REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie za dzień, w którym stawił się w sądzie?

REKLAMA

 Jedna z osób, która świadczy dla nas pracę na podstawie umowy zlecenia, przedstawiła nam zaświadczenie z sądu stwierdzające, że 4 stycznia br. nie mogła być w pracy, gdyż została wezwana przez sąd w charakterze świadka. Osobie tej przysługuje wynagrodzenie określone stałą miesięczną stawką, przy założeniu, że praca jest przez nią świadczona we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku (jest proporcjonalnie pomniejszane za każdy dzień nieobecności). Czy w tej sytuacji zleceniobiorcy przysługuje pełne wynagrodzenie?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

 Za dzień, w którym zleceniobiorca nie wykonywał pracy, nie przysługuje mu od Państwa wynagrodzenie. Wynagrodzenie będzie mu należne, jeżeli zapewnił sobie zastępstwo.

UZASADNIENIE

Kwestię usprawiedliwiania nieobecności pracowników w pracy za czas tej nieobecności reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Przepis ten rozstrzyga także, kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności, a kiedy pracodawca wydaje mu tylko zaświadczenie o utraconym wynagrodzeniu. Jednak osoba świadcząca pracę na Państwa rzecz na podstawie umowy zlecenia nie jest pracownikiem i nie mają do niej zastosowania przepisy prawa pracy, w tym przepisy powyższego rozporządzenia. Prawa i obowiązki osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia są regulowane tą umową oraz przepisami Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z ogólną zasadą prawa cywilnego, strony zawierające umowę mogą kształtować dowolnie swoje prawa i obowiązki, jeśli tylko treść umowy lub jej cel nie sprzeciwiają się właściwości stosunku prawnego, jaki powstanie na podstawie tej umowy, przepisom prawa lub zasadom współżycia społecznego. Zatem o tym, czy osobie świadczącej pracę na podstawie umowy zlecenia będzie przysługiwało wynagrodzenie za dzień, w którym nie wykonywała pracy z powodu wezwania do sądu, będzie decydowała treść umowy, jaką zawarli Państwo z tą osobą. Jeśli z umowy wynika, że praca ma być świadczona we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, a wypłacane zleceniobiorcy wynagrodzenie jest uzależnione od świadczenia pracy w te dni, za dzień, w którym zleceniobiorca nie wykonywał pracy, wynagrodzenie nie przysługuje. Inaczej będzie, jeżeli w umowie przewidziano przypadki nieobecności zleceniobiorcy, które nie odbierają mu prawa do wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto podkreślić, że umowa zlecenia może przewidywać zarówno możliwość, jak i zaistniałe okoliczności mogące spowodować konieczność powierzenia wykonania zlecenia (np. w trakcie jednego dnia) osobie trzeciej (art. 738 § 1 Kodeksu cywilnego). W takim przypadku zleceniodawca wypłaca zleceniobiorcy wynagrodzenie, a ten już sam rozlicza się ze swoim zastępcą.

Zapis w umowie zobowiązujący zleceniobiorcę do wykonywania pracy we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku nie oznacza, że zleceniobiorca jest zobowiązany przebywać w siedzibie zakładu pracy w określonych godzinach. Możliwa jest więc sytuacja, że zleceniobiorca będzie nieobecny przez część dnia, ale wykona pracę określoną w umowie i w tej sytuacji powinni mu Państwo wypłacić wynagrodzenie w pełnej wysokości. Jeśli będą Państwo wymagali, aby zleceniobiorca świadczył pracę w ściśle wyznaczonych godzinach i np. podpisywał listę obecności, wówczas Państwowa Inspekcja Pracy może uznać, że umowa, jaką Państwo zawarli, spełnia warunki właściwe dla umowy o pracę.

• art. 734-751 Kodeksu cywilnego.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA