Wydłużenie wieku emerytalnego jest niezbędne
REKLAMA
Jedną z najpoważniejszych bolączek państw Unii Europejskiej jest ich szybkie starzenie się. Także w Polsce odsetek osób zatrudnionych w stosunku do osób pozostających na emeryturze ulega szybkiemu wzrostowi. Wynika to z jednej strony ze zbyt małego przyrostu naturalnego, drugiej z procesu wydłużenia się średniej życia w Polsce.
REKLAMA
Reforma emerytalna - rozstrzygnięcie do końca sierpnia >>
Zgodnie z danymi GUS zebranymi w raporcie Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski opracowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ostatnich dwudziestu latach przeciętna długość życia mężczyzny wzrosła aż o 5,3 roku a kobiety o 4,7 i obecnie wynoszą odpowiednio 71,3 oraz 80. Warto podkreślić, że jeszcze brakuje nam, aby uzyskać średnioeuropejski wynik będący na poziomie 76,3 lat dla mężczyzn i 82,3 dla kobiet.
Wynika z tego, że coraz więcej osób będących na emeryturze jest „utrzymywana” poprzez płacone podatki przez coraz mniejszą liczbę osób aktywnych zawodowo. Stanowi to w perspektywie kolejnych 10-15 lat poważne zagrożenie dla budżetu państwa, który bez zmian fiskalnych, albo wydłużenia długości wieku emerytalnego, nie będzie stać na pokrycie bieżących zobowiązań wobec osób pobierających świadczenia emerytalne.
Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę >>
REKLAMA
Bardzo ważne jest przygotowanie i uświadomienie społeczeństwa o potrzebie dłuższej pracy oraz o jego przyczynach. Istotne jest również, aby wiek emerytalny był wydłużany systematycznie o kilka, kilkanaście miesięcy. W przeciwnym razie, zdaniem Pracodawców RP, proces ten może budzić niepokoje społeczne.
Pracodawcy RP apelują do pójścia śladem np. Niemiec i stopniowego wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat i jednocześnie stopniowego zrównania tego wieku dla kobiet i mężczyzn. Pracodawcy RP stoją również na stanowisku, że należy kontynuować w obecnym kształcie funkcjonowanie systemu emerytalnego i sprzeciwiają się zmniejszeniu wymiaru składki przekazywanej do OFE. Ich zdaniem doprowadzi to do zepsucia systemu w celu osiągnięcia czysto księgowych korzyści (fikcyjne obniżenie długu publicznego).
Emerytury - nasze składki zamiast do OFE trafią do ZUS >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat