REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Składki ubezpieczeniowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uproszczenia w procedurze zatrudniania cudzoziemców

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zniesienie ograniczenia w czasie obowiązywania uproszczeń w procedurze zatrudniania określonych grup cudzoziemców. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera tę inicjatywę.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP.

Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego

Jeden z naszych pracowników przebywa od 5 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym, które zostało przyznane na 10 miesięcy. W dniu 9 czerwca 2010 r. stawił się do pracy i zażądał skierowania na badania kontrolne, twierdząc, że odzyskał zdolność do pracy, na co przedstawił orzeczenie lekarza prowadzącego. Czy pracodawca powinien skierować tego pracownika na badania do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne?

Wkrótce będą gotowe założenia do projektu ustawy ws. OFE

Założenia do projektu ustawy mającej na celu poprawienie działania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) powinny być gotowe najpóźniej w przyszły wtorek - zapowiedział szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Michał Boni.

REKLAMA

Potrącanie z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia grupowe

W naszym zakładzie pracy pracownicy, którzy przystąpili do grupowego ubezpieczenia na życie mają z wynagrodzenia potrącaną składkę miesięczną w wysokości 48 zł. Pracownicy wyrazili zgodę na potrącenie, ale nie zostało to potwierdzone w formie pisemnej. Czy pracodawca powinien jednak sporządzić takie pozwolenie na piśmie i czy może potrącać z wynagrodzenia składkę, jeśli w danym miesiącu pracownik nie otrzyma minimalnego wynagrodzenia? Czy można potrącić tę składkę, jeśli pracownik wyrazi zgodę na jej potrącenie również w sytuacji, gdy nie ma minimalnego wynagrodzenia? Jak powinno brzmieć takie pozwolenie?

Jak uzyskać niemiecką emeryturę - porady ekspertów

Opolski ZUS we współpracy ze swoimi niemieckimi odpowiednikami doradza ludziom, którzy pracują na terenie Niemiec i Polski lub już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Porady ekspertów zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi zorganizowano w ramach Międzynarodowych Dni Poradnictwa.

Rachunek z podróży służbowej

Jestem osobą odpowiedzialną za prowadzenie kadr. W naszej firmie pracownicy często wyjeżdżają w podróże służbowe. Bardzo proszę o informację, jakie czynności należy wykonać w zakresie kontroli merytorycznej, a jakie w zakresie formalno-rachunkowej przy sprawdzaniu rachunku podróży służbowej?

Praca przy komputerze - wymagania bhp

Po każdej godzinie pracy przy monitorze ekranowym pracownik ma prawo do 5-minutowej przerwy lub do chwilowej zmiany rodzaju pracy.

REKLAMA

Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników?

Obowiązki zgłoszeniowe płatnika składek

Każda osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek w jednostce terytorialnej ZUS.

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy?

Wkrótce założenia do nowelizacji przepisów o OFE

Pod koniec przyszłego tygodnia będą gotowe założenia do projektu ustawy mającej na celu poprawić efektywność działania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - powiedział minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Ocena okresowa pracownika - zalety i wady

Oceny pracownicze są obecnie w zakładach pracy standardem. Zdarzają się sytuacje, że źle przeprowadzona ocena przynosi szkodę zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Nowa składka pielęgnacyjna po 2020 roku

Wprowadzenie składki pielęgnacyjnej po 2020 roku jest tylko jednym z możliwych wariantów pomocy osobom niesamodzielnym - wynika z oświadczenia biura prasowego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Sposób obliczania wynagrodzenia przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Zmiana wysokości pensji w trakcie miesiąca powoduje, że pracodawca musi wyliczyć pensję osobno z okresu przed i po zmianie uposażenia.

Rząd chce powiązać wynagrodzenie minimalne z koniunkturą gospodarczą

Rząd zaproponował podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej (KT), by poziom wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę zależał od koniunktury w gospodarce. Płaca minimalna miałaby stanowić od 40 do 50 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Nowa składka i nowe ubezpieczenie opiekuńcze - założenia do ustawy

Znane są już założenia do ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Przewidują one wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego. Świadczenie opiekuńcze byłoby opłacane ze składki pracowników, rolników i prowadzących działalność gospodarczą.

Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Zadaniowy czas pracy może być zastosowany wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Najczęściej zadaniowy czas pracy stosowany jest w zawodzie dziennikarza, agenta ubezpieczeniowego, handlowca, kontrolera itp.

Kiedy pracodawca może starać się o nieoprocentowaną pożyczkę

Od 9 lipca 2010 r. obowiązuje procedura ubiegania się o nieoprocentowane pożyczki z FGŚP. Może się o nie ubiegać pracodawca, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.

Ministerstwo pracy - pomoc dla pracowników i przedsiębiorców

Na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) ukazała się informacja na temat pomocy dla pracowników i przedsiębiorców, dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r.

Termin przekazania przez pracodawców odpisu na zfśs

30 września mija termin przekazania przez pracodawców tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) drugiej raty odpisu na fundusz.

Wyłączenie odpowiedzialności za nieopłacone składki

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają w sposób solidarny za niezapłacone przez spółkę składki na ubezpieczenia społeczne. W praktyce może to stanowić znaczne obciążenie dla osób sprawujących tę funkcję. Dlatego warto zwrócić uwagę na okoliczności umożliwiające im uwolnienie się od tej odpowiedzialności.

Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jesteśmy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Część zakładów, w których funkcjonuje ta organizacja, nie płaci nam za pomieszczenia i całą resztę kosztów utrzymania organizacji, ograniczając się do wynagrodzeń za pracę ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W art. 341 ustawy o związkach zawodowych nie jest dokładnie uregulowana ta kwestia. Osoby pełniące funkcję w organizacji zakładowej jednocześnie często pełnią funkcje w organizacjach międzyzakładowych. Czy należy pokrywać cały koszt utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej, tj. koszty pomieszczeń, tzw. mediów, wynagrodzeń, sprzętów, artykułów kancelaryjnych, czy tylko wynagrodzeń i składek? Czy zwolnienia z pracy w celu udziału w spotkaniach związanych z funkcją w zakładowej organizacji związkowej dają podstawę do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa?

Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Nasz pracownik wykorzystuje swój telefon do celów służbowych. Czy zwrot wydatków za takie rozmowy będzie zwolniony z podatku? Czy taki zwrot może być dokonywany w ramach stałego ryczałtu dla pracownika? Czy należy zaliczyć go do podstawy wymiaru składek? Czy ewentualny zwrot kosztu abonamentu może być zwolniony z podatku?

Szkolenia w zakresie BHP


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

Kto powinien pełnić nadzór nad obiektami budowlanymi?

Na terenie przedsiębiorstwa jest kilka budynków, nad którymi nadzór sprawuje dział techniczny, natomiast nadzór warunków bhp w przedsiębiorstwie sprawuje firma zewnętrzna. W ramach kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy specjalista bhp wskazał w protokole pewne nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego budynków. Dotyczyły one również braku książki obiektu budowlanego w jednym z budynków. Czy działanie inspektora mieściło się w ramach jego kompetencji, jeżeli za budynki te odpowiedzialny jest dział techniczny, zatrudniający specjalistów z uprawnieniami budowlanymi?

Rada pracowników

Jakie sankcje grożą pracodawcy, gdy nie poinformuje pracowników o prawie wyboru rady pracowników oraz gdy nie zorganizuje do niej wyborów?

Tylko do 1 września matki mogą ubiegać się o umorzenie składek

ZUS przypomina, że tylko do 1 września matki, które prowadząc własną działalność gospodarczą przebywały na zasiłku macierzyńskim, bądź urlopie wychowawczym, mogą ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Można opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Możliwe jest opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom dotkniętym sierpniową powodzią.

Procedura ujawniania choroby zawodowej

W przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przez pracownika pracodawca musi powiadomić o tym przypadku inspekcję sanitarną oraz z nią współdziałać w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia bhp dla pracodawców oraz na temat ubezpieczeń pracowników delegowanych.

System emerytalny - propozycje zwiększające elastyczność i efektywność OFE

Postulaty szefów OFE w sprawie systemu emerytalnego, przedstawione podczas spotkania z premierem, to minireforma polegająca na zwiększeniu elastyczności i efektywności działania funduszy - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa?

OFE powinny działać na rzecz emerytów

Premier Donald Tusk oczekuje, że otwarte fundusze emerytalne (OFE) poprawią swą efektywność, zwiększą konkurencyjność i będą działać na rzecz emerytów, a nie we własnym interesie.

Wykorzystanie funduszy z FRD niekorzystne dla przyszłych emerytów

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur. Pracodawcy RP stanowczo protestują przeciwko wykorzystaniu funduszy z FRD w tym roku.

Pozyskiwanie informacji o karalności pracownika

Pracodawcy często w procesie rekrutacji wymagają od kandydatów na dane stanowisko przedłożenia aktualnego zaświadczenia z KRK. Takie działanie pracodawcy można uznać za niezgodne z prawem wtedy, gdy taki warunek nie ma umocowania w szczególnym przepisie prawa.

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Będą pieniądze na wypłaty bieżących emerytur

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur.

Obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia 20. pracownika

Przepisy prawa nakładają na pracodawców pewne obowiązki wynikające z zatrudniania 20 i więcej pracowników. Istotne jest to, aby liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty była równa 20.

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek

Wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne mogą składać w ZUS kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Termin mija 1 września br. Wnioski złożone po tym dniu pozostaną bez rozpatrzenia.

Uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego - projekt rozporządzenia

Rada Ministrów zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie wykorzystania w 2010 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego wynikającego z przyczyn demograficznych.

Wydłużenie wieku emerytalnego jest niezbędne

Pracodawcy RP apelują o stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat i jednocześnie stopniowego zrównania tego wieku dla kobiet i mężczyzn.

Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?

Pracownicy działu technicznego w administracji wykonują prace konserwacyjne dźwigów osobowych. Czy prace te powinny być wykonywane przez dwie osoby? Jakie przepisy regulują zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych przy konserwacji tego typu urządzeń?

Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?

Na niektórych budowach najwygodniejszą formą transportu ludzi jest przewożenie ich w koszu unoszonym przez dźwig. Czy mając kosz do transportu ludzi oznaczony znakiem CE oraz używając sprawnego dźwigu, możemy taki zespół wykorzystać do pracy na wysokości?

Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

W wielu firmach coraz powszechniejszą praktyką jest zamieszczanie na odwrocie karty szkolenia wstępnego programów ramowych instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Nie zawsze obaj pracodawcy młodych rodziców są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP – nowa interpretacja ZUS

ZUS w uzgodnieniu z MPiPS zajął niekorzystne stanowisko dla wielu pracodawców, których pracownicy wrócili z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeśli zasiłek macierzyński pobierali zarówno ojciec, jak i matka dziecka (lub przyszli rodzice adopcyjni), może się okazać, że pracodawca jednego z nich nie był zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP.

Ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

Przychód z umowy-zlecenia czy umowy o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem, jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę. Oznacza to powstanie obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych za 2009 r. - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Informacje otrzyma 15 mln ubezpieczonych.

REKLAMA