reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zgoda organizacji związkowej na zwolnienie bez wypowiedzenia

Zgoda organizacji związkowej na zwolnienie bez wypowiedzenia

Chcemy zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który podlega ochronie związkowej. Przyszedł on do pracy pod wpływem alkoholu. Wiemy, że do zwolnienia tego pracownika potrzebna jest zgoda zarządu organizacji związkowej. Mamy zamiar o nią wystąpić. Czy w sytuacji wyrażenia przez zarząd związku zgody na zwolnienie tego pracownika musimy jeszcze dodatkowo wystąpić do organizacji związkowej o opinię dotyczącą rozwiązania umowy z tym pracownikiem, wymaganą na podstawie art. 52 § 3 Kodeksu pracy?

RADA

Nie muszą Państwo występować o wyrażenie opinii w trybie art. 52 § 3 Kodeksu pracy do zakładowej organizacji związkowej reprezentującej chronionego działacza związkowego. Uzyskanie zgody zarządu tej organizacji na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia oznacza zarazem wyrażenie opinii.

UZASADNIENIE

W odniesieniu do pracowników reprezentowanych przez organizację związkową, ale niepodlegających ochronie przed zwolnieniem z pracy, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. Organizacja związkowa powinna przedstawić opinię niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 3 dni.

Przy stosowaniu zwolnienia dyscyplinarnego wobec określonej grupy pracowników (chronionych działaczy związkowych, kobiet w ciąży, kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim) pracodawca musi uzyskać zgodę właściwej zakładowej organizacji związkowej na rozwiązanie umowy. Zgoda związku jest równoznaczna z pozytywną opinią w sprawie zwolnienia z pracy.

Zgoda zarządu związku na zwolnienie chronionego działacza dotyczy rozwiązania umowy z jakiejkolwiek przyczyny, bez względu na rodzaj umowy i czas jej trwania. W tym przypadku pracodawca nie może podjąć samodzielnej decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym, ponieważ jest ona uzależniona od zgody zarządu organizacji związkowej.

WAŻNE!

Brak zgody zarządu organizacji związkowej na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia będzie oznaczał, że pracodawca nie może rozwiązać umowy w odniesieniu do chronionego działacza związkowego.

Termin na wyrażenie tej zgody nie został określony. Nie można w tym przypadku stosować 3-dniowego terminu, który jest wyłącznie terminem na wyrażenie opinii w trybie art. 52 § 3 Kodeksu pracy.

Zgoda zarządu związku może być wyrażona w każdym czasie. Zbyt długi upływ czasu podejmowania przez organizację decyzji o wyrażeniu zgody na rozwiązanie umowy uniemożliwi jednak zwolnienie dyscyplinarne działacza związkowego. Rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może bowiem nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej to rozwiązanie umowy.

• art. 52 § 2, § 3, art. 177 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama