reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Podstawa do obliczania zasiłku opiekuńczego

Podstawa do obliczania zasiłku opiekuńczego

Zatrudniam 40 pracowników. Jedna z pracownic, która jest zatrudniona od 1 kwietnia 2006 r., samotnie opiekuje się 7-letnim dzieckiem. W związku z tym często przynosi zwolnienia lekarskie ZUS ZLA na to dziecko. Praktycznie prawie w każdym miesiącu jest na zwolnieniu. W 2007 r. była na zasiłku opiekuńczym w okresach: od 17 do 26 stycznia 2007 r., od 26 lutego do 2 marca 2007 r., od 2 do 6 kwietnia 2007 r., od 11 do 15 czerwca 2007 r., od 31 sierpnia do 7 września 2007 r., od 17 do 25 października 2007 r., od 12 do 19 grudnia 2007 r. W styczniu 2008 r. przyniosła zwolnienie lekarskie na dziecko od 17 do 18 stycznia. Wyliczałam podstawę do wypłacenia zasiłku opiekuńczego i okazało się, że do stycznia 2008 r. pracownica nie miała przepracowanych nawet 3 miesięcy kalendarzowych, tak aby zmienić podstawę wymiaru. Wcześniejsza została ustalona z 9 miesięcy kalendarzowych za okres od kwietnia do grudnia 2006 r. Czy przez cały czas mogę ustalać uprawnienia do zasiłku opiekuńczego z jednej podstawy?


RADA

Zasiłek opiekuńczy za styczeń 2008 r. należy nadal obliczyć i wypłacić z uwzględnieniem tego samego wynagrodzenia, które zostało przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego za okres od 17 do 26 stycznia 2007 r., ponieważ w pobieraniu kolejnych zasiłków nie było przerwy trwającej co najmniej 3 miesiące kalendarzowe.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego jest ustalana z faktycznego okresu ubezpieczenia. W takim przypadku stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia, tak jak w przypadku Państwa pracownicy.

Podstawa wymiaru zasiłku przysługująca pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania zasiłku, nie może być niższa odpowiednio od kwoty odpowiadającej wysokości 80% (w pierwszym roku zatrudnienia) lub 100% (od drugiego roku zatrudnienia) minimalnego wynagrodzenia za pracę, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika.

W przypadku przyjęcia do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego kwoty minimalnego wynagrodzenia, podstawa wymiaru świadczenia wypłaconego po 1 stycznia 2008 r. nie może być niższa od kwot odpowiadających:

• 773,30 zł - w pierwszym roku ubezpieczenia (80% minimalnego wynagrodzenia za pracę wynoszącego 1126 zł, po odliczeniu kwoty składki na ubezpieczenia emerytalne 9,76%, rentowe 1,5% oraz chorobowe 2,45%),

• 971,62 zł - od drugiego roku ubezpieczenia (100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 936 zł, po odliczeniu kwoty składki na ubezpieczenia emerytalne 9,76%, rentowe 1,5% oraz chorobowe 2,45%).

Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy kwota ta ulega odpowiednio zmniejszeniu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Podstawy wymiaru zasiłku przysługującego u tego samego pracodawcy nie oblicza się na nowo, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia chorobowego i zasiłków - bez względu na ich rodzaj - nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe. Zasada ta nie będzie miała zastosowania tylko w przypadku, gdy między poszczególnymi okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy. Po zmianie wymiaru czasu pracy podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, który przysługuje po przerwie, powinna być ustalona ponownie z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego po zmianie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama