Kategorie

Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Katarzyna Grabowska-Wawrzeniecka
W wielu firmach coraz powszechniejszą praktyką jest zamieszczanie na odwrocie karty szkolenia wstępnego programów ramowych instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Nie ma takiej konieczności, aby na odwrocie karty szkolenia wstępnego zamieszczać programy ramowe zaczerpnięte z rozporządzenia. Nie jest to jednak błędem. Należy tylko pamiętać, że nie jest to wystarczające dla udokumentowania programu szkolenia.

UZASADNIENIE

Udokumentowanie szkolenia bhp wymaga nie tylko potwierdzenia odbycia szkolenia na zaświadczeniu czy odnośnie do szkolenia wstępnego podpisaniem karty szkolenia wstępnego. Należy pamiętać, że każde szkolenie bhp wymaga także szczegółowego programu szkolenia.

Zagadnienia dotyczące szkoleń bhp, w tym szkolenia wstępnego, na które składa się instruktaż ogólny i stanowiskowy, szczegółowo reguluje rozporządzenie w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

Programy szkolenia wstępnego powinny:

● być opracowane na podstawie ramowych programów szkoleń,

● określać szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia dla poszczególnych grup stanowisk,

● być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia,

● uwzględniać zagadnienia z programów ramowych.

Warto pamiętać, że realizowane na podstawie programów szkolenia powinny zapewniać:

 • zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas wykonywania pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
 • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i hi-gieny pracy;
 • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Należy także pamiętać, że pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. Oznacza to, że dla każdego z tych stanowisk musi być opracowany program szczegółowy instruktażu stanowiskowego i odbycie każdego z instruktaży powinien pracownik potwierdzić oddzielnie, w kolejnym polu karty lub na kolejnej karcie, jeśli nie ma więcej pól.


Pracownik powinien odbyć instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach w sytuacji wprowadzenia na stanowisku:

 • zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian:

– procesu technologicznego,

– organizacji stanowisk pracy,

 • do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz
 • nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.

Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian i ujęte w programie szczegółowym opracowanym na okoliczność powyższych zmian.

WSKAZÓWKA!

Reklama

Wszystkie programy szkoleń powinny być przechowywane przez pracodawcę. Każdy pracodawca sam określa sposób przechowywania programów. Dobrą praktyką jest przechowywanie programów przynajmniej w dwóch egzemplarzach. Jeden powinien być przechowywany wraz z innymi dokumentami dotyczącymi bhp – w dziale bhp lub u pracodawcy, a gdy system zarządzania bhp został wdrożony – wraz z dokumentami systemowymi, drugi – u osób odpowiedzialnych za prowadzenie instruktaży.

Należy pamiętać, że programy szkoleń są potrzebne do celów dowodowych, ale też pełnią funkcję praktyczną – ułatwiają i porządkują przekazywane treści instruktażu osobom je prowadzącym. Z tego powodu osoby prowadzące instruktaże: pracownicy służb bhp, specjaliści spoza zakładu pracy, osoby kierujące pracownikami, powinny mieć dostęp do programu za każdym razem, kiedy przeprowadzają instruktaż.

WSKAZÓWKA!

Warto też wprowadzić numerację programów szczegółowych i prowadzić ich rejestr, zwłaszcza w zakładach, gdzie występuje wiele stanowisk pracy. Wpłynie to na lepszą kontrolę nad tworzonymi programami i wprowadzanymi zmianami.

Rejestr powinien obejmować przynajmniej takie dane, jak:

 • numer programu,
 • tytuł programu szczegółowego,
 • datę wprowadzenia,
 • osoby przechowujące,
 • datę wycofania/numer nowego programu.

PODSTAWA PRAWNA

 • Par. 7–16 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?