Kategorie

Wynagrodzenie rehabilitowanego pracownika

Marianna Fulara
Nie zawsze pracownik, którego sprawność zawodowa została obniżona na skutek długotrwałej choroby lub wypadku, będzie miał niższe wynagrodzenie.

Osoby, które z przyczyn zdrowotnych utraciły możliwość zarabiania na dotychczasowym poziomie, mogą starać się o uzyskanie zasiłku wyrównawczego. Aby nabyć prawo do jego otrzymywania, należy najpierw uzyskać orzeczenie lekarskie stwierdzające potrzebę przeprowadzenia u pracownika rehabilitacji zawodowej.

Do wydawania takich orzeczeń uprawnieni są lekarze:

• wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub

• lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oprócz uzyskania stosownego orzeczenia lekarskiego prawo do zasiłku będą miały osoby, wykonujące pracę:

• w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub

• u pracodawcy, ale na wyodrębnionym stanowisku pracy, które jest dostosowane do potrzeb adaptacji zawodowej pracownika albo przyuczenia go do określonej pracy.

Wysokość zasiłku

Zasady przyznawania zasiłku wyrównawczego oraz ustalania jego wysokości uregulowane zostały w przepisach art. 23-26 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm. - zwana dalej ustawą o zasiłkach).

Zasiłek wyrównawczy przysługuje tylko tym pracownikom, którzy wykonując pracę zgodnie z wyżej wskazanymi zasadami, osiągają wynagrodzenie niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie osiągane przez nich w okresie 12 miesięcy poprzedzających rehabilitację.

Jak uśrednić wysokość płacy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę do ustalenia wysokości dodatku wyrównawczego oblicza się według zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 36-42 ustawy o zasiłkach).

Zasadniczo zatem podstawę ustala się według wynagrodzenia, które zostało pracownikowi wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia rehabilitacji zawodowej.

WaŻne!

Zasiłek wyrównawczy przysługuje tylko w okresie rehabilitacji zawodowej, maksymalnie przez okres 24 miesięcy.

Ile pracownik może otrzymać

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem ustalonym na podstawie wyżej wskazanych zasad a wynagrodzeniem, które osiąga pracownik w trakcie rehabilitacji zawodowej.

Przykład

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika przed rozpoczęciem rehabilitacji zawodowej - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne wynosiło 2500 zł, w trakcie rehabilitacji zawodowej (również pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne) wynosi zaś 1900 zł. A zatem dodatek wyrównawczy będzie wynosił 600 zł.

Absencja pracownika obniża wysokość zasiłku

Nieobecności pracownika spowodowane usprawiedliwionymi przyczynami skutkują obniżeniem zasiłku o 1/30 za każdy dzień tej nieobecności. Jeżeli natomiast pracownik zachoruje w trakcie rehabilitacji i będzie korzystał ze zwolnienia w związku z czasową niezdolnością do pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zasiłek wyrównawczy traktowany jest na równi z wynagrodzeniem (art. 39 ustawy o zasiłkach).

Brak prawa do zasiłku

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje pracownikom, którzy, mimo że spełniają wyżej wymienione warunki, są uprawnieni do emerytury lub renty.

Ponadto prawo pracownika do zasiłku ustanie:

• z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia pracownika do innej pracy,

• jeżeli z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.

O niecelowości dalszego prowadzenia rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od takiego orzeczenia pracownik ma prawo wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.

WaŻne!

Sprzeciw od orzeczenia o niecelowości dalszego prowadzenia rehabilitacji wnosi się w terminie 14 dni, licząc od wydania orzeczenia.

Zasiłek wyrównawczy i dodatek wyrównawczy to nie to samo

Od zasiłku wyrównawczego należy odróżnić dodatek wyrównawczy, który przysługuje określonym pracownikom i którego obowiązek wypłacania ciąży na pracodawcy. Jest on uzupełnieniem wynagrodzenia pracownika w określonych warunkach, które wypłaca pracodawca. Dodatek wyrównawczy przysługuje pracownikom, którzy na skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy staną się niezdolni do wykonywania dotychczasowej pracy, a jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyzna takiemu pracownikowi prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli lekarz medycyny pracy, który sprawuje profilaktyczną opiekę lekarską u danego pracodawcy, orzeknie niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy na skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy, pracodawca powinien przenieść pracownika do innej pracy, do której wykonywania nie będzie przeciwwskazań lekarskich. Jeżeli praca, do której przenoszony jest pracownik, miałaby skutkować obniżeniem jego wynagrodzenia, pracodawca musi wypłacać dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia przez okres 6 miesięcy.

Obliczanie wysokości dodatku

Dodatek wyrównawczy stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu, który poprzedza przeniesienie, a wynagrodzeniem, które pracownik otrzymuje po zmianie stanowiska pracy (§ 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - DzU nr 62, poz. 289 ze zm.). Wynagrodzenie niezbędne do ustalenia dodatku wyrównawczego oblicza się według takich zasad jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Należy podkreślić, że osoby spełniające wymagania do uzyskania zasiłku wyrównawczego mogą zostać przeniesione przez pracodawcę na inne dostosowane stanowisko pracy, zarówno gdy przyczyną obniżenia ich sprawności zawodowej jest choroba zawodowa lub wypadek przy pracy, jak i wówczas gdy u podstaw zmniejszenia wydajności leżały pozostałe choroby lub wypadki.

Marianna Fulara

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.