Kategorie

Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?

Marcin Babski
Na niektórych budowach najwygodniejszą formą transportu ludzi jest przewożenie ich w koszu unoszonym przez dźwig. Czy mając kosz do transportu ludzi oznaczony znakiem CE oraz używając sprawnego dźwigu, możemy taki zespół wykorzystać do pracy na wysokości?

Aby możliwy był transport ludzi przy wykorzystaniu dźwigu i kosza, konieczne jest nie tylko posiadanie odpowiedniego kosza, sprawnego dźwigu i zawiesi spełniających wymagania bezpieczeństwa. W takiej sytuacji zespół urządzeń powinien zostać zgłoszony przez pracodawcę do UDT w celu uzyskania odpowiednich dokumentów zezwalających na ich eksploatację. W tym przypadku będzie to uzgodnienie modernizacji oraz badania doraźnego eksploatacyjnego.

UZASADNIENIE

Reklama

Do pionowego transportu ludzi na ogół używane są specjalne platformy lub podnośniki. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ze względów technicznych czy organizacyjnych najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpowiedniego kosza do transportu ludzi podczepionego zawiesiem do dźwigu.

Należy pamiętać, że samo posiadanie kosza, dźwigu i zawiesi nie uprawnia do użytkowania tego sprzętu do transportu ludzi. Aby możliwe było wykorzystanie takiego zespołu do transportu ludzi, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków.

Kosz, którym chcemy transportować ludzi, musi:

 • być przez producenta dopuszczony do takiego wykorzystania,
 • mieć znak CE,
 • mieć szczegółową instrukcję na wypadek takich prac.

Instrukcja kosza musi przede wszystkim zawierać informacje o:

 • warunkach eksploatacji koszta do transportu ludzi,
 • sposobie dopuszczenia do użytkowania (zwykle wymagany jest przegląd zespołu: kosz, zawiesie, dźwig przez serwis),
 • sposobie zabezpieczenia ludzi w trakcie transportu pionowego.

WAŻNE!

Sposób zabezpieczenia kosza jest bardzo ważny. W praktyce różni producenci zalecają różne systemy zabezpieczeń. Zdarza się również, że ten sam producent zaleca różne sposoby zabezpieczenia w zależności od modelu kosza. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie szkolenia stanowiskowego dla pracowników, którzy będą użytkowali konkretny kosz.


Reklama

Sprzęt musi mieć odpowiednie zawiesie. Warto pamiętać, że zawiesie musi spełniać warunki określone dla zawiesia konkretnego typu (należy sprawdzić instrukcję producenta kosza). Do używanego zawiesia pracodawca musi mieć niezbędne dokumenty (deklarację zgodności oraz aktualny protokół badania obciążalności).

Dźwig musi mieć aktualne dopuszczenie do eksploatacji wydane przez UDT. Warto spojrzeć do instrukcji kosza i sprawdzić, czy producent nie podał konkretnych wskazówek dotyczących dźwigów używanych do transportu kosza – jeśli tak, należy się do nich zastosować. Wskazane jest też sprawdzenie, czy producent dźwigu w dokumentacji nie uczynił w tym zakresie jakichś szczegółowych zapisów, np. wyłączył możliwość użytkowania kosza do pracy z dźwigiem.

Po skompletowaniu sprzętu oraz dokumentacji pracodawca musi zgłosić się do UDT w celu uzgodnienia modernizacji.

W wyniku takiego zgłoszenia pracownik UDT przyjedzie we wskazane przez zgłaszającego modernizację (pracodawcę) miejsce (tam, gdzie jest cały sprzęt i dokumentacja) i dokona odpowiednich czynności. W praktyce oznacza to weryfikację sprawności sprzętu oraz kompletności dokumentacji. Jeśli wszystko się zgadza, przedstawiciel UDT przeprowadzi badanie doraźno-eksploatacyjne, czyli sprawdzi, czy zespół: dźwig, zawiesie, kosz może być bezpiecznie eksploatowane.

WAŻNE!

Jeśli weryfikacja wypadnie pomyślnie, pracodawca otrzyma stosowny dokument UDT uprawniający do eksploatacji kosza i dźwigu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji dopuszcza się do pracy konkretny egzemplarz kosza z konkretnym egzemplarzem dźwigu i zawiesia.

Zmiana dźwigu na taki sam model, ale o innym numerze fabrycznym, unieważnia wydane dopuszczenia UDT.

Z tego powodu, jeśli kosz chcemy użytkować z różnymi dźwigami nawet tego samego typu, to dla każdego z nich musimy dokonać odrębnego dopuszczenia do eksploatacji.

Należy też pamiętać, że prace wykonywane przy użyciu takiego zestawu należy bezwzględnie zaliczyć do prac szczególnie niebezpiecznych, a co za tym idzie – muszą zostać one wpisane do odpowiedniego wykazu u pracodawcy.

PODSTAWA PRAWNA

 • Ustawa z 2 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (DzU nr 122, poz. 1321 ze zm.),
 • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (DzU nr 193, poz. 1890).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?