Kategorie

Odpracowanie nieobecności w pracy

Nieobecność jednego z pracowników w pracy na skutek przeprowadzanych okresowych badań lekarskich wyniosła ponad 7 godzin. Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku głównego konserwatora maszyn. W związku z nieobecnością w pracy z powodu przeprowadzanych badań nie zrealizował swoich obowiązków (nie wykonał w terminie przeglądu parku maszynowego i jedna z maszyn uległa tego dnia awarii, powodując przymusowy 8-godzinny przestój w produkcji), co spowodowało opóźnienia w pracy całej linii produkcyjnej. Cały zakład poniósł stratę. Czy możemy nakazać temu pracownikowi odpracowanie czasu odbywania badań okresowych poza godzinami pracy w związku z niedopełnieniem obowiązków?

RADA

Nie mogą Państwo nakazać pracownikowi odpracowania godzin nieobecności w pracy z powodu przeprowadzanych badań tylko z tego względu, że przez swoją nieobecność w pracy wyrządził szkodę. Mają jednak Państwo prawo pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej za powstałą szkodę związaną z awarią maszyn produkcyjnych, pod warunkiem że awaria ta powstała z winy tego pracownika, na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania przez niego obowiązków pracowniczych.

UZASADNIENIE

Reklama

 Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy na czas przeprowadzania badań lekarskich. Tym samym pracodawca nie może nakazać pracownikowi, aby odpracował swoją nieobecność w pracy spowodowaną przeprowadzaniem w godzinach pracy obowiązkowych badań lekarskich. Obowiązkowe badania lekarskie powinny być przeprowadzane, jeśli jest to tylko możliwe, w godzinach pracy (art. 229 § 3 Kodeksu pracy).

Pracodawca, kierując pracownika na obowiązkowe badania lekarskie, ma prawo zweryfikować, czy czas poświęcony przez pracownika na przeprowadzenie badań jest czasem faktycznie przez niego wykorzystanym w tym celu. Pracodawca może wezwać pracownika do złożenia w tym zakresie wyjaśnień. Jeżeli pracodawca po weryfikacji wyjaśnień złożonych przez pracownika dojdzie do przekonania, że wyjaśnienia pracownika są nieprawdziwe, może nakazać mu odpracowanie poza godzinami jego pracy tego czasu, który faktycznie nie był przez pracownika wykorzystany na przeprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich.

PRZYKŁAD

Reklama

Firma skierowała na badania lekarskie 5 pracowników. Pracownicy udali się na badania lekarskie tego samego dnia, tj. w poniedziałek o godz. 8.00. Czworo z nich wróciło do firmy o godz. 12.00 i przepracowało pozostały czas do godziny 16.00. Piąty pracownik nie stawił się już tego dnia do pracy. W następnym dniu poinformował przełożonego, że był na badaniach lekarskich do godz. 15.50. Pracodawca wezwał pracownika do złożenia wyjaśnień dotyczących czasu trwania badań lekarskich. Pracownik wyjaśnił, że stawił się do zakładu medycyny pracy o godzinie 8.00 wraz z pozostałymi 4 pracownikami. Jednak tylko on nosi okulary i od godz. 12.00 do godz. 15.20 musiał czekać na okulistę, do którego była długa kolejka. Pracodawca skontaktował się z zakładem medycyny pracy i uzyskał informację, że w dniu przeprowadzania badań lekarskich przez pracownika nie było kolejek, a lekarzy okulistów przyjmowało aż 5. Każdy skierowany pracownik mógł przeprowadzić tego dnia komplet okresowych badań lekarskich, łącznie z badaniem krwi i wizytą u lekarza wydającego zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy, w czasie od 3 do 4 godzin. Na tej podstawie pracodawca ukarał pracownika karą nagany oraz nakazał mu odpracować poza godzinami jego pracy po 2 godziny przez 2 kolejne dni robocze. W przedstawionej sytuacji postępowanie pracodawcy było prawidłowe.


Niezależnie od nakazania pracownikowi odpracowania poza godzinami pracy nieobecności w zakładzie pracy w tej części, która nie była wykorzystana przez pracownika na przeprowadzenie badań lekarskich, pracodawca może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej za szkodę powstałą w czasie tej nieobecności, a spowodowaną wcześniejszym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych.

Pracownik ponosi odpowiedzialność materialną za rzeczywistą stratę poniesioną przez pracodawcę. Ponadto zaistniała strata powinna być normalnym następstwem działania lub zaniechania pracownika. Normalnymi następstwami są w tym przypadku takie zdarzenia, które każdy pracownik, z uwagi na posiadaną wiedzę w danej dziedzinie, kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe i życiowe, mógł przewidzieć. Odszkodowanie którego pracodawca może w takim przypadku domagać się od pracownika, nie może jednak przekroczyć jego 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 119 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje na stanowisku głównego konserwatora maszyn. Firma zajmuje się produkcją wafli i batonów. Do obowiązków pracowniczych pracownika należy m.in. okresowa konserwacja maszyn. Ostatnia konserwacja została przeprowadzona w grudniu 2008 r. W maju 2009 r. pracownik został skierowany przez firmę na okresowe badania lekarskie. W dniu, w którym przebywał na badaniach, awarii uległa jedna z maszyn. Spowodowało to kilkugodzinny przestój linii produkcyjnej. Firma zleciła naprawę i konserwację tej maszyny zewnętrznej firmie. Okazało się, że pracownik nie wykonał swoich obowiązków pracowniczych w wymaganym terminie, ponieważ okresową konserwację parku maszynowego powinien przeprowadzić na koniec marca 2009 r. Mimo zatem, że awaria maszyny nastąpiła w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, firma może pociągnąć go do odpowiedzialności materialnej za powstałą szkodę w granicach rzeczywiście poniesionej straty. Awaria była bowiem spowodowana niedopilnowaniem przez pracownika terminu konserwacji. Rzeczywistą stratą firmy jest w tym przypadku wartość uszkodzonych części maszyny, a także poniesiony przez pracodawcę koszt robocizny firmy naprawczej. Stratą rzeczywistą poniesioną przez firmę nie będzie natomiast wartość wafli i batonów, które mogłyby zostać wyprodukowane w czasie awarii maszyny produkcyjnej.

Podstawa prawna:

 • § 1 i § 2 rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.),
 • art. 114–122, art. 229 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?