REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieobecność w pracy, Podstawa wymiaru zasiłków

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpracowanie nieobecności w pracy

Nieobecność jednego z pracowników w pracy na skutek przeprowadzanych okresowych badań lekarskich wyniosła ponad 7 godzin. Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku głównego konserwatora maszyn. W związku z nieobecnością w pracy z powodu przeprowadzanych badań nie zrealizował swoich obowiązków (nie wykonał w terminie przeglądu parku maszynowego i jedna z maszyn uległa tego dnia awarii, powodując przymusowy 8-godzinny przestój w produkcji), co spowodowało opóźnienia w pracy całej linii produkcyjnej. Cały zakład poniósł stratę. Czy możemy nakazać temu pracownikowi odpracowanie czasu odbywania badań okresowych poza godzinami pracy w związku z niedopełnieniem obowiązków?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pracownik był nieobecny w pracy 14 i 15 maja br., a następnie 18 i 19 maja br. (16–17 maja br. miał wolne). Swojej nieobecności w pracy przez te 4 dni do dzisiaj nie usprawiedliwił. Od 20 maja br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wysłaliśmy mu pocztą, listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwonej nieobecności w pracy przez 4 dni. Czy jeżeli pracownik odbierze pismo rozwiązujące umowę po 14 czerwca br., to zwolnienie dyscyplinarne będzie mógł zakwestionować przed sądem pracy jako bezskuteczne? Pracownik odbierze wówczas pismo po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o jego nieobecności w pracy pierwszego dnia, tj. 14 maja br.

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego?

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Podstawa wymiaru zasiłków

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy?

Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 maja 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop?

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Pracodawca powinien wprowadzić prawidłowe i dostosowane do potrzeb zakładu pracy regulacje dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jest to bardzo istotne przy ewentualnym ustaleniu, czy w danej sytuacji miało miejsce naruszenie zasad usprawiedliwiania nieobecności i przy wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych z tego powodu wobec pracownika. Częste, a zwłaszcza niezaplanowane nieobecności pracownicze mogą narażać pracodawcę na poważne szkody finansowe oraz w znacznym stopniu dezorganizować proces pracy.

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą

Pracownik był wezwany do sądu w charakterze świadka. Z tego powodu opuścił dzień pracy. Obecnie wystawiamy mu zaświadczenie dla sądu o utraconych w tym dniu zarobkach. Pracownik otrzyma również zmniejszony ekwiwalent za odzież roboczą z powodu niewykonywania pracy w dniu stawienia się w sądzie. Czy w zaświadczeniu powinniśmy uwzględnić ekwiwalent za odzież roboczą?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2009 r. wynosi 1101,06 zł, a dla pracownika w pierwszym roku ubezpieczenia 880,85 zł.

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę.

Podstawa wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu?

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględniać składkę na ubezpieczenie grupowe pracowników

Co miesiąc do pensji pracowników doliczamy kwotę składki na ubezpieczenie grupowe pracowników. Ubezpieczenie opłaca firma, a kwotę składki odejmujemy od pensji netto pracownika. Pracownicy sami pokrywają składki i podatek. Kwoty składki na ubezpieczenie grupowe nie doliczaliśmy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Składka na ubezpieczenie grupowe jest opłacana w każdym miesiącu, niezależnie od tego, czy pracownik przez cały miesiąc pracował czy był nieobecny np. z powodu choroby. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. powinniśmy wliczać kwotę ubezpieczenia do podstawy wymiaru świadczeń?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego na okres próbny

Zatrudniliśmy pracownika od 25 lutego do 31 marca 2009 r. na umowę na okres próbny. Nie zamierzamy przedłużać z nim umowy. W umowie o pracę pracownik ma wynagrodzenie określone na 6,50 zł/godz. i premię uznaniową. W lutym otrzymał premię w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, a za marzec nie wypłacimy mu premii. Pracownik ma 10-letni staż pracy. Przyniósł zwolnienie lekarskie od 8 do 23 marca 2009 r. Jak wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Urlop okolicznościowy

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku informatyka. Pracuje w naszej firmie od 5 lat. Dwa dni temu jego żona urodziła bliźnięta. Ile dni zwolnienia okolicznościowego przysługuje mu w tej sytuacji?

Wypowiedzenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracuję w zakładzie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czwartek po podpisaniu listy obecności wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie. Bardzo się w związku z tym zdenerwowałam. Źle się poczułam i poszłam do lekarza, który stwierdził, że mam bardzo wysokie ciśnienie i dał mi 6 dni zwolnienia lekarskiego. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Kiedy zgłosić nieobecność?

Rozchorowałem się i nie poszedłem do pracy. Do jakiego czasu muszę zgłosić pracodawcy swoją nieobecność spowodowaną chorobą. 

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Pracownik powinien pracować 2 stycznia 2009 r., ale rano powiadomił nas, że idzie do lekarza i nie przyjdzie do pracy. Zwolnienie lekarskie miał dostarczyć po powrocie do pracy 5 stycznia 2009 r. Do dzisiaj nie dostarczył mam tego zwolnienia - twierdzi, że je zgubił. Przyniósł zaświadczenie od lekarza, ale nie na formularzu ZUS ZLA, że 2 stycznia 2009 r. był chory. Czy na tej podstawie możemy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 2 stycznia 2009 r.?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniliśmy od 1 kwietnia 2008 r. pracownika z wynagrodzeniem 1030 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik 28 listopada 2008 r. złamał nogę i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 listopada do 30 grudnia 2008 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za 31 grudnia - zasiłek chorobowy. Od 1 stycznia 2009 r. otrzyma zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracownika wynosi 888,79 zł. Czy od 1 stycznia 2009 r. powinniśmy podwyższyć temu pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Zwolnienie ławnika na rozprawę

Zostałem ławnikiem. Czy pracodawca ma obowiązek zwalniać mnie na rozprawy, czy może muszę w związku z tym wziąć urlop wypoczynkowy. A co z moim wynagrodzeniem.  

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Jednodniowa nieobecność zleceniobiorcy w pracy

Zatrudniłem na podstawie umowy zlecenia osobę do sprzątania pomieszczeń. Umowa wskazuje, że zleceniobiorca ma „sprzątać pomieszczenia biurowe firmy...” Tylko w taki sposób scharakteryzowaliśmy w niej zobowiązanie do wykonywania pracy. Zleceniobiorca nie przyszedł jednego dnia do pracy. Czy mogę uznać to za nieprawidłowe wykonywanie umowy?

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?

Nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole

Od 4 lutego 2008 r., czyli po feriach zimowych, zatrudniliśmy nauczyciela, który został skierowany do pracy w naszej placówce. Nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwość pracy. Dodatek ten nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w okresach, za które nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał wykonywania pracy w szkole w związku ze skierowaniem. W okresie niewykonywania pracy z powodu choroby dodatek przysługuje za okres pierwszych 33 dni w roku kalendarzowym, za które nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Nauczyciel zachorował 7 kwietnia 2008 r. Wcześniej chorował przez 33 dni w styczniu i lutym i wykorzystał już prawo do wynagrodzenia chorobowego w 2008 r. Czy podstawę zasiłku chorobowego w kwietniu powinniśmy ustalić na nowo w związku ze zmianą miejsca pracy i dodatkiem za uciążliwość pracy?

Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?

Jakie są zasady ustalania prawa do "trzynastki"

W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia.

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy.

Spóźnienie w usprawiedliwieniu nieobecności

Jeden z naszych pracowników po tygodniu nieobecności zawiadomił nas, że jest chory, a jego zwolnienie lekarskie - wystawione w 7. dniu nieobecności - obejmuje wstecznie cały jej okres i będzie trwało jeszcze 2 tygodnie z możliwością dalszego przedłużenia. W związku z nieobecnością pracownika nastąpiła dezorganizacja procesu produkcyjnego. Czy w tej sytuacji możemy wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec pracownika? - pyta Czytelniczka z Krosna.

Karta ewidencji czasu pracy

Karta ewidencji jest podstawową formą ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Należy ją jednak odróżnić od potwierdzania obecności pracownika w pracy.

