| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nie wszystkie składniki pensji mają wpływ na wysokość zasiłku

Nie wszystkie składniki pensji mają wpływ na wysokość zasiłku

Składnik wynagrodzenia za pracę nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił, jeśli przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje do niego prawo.

STAN FAKTYCZNY

 

Pracodawca, obliczając Annie L. zasiłek chorobowy za okres od 3 marca do 26 marca 2002 r., wliczył do podstawy wymiaru premię. Z regulaminu premiowania wynikało, że jest to premia regulaminowa i przysługuje także za czas nieobecności w pracy z uwagi na pobieranie zasiłku chorobowego. Decyzją wojewody ubezpieczona została pozbawiona prawa do premii przez okres pobierania zasiłku.

UZASADNIENIE

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagrodzeniu nie przewidują zmniejszenia ich za okres pobierania zasiłku. Cel tego przepisu jest czytelny, mianowicie zapobiega on podwójnemu wypłacaniu tego samego składnika wynagrodzenia za ten sam okres - raz jako wynagrodzenia za pracę sensu stricto, drugi raz jako składnika wynagrodzenia uwzględnionego w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego.

Podkreślić trzeba, że sam fakt niewypłacenia przez pracodawcę określonego składnika wynagrodzenia za pracę za okres niezdolności do pracy z powodu choroby nie powoduje automatycznie obowiązku uwzględnienia go w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Decydujące bowiem znaczenie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy o wynagrodzeniu, a nie konkretne okoliczności faktyczne. Jeśli zatem przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje prawo do określonego składnika wynagrodzenia, to składnik ten nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił.

Przed ustaleniem, czy można wliczyć premię do podstawy wymiaru zasiłku, trzeba rozstrzygnąć, jaki ma ona charakter - czy jest premią regulaminową, czy mimo nazwy stanowi nagrodę uzależnioną od swobodnego uznania pracodawcy. Swobodne uznanie pracodawcy wyklucza przyjęcie, że chodzi o premię (a właściwie nagrodę), do której pracownik zachowuje prawo w czasie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Powszechnie przyjmuje się, że mamy do czynienia z premią regulaminową, jeżeli przepisy płacowe zawierają obiektywnie sprawdzalne przesłanki nabycia prawa do tego składnika wynagrodzenia, natomiast ich brak nadaje premii charakter nagrody.

W rozpatrywanej sprawie regulamin premiowania określa zasady przyznawania premii. Z analizy jego przepisów wynika, że premia ma charakter regulaminowy. Z regulaminu wynika, ze pracownik ma prawo do premii również za dni nieobecności w pracy, za które przysługuje zasiłek chorobowy. Zatem z uwagi na to, że ten składnik wynagrodzenia nie podlega zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku chorobowego, nie może być wliczony do podstawy wymiaru zasiłku.

WAŻNE WYJAŚNIENIA

Prawo wliczenia premii do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zależy od obowiązujących u pracodawcy przepisów o wynagrodzeniu, a nie od konkretnych okoliczności faktycznych.

Wyrok SN z 18 kwietnia 2007 r., I UK 312/06, OSN 2008/9-10/146

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »