REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana regulaminu wynagradzania a podstawa wymiaru zasiłku

REKLAMA

W regulaminie wynagradzania, który obowiązuje u nas od 1 listopada 2007 r., jest zapis, zgodnie z którym wypłacaną pracownikom premię kwartalną pomniejsza się procentowo za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy o 5% za każdy dzień nieobecności w kwartale. Do 31 października 2007 r. premie kwartalne były ustalane na podstawie wynagrodzenia za efektywnie wykonaną pracę, czyli pomniejszane proporcjonalnie za okresy niezdolności do pracy. Pracownica chorowała w październiku 2007 r. i teraz od 14 stycznia 2008 r. dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie, czyli od poprzedniej choroby nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić ponownie? Jeżeli tak, to jak w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnić premię kwartalną w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

W tym przypadku za czas choroby pracownicy nie powinni Państwo ustalać na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia, które przysługuje od 14 stycznia 2008 r.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które nie są zmniejszane za czas pobierania tych świadczeń (zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu).

Jeżeli zakład pracy zadecyduje o zmianie regulaminu wynagradzania, która polega na zaprzestaniu wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to należy ten składnik wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po dacie zmiany regulaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownik chorował od 6 listopada 2007 r. do 17 stycznia 2008 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik ma prawo do premii kwartalnej wliczanej do podstawy zasiłku. Dlatego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie od listopada 2006 r. do października 2007 r. oraz 1/12 sumy premii kwartalnych wypłaconych za IV kwartał 2006 r. oraz I, II i III kwartał 2007 r. 1 stycznia 2007 r. podjęto w firmie decyzję, że od tej daty premia kwartalna nie przysługuje. W tym przypadku wypłacony zasiłek chorobowy za styczeń 2008 r. powinien być pomniejszony o kwotę wliczonych do podstawy wymiaru premii kwartalnych.

Jeżeli jednak w wyniku zmiany regulaminu dany składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego składnika lub zamieniony na inny składnik, zasada wyłączania go z podstawy wymiaru zasiłku nie ma zastosowania.

PRZYKŁAD

Pracownica w listopadzie 2007 r. opiekowała się chorą matką. Oprócz wynagrodzenia za pracę przysługuje jej premia miesięczna w wysokości 15%, która zgodnie z regulaminem jest obliczana od faktycznego wynagrodzenia otrzymywanego w danym miesiącu przez pracownika. W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego uwzględniono wynagrodzenie wraz z premią wypłacone za okres od listopada 2006 r. do października 2007 r. Od 1 grudnia 2007 r. premie miesięczne zostały wliczone do wynagrodzenia zasadniczego. Pracownica zachorowała 20 stycznia 2008 r. Wynagrodzenie chorobowe zostanie ustalone od podstawy wymiaru ustalonej w listopadzie 2007 r., bez wyłączania z niej premii miesięcznych.

Podstawy wymiaru zasiłku przysługującego u tego samego pracodawcy nie można obliczać na nowo, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłków, bez względu na ich rodzaj, nie było przerwy lub była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jeśli jednak między okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, to wówczas podstawę ustalamy dla nowego wymiaru czasu pracy.

W Państwa firmie zmieniła się zasada wypłaty premii kwartalnej, ale premia nadal jest wypłacana. W związku z tym nie należy wyłączać jej z podstawy wymiaru zasiłku. Nie powinni Państwo obliczać także na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, ponieważ między pierwszym a drugim zachorowaniem przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Dlatego pracownica od 14 stycznia br. powinna mieć wypłacane świadczenia od tej samej podstawy wymiaru, którą miała ustaloną w październiku 2007 r.

Podstawa prawna:

• art. 41, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

REKLAMA

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

REKLAMA

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA