obowiązkiem pracownika, a zakład pracy nie ponosi odpowiedzialności za brak dokonania zgłoszenia lub dokonanie nieprawidłowego zgłoszenia na podstawie nieprawdziwych danych podanych przez ubezpieczonego.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 13, art. 67 ust. 1 i ust. 3, art. 109 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

REKLAMA

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

REKLAMA

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

REKLAMA