Premia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Niezgodne z Konstytucją jest nieuwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wypłaconych składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe. Warunkiem jest jednak, że nie są one pracownikowi wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego.

Data złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Pracownikowi 182 dni zwolnienia lekarskiego minęło 25 czerwca 2008 r. Stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Wskaźnik świadczenia od lipca jest wyższy niż w czerwcu. Dlatego wniosek o świadczenie rehabilitacyjne pracownik w ZUS złożył 1 lipca 2008 r. Czy w tym przypadku liczy się data złożenia wniosku, tak jak przy wniosku o emeryturę? Jeżeli pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy podstawę wymiaru powinniśmy zwaloryzować wskaźnikiem, który obowiązuje w lipcu?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

31 maja 2008 r. minęło 6 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, o które zwrócił się do nas nauczyciel. Nie wrócił jednak do pracy 2 czerwca 2008 r., tylko dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 czerwca włącznie. Czy zaraz po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Przed urlopem był na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Jeżeli nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia?

Nie wszystkie składniki pensji mają wpływ na wysokość zasiłku

Składnik wynagrodzenia za pracę nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił, jeśli przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje do niego prawo.

Wynagrodzenie rehabilitowanego pracownika

Nie zawsze pracownik, którego sprawność zawodowa została obniżona na skutek długotrwałej choroby lub wypadku, będzie miał niższe wynagrodzenie.

Urlop okolicznościowy też na wniosek pracownika

W układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy pracodawca może rozszerzyć katalog osób mogących korzystać ze zwolnień z powodów osobistych oraz zwiększyć liczbę dni wolnych od pracy.

Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Pracownik naszego zakładu miał przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, tj. od 8 marca br. do 5 lipca br. Obecnie otrzymaliśmy decyzję z ZUS przyznającą mu prawo do świadczenia na kolejny okres. Czy w związku z nową decyzją ustalającą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku?

Wezwanie na stawienie się przed komisją lekarską

Nasza pracownica miała wypadek w pracy. W związku z tym wypadkiem została wezwana na komisję lekarską przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy w takim przypadku należy się jej dzień wolny od pracy na stawienie się na wezwanie komisji lekarskiej?

Minimalne wynagrodzenie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie faktycznie wypłacone przez pracodawcę (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), a w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 45 ust. 1 tej ustawy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II UK 20/05)

Przyznanie choremu pracownikowi premii

Zasiłek chorobowy oblicza się wyłącznie na podstawie wynagrodzenia, jakie zatrudniony otrzymuje w obecnej firmie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2006 r., sygn. akt I UK 291/05)

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza na zwykłym druku jest podstawą do wypłacenia pracownikowi świadczeń

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie za okres od 1 do 8 czerwca 2007 r. wystawione na zwykłej kartce. Jest tam podany okres choroby, dane pracownika, pieczątka placówki, w której był pracownik, pieczątka i podpis lekarza. Pracownik powiedział nam, że lekarz nie wystawił mu zwolnienia na formularzu ZUS ZLA z powodu strajku. Czy na podstawie takiego zaświadczenia o niezdolności do pracy można wypłacać świadczenia chorobowe? Jak potraktować okres nieobecności pracownika w pracy?

Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie, którego rodzaj działalności wymaga również pracy w porach nocnych. Pracownicy otrzymują w związku z tym dodatki na pracę w godzinach nocnych. Co zrobić z wypłacanym dodatkiem ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy przyjąć go do podstawy wymiaru zasiłku, czy powinnam dodatek uzupełnić w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Jaki stosować wskaźnik waloryzacji ustalając podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownikowi 25 marca br. upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Badanie lekarza orzecznika ZUS zostało wyznaczone na 10 kwietnia. Lekarz orzecznik przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego pracownika? Czy zwaloryzować podstawę wymiaru wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązuje w kwietniu 2007 r.?

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownikom w naszym zakładzie pracy przysługuje premia kwartalna, która jest pomniejszana za okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jak postępować, gdy taka premia za jeden z kwartałów nie została przyznana pracownikowi?

REKLAMA