reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wykorzystanie funduszy z FRD niekorzystne dla przyszłych emerytów

Wykorzystanie funduszy z FRD niekorzystne dla przyszłych emerytów

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur. Pracodawcy RP stanowczo protestują przeciwko wykorzystaniu funduszy z FRD w tym roku.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych pieniądze odkładane w FRD miały zapewnić wypłacalność w okresie trudniejszym demograficznie, gdy zwiększą się obciążenia budżetu związane z koniecznością przekazywania środków do funduszy emerytalnych, spadnie ilość osób płacących składki oraz zwiększy się ilość osób pobierających świadczenia emerytalno–rentowe.

Będą pieniądze na wypłaty bieżących emerytur >>

W sierpniu tego roku na koncie FRD było 12,7 mld zł. Rząd szacuje, że w tym roku trafi do niego jeszcze 9,5  mld złotych. Te zwiększone dochody pochodzą głównie z prywatyzacji. Tak szeroka akcja prywatyzacyjna nie będzie trwała długo, a gdy zostanie ona ograniczona fundusze w FRD będą zwiększać się bardzo powoli.

Zdaniem Pracodawców RP, wykorzystanie środków z FRD jest nieprzemyślane i niebezpieczne dla wszystkich Polaków. "Uważamy, że nie wolno w celu doraźnego łatania dziury budżetowej wydatkować tak olbrzymich oszczędności ZUS-u zgromadzonych w FRD" – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. "Fundusz jest zarządzany przez niezależną firmę, która lokuje jego aktywa w instrumentach dozwolonych ustawą, ale jednocześnie możliwie najbardziej efektywnych. Pozwoliło to FRD uzyskać nawet wyższą stopę zwrotu niż funduszom emerytalnym ale również oznacza, że nie ma możliwości szybkiego wycofania się z tych inwestycji" - dodaje.

 Uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego - projekt rozporządzenia >>

Pracodawcy RP podkreślają, że FUS ma możliwość otrzymywania nieoprocentowanej pożyczki i dotacji z budżetu państwa i tam należy szukać dalszego finansowania świadczeń emerytalnych. Drastyczne ograniczenie ilości środków FRD z punktu widzenia interesu ubezpieczonych oraz bezpieczeństwa finansowego FUS jest polityką krótkowzroczną i nieodpowiedzialną. Pracodawcy RP apelują do Rady Ministrów o znalezienie innego źródła finansowania FUS niż FRD. Jednocześnie podkreślają, że już za rok, kiedy akcja prywatyzacyjna będzie mniejsza, wpływy do FRD zostaną drastycznie ograniczone i nie będzie możliwości ich szybkiego zwiększenia. Oznacza to, że w znacznie trudniejszych czasach, za ok. 20 lat, pełną odpowiedzialność za płynność FUS będzie musiał wziąć budżet państwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama