Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy?
Aktualizacja: 02.08.2019
Każdy pracownik wraz z rozpoczęciem stosunku pracy poznaje określony czas rozpoczęcia pracy i zakończenia, czyli dobowy czas pracy. Wraz zapoznaniem się z ustalonym grafikiem podlega również określonemu trybowi pracy. Dla wielu firm, zależnie od charakteru prowadzonej działalności, jednym z najbardziej elastycznych systemów czasu pracy jest równoważny czas pracy. Sprawdź, jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy. »
Odpracowanie nieobecności w pracy spowodowanej wyjściem w celach prywatnych
Aktualizacja: 08.01.2018
Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać. »
Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy
Aktualizacja: 24.04.2017
Zadaniowy system czasu pracy polega na wykonywaniu zadań ustalonych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zadania powinny być wyznaczone tak, by nie przekraczały norm wynoszących 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Czy pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy? »
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy
Aktualizacja: 10.08.2015
Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia. »
Sprawdź, jak rozliczać czas pracy po wyroku TK
Aktualizacja: 05.11.2012
Od 1 stycznia 2011 r. został wprowadzony przepis, zgodnie z którym, jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy (czyli np. w wolną sobotę), to nie obniża ono wymiaru czasu pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem pracodawca ustalił jako dzień wolny od pracy np. sobotę, to dotychczas nie musiał oddawać dnia wolnego za święto, które przypadało w tym dniu. Taką regulację 2 października br. TK uznał za niezgodną z konstytucją. »
Kiedy można wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy
Aktualizacja: 11.06.2012
Co do zasady nie ma przeszkód, aby indywidualny rozkład czasu pracy wprowadzić w każdym systemie czasu pracy. Jednak w niektórych systemach może się to okazać niecelowe, np. w systemie zadaniowego czasu pracy. »
Czy można zatrudniać pracowników w ruchomym systemie czasu pracy
Aktualizacja: 05.04.2012
Zatrudniamy pracowników w biurze rachunkowym. W związku z tym, że ze względu na specyfikę pracy pracowników biura i indywidualne potrzeby klientów mamy problem z ustaleniem rozpoczynania godzin pracy, postanowiliśmy uelastycznić czas pracy tych pracowników. Chcemy wprowadzić tzw. ruchomy system czasu pracy, w którym umożliwilibyśmy pracownikom wybór godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, wyznaczając jedynie przedział czasowy, w którym powinni przybyć do zakładu (między godz. 7.00 a 9.00). Czy możemy wprowadzić takie rozwiązanie w regulaminie pracy? Dowiedzieliśmy się bowiem, że może być ono zakwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy. »
Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.
Aktualizacja: 22.03.2012
Święta Wielkanocne przypadają w tym roku 8 i 9 kwietnia. Pracodawcy będą musieli je zatem uwzględnić przy rozliczaniu czasu pracy pracowników w kwietniu 2012 r. Poniedziałek Wielkanocny w większości przypadków obniży wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin. »
Zasady zatrudniania w zadaniowym czasie pracy
Aktualizacja: 13.02.2012
Pracodawca, którego pracownicy wykonują pracę poza zakładem pracy, może rozważyć wprowadzenie dla nich zadaniowego systemu czasu pracy. W takim systemie pracodawca rozlicza pracownika z wykonanych zadań i nie musi rejestrować jego godzin pracy. »
Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.
Aktualizacja: 21.04.2011
Święto 1 maja, które przypada w niedzielę, nie obniża czasu pracy w maju 2011 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Jeżeli natomiast pracownicy pracują we wtorki, to święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin. »
Równoważny czas pracy - łączenie z innymi systemami czasu pracy
Aktualizacja: 29.03.2011
Z przepisów prawa pracy wynika, że nie można łączyć równoważnego systemu czasu pracy z przerywanym. Wyjątek od tej zasady dotyczy np. pracowników teatrów, którzy pracują od rana do południa podczas próby, następnie mają 4-godzinną przerwę i dopiero wieczorem grają przedstawienie. Tak samo rozlicza się czas pracy w przypadku kierowców. »
Umowa na czas wykonania określonej pracy a umowa o dzieło
Aktualizacja: 10.03.2011
Nie zawsze możliwe jest ustalenie dokładnego czasu trwania umowy o pracę. W takich przypadkach można zawrzeć z pracownikiem umowę na czas wykonania określonego zadania lub cywilnoprawną umowę o dzieło. »
Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy
Aktualizacja: 30.07.2013
System równoważny to jeden z najelastyczniejszych systemów czasu pracy. Może być stosowany zawsze wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. »
Opieka nad dzieckiem - obniżenie wymiaru czasu pracy
Aktualizacja: 17.02.2011
Jeżeli pracownik opiekujący się dzieckiem chce pozostać aktywny zawodowo, wówczas powinien złożyć pracodawcy wniosek o zmniejszenie godzin pracy. Pracodawca nie ma prawa mu tego odmówić. Obniżony wymiar czasu pracy takiego pracownika nie może jednak być mniejszy niż połowa etatu. »
Ruchome godziny zatrudnienia pracą przyszłości
Aktualizacja: 08.02.2011
Na Zachodzie możliwość ruchomych godzin zatrudnienia lub teleworkingu oferuje coraz więcej pracodawców. Tymczasem w Polsce przywiązanie do pracy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa jest szczególnie widoczne: ten sektor rynku pracy rozwija się bardzo powoli. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »