reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownikom w naszym zakładzie pracy przysługuje premia kwartalna, która jest pomniejszana za okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jak postępować, gdy taka premia za jeden z kwartałów nie została przyznana pracownikowi?

RADA
Do podstawy wymiaru zasiłków premię kwartalną należy przyjąć w wysokości 1/12 kwoty premii za pozostałe trzy kwartały.

UZASADNIENIE
Premię kwartalną uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak obliczoną kwotę premii dolicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków.

Jeżeli pracownik uprawniony do premii kwartalnej zachorował np. w kwietniu 2007 r., to podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r. oraz 1/12 kwot premii wypłaconych za I kwartał 2007 r. oraz za II, III i IV kwartał 2006 r. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do wynagrodzenia za czas choroby.

Premie kwartalne wlicza się w wysokości stanowiącej 1/12 premii wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, nawet jeżeli za niektóre z tych kwartałów pracownik nie otrzymał premii i to bez względu na przyczynę jej nieprzyznania.

Przykład:
Pracownica dostała zwolnienie lekarskie na okres od 17 do 27 kwietnia 2007 r. Do ustalenia podstawy wymiaru przysługującego jej wynagrodzenia za czas choroby należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r. Pracownica jest uprawniona do premii kwartalnej, dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy przyjąć również premie kwartalne wypłacone za I kwartał 2007 r. oraz za II, III i IV kwartał 2006 r.
Za III kwartał 2006 r., mimo przepracowania obowiązującego w tym kwartale czasu pracy, pracownica nie otrzymała premii. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień 2007 r. należy przyjąć 1/12 premii wypłaconych za II i IV kwartał 2006 r. oraz za I kwartał 2007 r. w wysokości 1/12 łącznej kwoty.


Podstawa prawna:
• art. 42 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).


 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama