| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

W wielu firmach coraz powszechniejszą praktyką jest zamieszczanie na odwrocie karty szkolenia wstępnego programów ramowych instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Nie ma takiej konieczności, aby na odwrocie karty szkolenia wstępnego zamieszczać programy ramowe zaczerpnięte z rozporządzenia. Nie jest to jednak błędem. Należy tylko pamiętać, że nie jest to wystarczające dla udokumentowania programu szkolenia.

UZASADNIENIE

Udokumentowanie szkolenia bhp wymaga nie tylko potwierdzenia odbycia szkolenia na zaświadczeniu czy odnośnie do szkolenia wstępnego podpisaniem karty szkolenia wstępnego. Należy pamiętać, że każde szkolenie bhp wymaga także szczegółowego programu szkolenia.

Zagadnienia dotyczące szkoleń bhp, w tym szkolenia wstępnego, na które składa się instruktaż ogólny i stanowiskowy, szczegółowo reguluje rozporządzenie w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

Programy szkolenia wstępnego powinny:

● być opracowane na podstawie ramowych programów szkoleń,

● określać szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia dla poszczególnych grup stanowisk,

● być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia,

● uwzględniać zagadnienia z programów ramowych.

Warto pamiętać, że realizowane na podstawie programów szkolenia powinny zapewniać:

  • zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas wykonywania pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
  • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i hi-gieny pracy;
  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Należy także pamiętać, że pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. Oznacza to, że dla każdego z tych stanowisk musi być opracowany program szczegółowy instruktażu stanowiskowego i odbycie każdego z instruktaży powinien pracownik potwierdzić oddzielnie, w kolejnym polu karty lub na kolejnej karcie, jeśli nie ma więcej pól.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »