REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System przerywanego czasu pracy. Kiedy za przerwy w pracy należy się wynagrodzenie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
System przerywanego czasu pracy może być stosowany według z góry ustalonego rozkładu przewidującego maksymalnie jedną przerwę w pracy w ciągu doby
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowy system czasu pracy polega na tym, że pracownik pracuje 8 godzin na dobę. Kodeks pracy pozwala jednak na to, by pracodawca zastosował inny system czasu pracy. W określonych przepisami sytuacjach można zastosować system przerywanego czasu pracy. W jaki sposób można wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Wyjaśniamy.
rozwiń >

System przerywanego czasu pracy to jeden z dopuszczalnych systemów czasu pracy. Przepisy Kodeksu pracy określają, kiedy taki system czasu pracy może być wprowadzony, a także procedury, jakich musi dochować pracodawca, by wprowadzić system przerywanego czasu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega system przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy może być stosowany według z góry ustalonego rozkładu przewidującego maksymalnie jedną przerwę w pracy w ciągu doby. Przerwa w pracy może trwać nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy.

Ważne

Kiedy można wprowadzić system przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy może być stosowany tylko w przypadku, gdy jest uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.

Za czas przerwy należy się wynagrodzenie

Chociaż przerwa w pracy nie wlicza się do czasu pracy, to za jej czas pracownikowi należy się wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia za czas przerwy w pracy stanowi połowę wynagrodzenia należnego za czas postoju.

Wynagrodzenie za czas postoju przysługuje pracownikowi w wysokości wynikającej z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Zatem za czas przerwy w systemie przerywanego czasu pracy należy się wynagrodzenie w wysokości połowy wskazanych powyżej stawek. 

Jeżeli przy określaniu warunków wynagrodzenia pracownika nie wyodrębniono stawki godzinowej ani miesięcznej wysokość wynagrodzenia postojowego wynosi 60 proc. wynagrodzenia. W takim przypadku wynagrodzenie za czas przerwy w pracy wynosi 30 proc. wynagrodzenia pracownika. Rozwiązanie to stosuje się np. do pracowników świadczących pracę na akord lub prowizję.

Kiedy nie stosuje się systemu przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy nie może być stosowany w odniesieniu do pracownika objętego systemem równoważnego czasu pracy. Wykluczone jest także zastosowanie systemu przerywanego czasu pracy do pracownika pracującego w systemie pracy ciągłej. Ponadto nie można zastosować systemu przerywanego czasu pracy do pracownika, który objęty jest systemem skróconego tygodnia pracy, bądź też system weekendowy.

W jaki sposób wprowadzić system przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Co do zasady nie można wprowadzić tego systemu czasu pracy w umowie o pracę.

W przypadku gdy u pracodawcy działa kilka zakładowych organizacji związkowych porozumienie powinno być zawarte z nimi wszystkimi. Jeżeli jednak okaże się, że uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi organizacjami związkowymi jest niemożliwe, w celu wprowadzenia systemu przerywanego czasu pracy pracodawca musi dojść do porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi (patrz poniższa ramka), z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u tego pracodawcy.

W sytuacji natomiast, gdy u pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej system przerywanego czasu pracy może być wprowadzony na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reprezentatywne organizacje związkowe

Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest zakładowa organizacja związkowa: 

  • będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (patrz niżej), zrzeszająca co najmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy lub 
  • zrzeszająca co najmniej 15% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.

Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia powyższych wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego za reprezentatywne organizacje związkowe uznaje ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia (federacje) związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe (konfederacje), które spełniają łącznie następujące kryteria: 

  • zrzeszają więcej niż 300 000 członków będących osobami wykonującymi pracę zarobkową; 
  • działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności jest określony w więcej niż w połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej.

System przerywanego czasu pracy u rolników

System przerywanego czasu pracy może być wprowadzony także na podstawie umowy o pracę. Taką możliwość mają wyłącznie pracodawcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność w zakresie rolnictwa i hodowli i u których nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Pracownikowi zatrudnionemu przez wskazanego powyżej pracodawcę wynagrodzenie za czas przerwy w pracy należy się tylko wtedy, gdy wynika to z umowy o pracę. Kodeks pracy przyznaje tu swobodę stronom umowy o pracy i dopuszcza sytuację, w której pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie za czas przerwy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA