| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nagroda jubileuszowa

Nagroda jubileuszowa

W 2007 roku wypłaciliśmy pracownikowi nagrodę jubileuszową z tytułu 15 lat stażu pracy ogółem. Po dwóch miesiącach pracownik odnalazł i dostarczył nowe świadectwa pracy, z których wynika, że jego staż pracy jest dłuższy o 6 lat. Czy w tej sytuacji ma prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej, którą wypłacamy po przepracowaniu przez pracownika 20 lat? Nadmienię, że do nagród jubileuszowych stosujemy przepisy zarządzenia Ministra Pracy z 1989 r.


RADA

Powinni Państwo wypłacić pracownikowi jedynie różnicę między nagrodą wyższą a niższą, tj. między nagrodą za jubileusz 20 lat pracy a nagrodą przysługującą za 15-letni staż.

UZASADNIENIE

Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. W Państwa przypadku należy zastosować przepis § 10 ust. 3 zarządzenia, które Państwo stosują do ustalania prawa do „jubileuszówek”, mówiący, że pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe nabywa prawo do nagrody, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia nabędzie prawo do nagrody wyższego stopnia, pracodawca powinien wypłacić nagrodę niższą, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej. Zasadę tę powinni Państwo zastosować w dniu, w którym pracownik zgodnie z przedstawionymi dokumentami był uprawniony do nagrody wyższego stopnia. Po doniesieniu przez pracownika świadectw pracy, z których wynika, że nabył prawo do nagrody za 20 lat pracy, należy więc wypłacić mu nie całą nagrodę, a jedynie różnicę między nimi.

Nagroda jubileuszowa staje się wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa przez pracownika (a więc od dnia, w którym pracownik osiągnie odpowiedni staż pracy) i od tego momentu będą Państwo musieli wypłacić pracownikowi odsetki, jeżeli pracownik nie otrzyma należnej mu wypłaty.

 § 7, § 10 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalenia okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

 Nagroda jubileuszowa jest wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili należą się odsetki, choćby pracownik później wykazał okoliczności stanowiące przesłanki uprawniające do nagrody, a pracodawcy nie można było przypisać winy w opóźnieniu (art. 481 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p. i § 7 ust. 2 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1998 r. w sprawie ustalenia okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania, MP nr 44, poz. 358). (Wyrok Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 1999 r.,I PKN 189/99, OSNP 22/819)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »