| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wynagrodzenie rehabilitowanego pracownika

Wynagrodzenie rehabilitowanego pracownika

Nie zawsze pracownik, którego sprawność zawodowa została obniżona na skutek długotrwałej choroby lub wypadku, będzie miał niższe wynagrodzenie.

Osoby, które z przyczyn zdrowotnych utraciły możliwość zarabiania na dotychczasowym poziomie, mogą starać się o uzyskanie zasiłku wyrównawczego. Aby nabyć prawo do jego otrzymywania, należy najpierw uzyskać orzeczenie lekarskie stwierdzające potrzebę przeprowadzenia u pracownika rehabilitacji zawodowej.

Do wydawania takich orzeczeń uprawnieni są lekarze:

• wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub

• lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oprócz uzyskania stosownego orzeczenia lekarskiego prawo do zasiłku będą miały osoby, wykonujące pracę:

• w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub

• u pracodawcy, ale na wyodrębnionym stanowisku pracy, które jest dostosowane do potrzeb adaptacji zawodowej pracownika albo przyuczenia go do określonej pracy.

Zasady przyznawania zasiłku wyrównawczego oraz ustalania jego wysokości uregulowane zostały w przepisach art. 23-26 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm. - zwana dalej ustawą o zasiłkach).

Zasiłek wyrównawczy przysługuje tylko tym pracownikom, którzy wykonując pracę zgodnie z wyżej wskazanymi zasadami, osiągają wynagrodzenie niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie osiągane przez nich w okresie 12 miesięcy poprzedzających rehabilitację.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę do ustalenia wysokości dodatku wyrównawczego oblicza się według zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 36-42 ustawy o zasiłkach).

Zasadniczo zatem podstawę ustala się według wynagrodzenia, które zostało pracownikowi wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia rehabilitacji zawodowej.

WaŻne!

Zasiłek wyrównawczy przysługuje tylko w okresie rehabilitacji zawodowej, maksymalnie przez okres 24 miesięcy.

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem ustalonym na podstawie wyżej wskazanych zasad a wynagrodzeniem, które osiąga pracownik w trakcie rehabilitacji zawodowej.

Przykład

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika przed rozpoczęciem rehabilitacji zawodowej - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne wynosiło 2500 zł, w trakcie rehabilitacji zawodowej (również pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne) wynosi zaś 1900 zł. A zatem dodatek wyrównawczy będzie wynosił 600 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »