REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

4-dniowy czterodniowy tydzień pracy skrócony tydzień pracy system skróconego tygodnia pracy system czasu pracy czas pracy
4-dniowy czterodniowy tydzień pracy skrócony tydzień pracy system skróconego tygodnia pracy system czasu pracy czas pracy
Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czterodniowy system skróconego tygodnia pracy może zostać wprowadzony na wniosek pracownika. W 4-dniowym tygodniu pracy dobowy czas pracy może zostać przedłużony nie więcej niż do 12 godzin.

Podstawowa norma czasu pracy

Kodeksu pracy ustala podstawową dobową i tygodniową normę czasu pracy. Określa, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Autopromocja

Wyjątkiem od zasady 5-dniowego tygodnia pracy jest system skróconego tygodnia pracy.

System skróconego tygodnia pracy

Przepisy prawa pracy dopuszczają wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia. Jest to możliwe, jeśli równocześnie dobowy wymiar czasu pracy pracownika zostanie przedłużony nie więcej niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. To jest właśnie tzw. system skróconego tygodnia pracy.

Ważne

W systemie skróconego tygodnia pracy liczba dni pracy w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego musi być mniejsza niż pięć.

W tym systemie możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. W przypadkach uzasadnionych przyczynami obiektywnymi lub technicznymi albo dotyczącymi organizacji pracy, przy zachowaniu ogólnych zasad ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników okres rozliczeniowy może być wydłużony maksymalnie do 12 miesięcy.

Rozkład czasu pracy w systemie skróconego tygodnia pracy

Praca w tym systemie odbywa się w dni dowolnie wskazane. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu obowiązkowego dobowego i tygodniowego odpoczynku, jak również o obowiązującej przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normie czasu pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pracownik jest zatrudniony na cały etat w systemie skróconego tygodnia pracy. Pracuje 4 dni w tygodniu – od poniedziałku do czwartku. Jego rozkład pracy musi uwzględniać przeciętną 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Z tego względu pracownik pracuje przez 2 dni w tygodniu po 8 godzin, a przez pozostałe 2 dni po 12 godzin, co w sumie daje 40 godzin. Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy. 

Przykład

Pracownik zatrudniony jest w systemie skróconego tygodnia pracy i pracuje na cały etat przez 4 dni w tygodniu – w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. Rozkład czasu pracy przewiduje, że w każdym dniu pracownik będzie pracował 12 godzin. Taki rozkład czasu pracy jest nieprawidłowy. Pracownik przepracuje 48 godzin w tygodniu, przez co przekroczy przeciętną 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy i będzie pracował w godzinach nadliczbowych.

Jeżeli rozkład czasu pracy pracownika w systemie skróconego tygodnia nie będzie stały, wówczas konieczne jest sporządzanie rozkładu czasu pracy na każdy okres rozliczeniowy. Pracownik powinien otrzymać rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, na który został on sporządzony.

Ochrona niektórych pracowników przed wydłużeniem dobowej normy czasu pracy

W przypadku systemu skróconego tygodnia pracy wydłużenie normy dobowej powyżej 8 godzin nie jest dopuszczalne w przypadku:

 • pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, 
 • pracownic w ciąży, 
 • pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody. 

Jednocześnie za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Wniosek o zastosowanie skróconego tygodnia pracy

System skróconego tygodnia pracy może być stosowany na pisemny wniosek pracownika.

Wzór wniosku o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy

data

 

dane pracownika

 

dane pracodawcy

 

Wniosek o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy

 

Zgodnie z art. 143 Kodeksu pracy zwracam się z wnioskiem o objęcie mnie systemem skróconego tygodnia pracy.

Proponuję, że będę świadczył pracę od wtorku do piątku, w wymiarze 10 godzin dziennie. 

Proszę o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy od dnia 1 stycznia 2024 r.

 

Podpis pracownika

 

Wyrażam zgodę/Nie wyrażam zgody*

 

Podpis pracodawcy

 

*niepotrzebne skreślić

 

 

Podstawa prawna

 • art. 129, art. 143, art. 148 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • 12 godzin
  2023-12-12 20:26:10
  I tak pozostawią furtkę prawną że będzie można to wszystko omijać
  1
 • Nn
  2023-12-17 08:31:44
  Nie PGNiG i Orlenie
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

REKLAMA

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

REKLAMA

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

REKLAMA