Nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 7 kwietnia 2008 r. nie powinni Państwo ustalać na nowo, ponieważ przerwa między kolejnymi zwolnieniami od pracy była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Do podstawy wymiaru ustalonej wcześniej do obliczenia wynagrodzenia chorobowego wypłaconego w 2008 r. powinni Państwo wliczyć dodatek za uciążliwość pracy, który przysługuje nauczycielowi od marca 2008 r.
UZASADNIENIE
Przeniesienie pracownika na podstawie skierowania do pracy w innej szkole nie powoduje nawiązania z nauczycielem nowego stosunku pracy przez szkołę, do której został przeniesiony. Wypłacany przez Państwa dodatek za uciążliwość pracy jest jednym ze składników wynagrodzenia za pracę, który przysługuje przez okres skierowania. W okresie, gdy nauczyciel ma prawo do dodatku za uciążliwość, otrzymuje łącznie wyższe niż w pozostałych miesiącach wynagrodzenie za pracę.
Nauczyciel w styczniu i lutym 2008 r. wykorzystał już 33 dni zwolnienia lekarskiego, za które pracownikom przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Dlatego od pierwszego dnia choroby w kwietniu 2008 r. ma prawo do zasiłku chorobowego. Dodatek należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ kwota dodatku za uciążliwość jest pomniejszana proporcjonalnie za czas choroby z wyłączeniem okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego. Oznacza to, że dodatek ten powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Równocześnie nie należy ustalać na nowo w kwietniu 2008 r. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, ponieważ między kolejnymi zwolnieniami od pracy z powodu choroby przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Przyznanie nauczycielowi dodatku za uciążliwość pracy powoduje zmianę wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy. Jeżeli nauczyciel został przeniesiony w trakcie miesiąca, to ma prawo do dodatku za uciążliwość od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego po dniu przeniesienia. Nauczycielowi, który został przeniesiony do Państwa szkoły, dodatek za uciążliwość przysługuje od marca 2008 r., ponieważ pracę w Państwa szkole rozpoczął od 4 lutego 2008 r.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w szkole samorządowej od 2001 r. na warszawskiej Pradze. Od 25 lutego 2008 r. został przeniesiony do pracy w szkole w Otwocku koło Warszawy na okres do końca roku szkolnego 2007/2008. Prawo do dodatku za uciążliwość przysługuje nauczycielowi od 1 marca do 31 sierpnia 2008 r.
Obliczając wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wliczyć wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są pomniejszane za czas choroby. Chodzi zarówno o wynagrodzenie ze szkoły, która oddelegowała nauczyciela do pracy w Państwa szkole oraz o wynagrodzenie za pracę uzyskane w Państwa szkole. Czyli podstawę wymiaru zasiłku będą stanowić: wynagrodzenie zasadnicze, przyznane dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych za okres od stycznia do grudnia 2007 r. Do podstawy wymiaru należy również wliczyć dodatek za uciążliwość, który nauczycielowi przysługuje od marca 2008 r.
Jeżeli w szkole nie ma nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami i nie ma kandydata na takie stanowisko, to wójt (burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania - bez zgody nauczyciela - do innej szkoły, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata. Nauczyciel po upływie okresu przeniesienia ma prawo wrócić na wcześniej zajmowane stanowisko. Nauczyciel nie musi wyrażać zgody na przeniesienie.
W przypadku przeniesienia do pracy w szkole, która znajduje się w innej miejscowości, nauczycielowi przysługuje rekompensata za zmianę miejsca pracy, czyli 4-dniowy tydzień pracy, dodatek za uciążliwość pracy i zakwaterowanie w miejscu czasowego zatrudnienia. Dodatek za uciążliwość pracy jest składnikiem wynagrodzenia i wynosi 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Podstawa prawna:
• art. 11, art. 19, art. 39 Karty Nauczyciela,
• art. 92 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela,
• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Bogusław Śnieżek
specjalista w zakresie prawa oświatowego
Orzecznictwo uzupełniające:
• Przeniesienie mianowanego nauczyciela bez jego zgody do innej szkoły przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela nie powoduje nawiązania nowego stosunku pracy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 11 lutego 2004 r., III PZP 14/03)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat