Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego
REKLAMA
Tak, pracodawca powinien skierować tego pracownika na badania kontrolne do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne. Jeżeli lekarz medycyny pracy orzeknie, że pracownika można dopuścić do pracy, pracodawca będzie zobowiązany go dopuścić, a co za tym idzie, nie będzie mógł pracownika zwolnić z powodu długotrwałej choroby.
Powyższe stanowisko wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 17 lipca 2009 r. (I PK 39/09). W orzeczeniu tym sąd uznał, że można domniemywać, iż pracownik w okresie, na który przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne, jest niezdolny do pracy. W przypadku pracownika w przedstawionym stanie faktycznym jest to okres 10 miesięcy. Jednak nie oznacza to, że przez cały okres, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, pracownik jest niezdolny do pracy. Co z kolei nie przesądza, że po wydaniu decyzji przez ZUS przyznającej świadczenie pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, bowiem decyzja ZUS jedynie wskazuje niezdolność do pracy w chwili jej wydania. Nie stwierdza, że pracownik nie odzyska zdolności do pracy przez cały okres przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego. Także lekarz orzecznik ZUS nie może w sposób jednoznaczny stwierdzić, jak długo będzie trwała niezdolność do pracy. Określa jedynie prawdopodobny okres. Jeżeli więc pracownik w czasie trwania świadczenia rehabilitacyjnego, przed zakończeniem okresu, na jaki zostało przyznane, stawi się do pracy, pracodawca ma obowiązek skierować tego pracownika na badania kontrolne.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat