REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie za dzień, w którym stawił się w sądzie?

REKLAMA

 Jedna z osób, która świadczy dla nas pracę na podstawie umowy zlecenia, przedstawiła nam zaświadczenie z sądu stwierdzające, że 4 stycznia br. nie mogła być w pracy, gdyż została wezwana przez sąd w charakterze świadka. Osobie tej przysługuje wynagrodzenie określone stałą miesięczną stawką, przy założeniu, że praca jest przez nią świadczona we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku (jest proporcjonalnie pomniejszane za każdy dzień nieobecności). Czy w tej sytuacji zleceniobiorcy przysługuje pełne wynagrodzenie?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

 Za dzień, w którym zleceniobiorca nie wykonywał pracy, nie przysługuje mu od Państwa wynagrodzenie. Wynagrodzenie będzie mu należne, jeżeli zapewnił sobie zastępstwo.

UZASADNIENIE

Kwestię usprawiedliwiania nieobecności pracowników w pracy za czas tej nieobecności reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Przepis ten rozstrzyga także, kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności, a kiedy pracodawca wydaje mu tylko zaświadczenie o utraconym wynagrodzeniu. Jednak osoba świadcząca pracę na Państwa rzecz na podstawie umowy zlecenia nie jest pracownikiem i nie mają do niej zastosowania przepisy prawa pracy, w tym przepisy powyższego rozporządzenia. Prawa i obowiązki osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia są regulowane tą umową oraz przepisami Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z ogólną zasadą prawa cywilnego, strony zawierające umowę mogą kształtować dowolnie swoje prawa i obowiązki, jeśli tylko treść umowy lub jej cel nie sprzeciwiają się właściwości stosunku prawnego, jaki powstanie na podstawie tej umowy, przepisom prawa lub zasadom współżycia społecznego. Zatem o tym, czy osobie świadczącej pracę na podstawie umowy zlecenia będzie przysługiwało wynagrodzenie za dzień, w którym nie wykonywała pracy z powodu wezwania do sądu, będzie decydowała treść umowy, jaką zawarli Państwo z tą osobą. Jeśli z umowy wynika, że praca ma być świadczona we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, a wypłacane zleceniobiorcy wynagrodzenie jest uzależnione od świadczenia pracy w te dni, za dzień, w którym zleceniobiorca nie wykonywał pracy, wynagrodzenie nie przysługuje. Inaczej będzie, jeżeli w umowie przewidziano przypadki nieobecności zleceniobiorcy, które nie odbierają mu prawa do wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto podkreślić, że umowa zlecenia może przewidywać zarówno możliwość, jak i zaistniałe okoliczności mogące spowodować konieczność powierzenia wykonania zlecenia (np. w trakcie jednego dnia) osobie trzeciej (art. 738 § 1 Kodeksu cywilnego). W takim przypadku zleceniodawca wypłaca zleceniobiorcy wynagrodzenie, a ten już sam rozlicza się ze swoim zastępcą.

Zapis w umowie zobowiązujący zleceniobiorcę do wykonywania pracy we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku nie oznacza, że zleceniobiorca jest zobowiązany przebywać w siedzibie zakładu pracy w określonych godzinach. Możliwa jest więc sytuacja, że zleceniobiorca będzie nieobecny przez część dnia, ale wykona pracę określoną w umowie i w tej sytuacji powinni mu Państwo wypłacić wynagrodzenie w pełnej wysokości. Jeśli będą Państwo wymagali, aby zleceniobiorca świadczył pracę w ściśle wyznaczonych godzinach i np. podpisywał listę obecności, wówczas Państwowa Inspekcja Pracy może uznać, że umowa, jaką Państwo zawarli, spełnia warunki właściwe dla umowy o pracę.

• art. 734-751 Kodeksu cywilnego.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

REKLAMA

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

Nowość w prawie pracy: zawieszenie okresowych badań lekarskich [ale nie kontrolnych po 30 dniach L4]

W dniu 3 października 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z  dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1473, dalej jako: ustawa). Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 5 października 2024 r. Zaszło sporo zmian w prawie pracy, w zakresie czasu pracy, badań lekarskich, handlu w niedzielę, szkoleń z BHP.

REKLAMA

6246,13 zł brutto miesięcznie. Nowe świadczenie od 1 stycznia 2025 r.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Pokolenie Z i Y znamy. Kim są GIGersi?

O pokoleniu Z i Y było głośno, a kim są GIGersi? Rozwój GIGeconomy to jeden z największych trendów ostatnich lat. Dla GIGworkerów elastyczna praca to podstawa. To specjaliści pracujący projektowo. W 2025 roku będą stanowić 15% globalnych pracowników.

REKLAMA