reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy również za dni wolne od pracy

Czy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy również za dni wolne od pracy

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu wykonuje pracę co drugi dzień roboczy po 8 godzin. Mąż pracownicy również jest zatrudniony na umowę o pracę, ale w stałych godzinach pracy od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Przedszkole, do którego w czasie wakacji chodzi 6-letnia córka pracownicy, zostało do zamknięte odwołania z powodu zatrucia niektórych dzieci salmonellą. Przedszkole zamknięto od środy 13 sierpnia, kiedy pracownica miała dzień wolny od pracy. Wniosek o zasiłek opiekuńczy pracownica złożyła od 13 do 22 sierpnia 2008 r. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje jej za cały ten okres, czy tylko za dni, w których faktycznie miała pracować? Czy za 15, 16 i 17 sierpnia również wypłacić zasiłek opiekuńczy? Są to w naszym zakładzie dni wolne od pracy.

RADA

 

Powinni Państwo wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za cały okres, na który złożyła wniosek o zasiłek opiekuńczy, tj. od 13 do 22 sierpnia 2008 r., również za dni dla niej wolne od pracy oraz dni wolne od pracy w Państwa firmie.

UZASADNIENIE

O zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko mogą starać się rodzice, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego, zarówno obowiązkowo jak i dobrowolnie. Jeżeli pracownica złoży wniosek o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, to powinni Państwo wypłacić jej świadczenie za cały okres wskazany we wniosku, tj. od 13 do 22 sierpnia 2008 r.

W tym przypadku obydwoje pracujący rodzice są stałymi opiekunami dziecka. W czasie, kiedy rodzice są w pracy, dziecko przebywa w przedszkolu. Niespodziewane zamknięcie przedszkola z powodu zatrucia salmonellą spowodowało, że jedno z rodziców musi zająć się dzieckiem. Jeżeli z wnioskiem wystąpi pracownica i wskaże, że opiekę będzie sprawowała nieprzerwanie w okresie od 13 do 22 sierpnia, to za taki okres powinni Państwo ustalić prawo i wypłacić zasiłek opiekuńczy.

O zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jeden z uprawnionych rodziców dziecka, albo pracownica zatrudniona u Państwa, albo jej mąż - pracownik innej firmy. Taką informację pracownica powinna zamieścić we wniosku o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15, który składa u Państwa.

Jeżeli z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy w swoim zakładzie pracy wystąpiłby mąż pracownicy, który jest pracownikiem, to zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługiwałby mu wyłącznie na dni, które są dniami pracy jego żony. Oznacza to, że zasiłku opiekuńczego nie otrzymałby za 13 sierpnia (dla żony jest to dzień wolny od pracy) oraz w okresie od 18 do 22 sierpnia za dni, w których pracownica nie wykonywała pracy. Natomiast zasiłek opiekuńczy zakład pracy wypłaciłby pracownikowi za 15, 16, i 17 sierpnia 2008 r., ponieważ są to dla obojga rodziców dni wolne od pracy przeznaczone na odpoczynek.

PRZYKŁAD

Pracownica wystąpiła z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem ur. 10 października 2001 r. na okres od 28 lipca do 5 sierpnia br. Obydwoje rodzice pracują w stałych godzinach. Pracownica matka dziecka, która wystąpiła o zasiłek opiekuńczy, ma prawo do zasiłku za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, także za 2 i 3 sierpnia br., mimo że są to dni wolne od pracy dla obojga rodziców (sobota i niedziela).

Łącznie oboje rodzice mogą wykorzystać w 2008 r. 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko.

Podstawa prawna:

• art. 34, art. 35 ust. 2, art. 11 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama