REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System przerywanego czasu pracy. Kiedy za przerwy w pracy należy się wynagrodzenie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
System przerywanego czasu pracy może być stosowany według z góry ustalonego rozkładu przewidującego maksymalnie jedną przerwę w pracy w ciągu doby
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowy system czasu pracy polega na tym, że pracownik pracuje 8 godzin na dobę. Kodeks pracy pozwala jednak na to, by pracodawca zastosował inny system czasu pracy. W określonych przepisami sytuacjach można zastosować system przerywanego czasu pracy. W jaki sposób można wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Wyjaśniamy.
rozwiń >

System przerywanego czasu pracy to jeden z dopuszczalnych systemów czasu pracy. Przepisy Kodeksu pracy określają, kiedy taki system czasu pracy może być wprowadzony, a także procedury, jakich musi dochować pracodawca, by wprowadzić system przerywanego czasu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega system przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy może być stosowany według z góry ustalonego rozkładu przewidującego maksymalnie jedną przerwę w pracy w ciągu doby. Przerwa w pracy może trwać nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy.

Ważne

Kiedy można wprowadzić system przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy może być stosowany tylko w przypadku, gdy jest uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.

Za czas przerwy należy się wynagrodzenie

Chociaż przerwa w pracy nie wlicza się do czasu pracy, to za jej czas pracownikowi należy się wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia za czas przerwy w pracy stanowi połowę wynagrodzenia należnego za czas postoju.

Wynagrodzenie za czas postoju przysługuje pracownikowi w wysokości wynikającej z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Zatem za czas przerwy w systemie przerywanego czasu pracy należy się wynagrodzenie w wysokości połowy wskazanych powyżej stawek. 

Jeżeli przy określaniu warunków wynagrodzenia pracownika nie wyodrębniono stawki godzinowej ani miesięcznej wysokość wynagrodzenia postojowego wynosi 60 proc. wynagrodzenia. W takim przypadku wynagrodzenie za czas przerwy w pracy wynosi 30 proc. wynagrodzenia pracownika. Rozwiązanie to stosuje się np. do pracowników świadczących pracę na akord lub prowizję.

Kiedy nie stosuje się systemu przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy nie może być stosowany w odniesieniu do pracownika objętego systemem równoważnego czasu pracy. Wykluczone jest także zastosowanie systemu przerywanego czasu pracy do pracownika pracującego w systemie pracy ciągłej. Ponadto nie można zastosować systemu przerywanego czasu pracy do pracownika, który objęty jest systemem skróconego tygodnia pracy, bądź też system weekendowy.

W jaki sposób wprowadzić system przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Co do zasady nie można wprowadzić tego systemu czasu pracy w umowie o pracę.

W przypadku gdy u pracodawcy działa kilka zakładowych organizacji związkowych porozumienie powinno być zawarte z nimi wszystkimi. Jeżeli jednak okaże się, że uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi organizacjami związkowymi jest niemożliwe, w celu wprowadzenia systemu przerywanego czasu pracy pracodawca musi dojść do porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi (patrz poniższa ramka), z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u tego pracodawcy.

W sytuacji natomiast, gdy u pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej system przerywanego czasu pracy może być wprowadzony na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reprezentatywne organizacje związkowe

Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest zakładowa organizacja związkowa: 

  • będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (patrz niżej), zrzeszająca co najmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy lub 
  • zrzeszająca co najmniej 15% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.

Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia powyższych wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego za reprezentatywne organizacje związkowe uznaje ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia (federacje) związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe (konfederacje), które spełniają łącznie następujące kryteria: 

  • zrzeszają więcej niż 300 000 członków będących osobami wykonującymi pracę zarobkową; 
  • działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności jest określony w więcej niż w połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej.

System przerywanego czasu pracy u rolników

System przerywanego czasu pracy może być wprowadzony także na podstawie umowy o pracę. Taką możliwość mają wyłącznie pracodawcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność w zakresie rolnictwa i hodowli i u których nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Pracownikowi zatrudnionemu przez wskazanego powyżej pracodawcę wynagrodzenie za czas przerwy w pracy należy się tylko wtedy, gdy wynika to z umowy o pracę. Kodeks pracy przyznaje tu swobodę stronom umowy o pracy i dopuszcza sytuację, w której pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie za czas przerwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Pracownicy zaskoczeni. Szkolenia, rejestry, Indywidualny rejestr pracowników, lekarze medycyny pracy. Rozporządzenia w lipcu 2024 r.

Kodeks pracy: Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników [nowelizacja kodeksu pracy]. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w zagrożonych miejscach pracy. Wynika, to z nowelizacji KP z 23 maja 2024 r.

W jakim wieku renta na stałe

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

REKLAMA

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

REKLAMA