reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?


RADA

W Pańskim przypadku należy uznać, że w okresie zwolnienia lekarskiego może Pan podpisywać dokumenty związane z działalnością własnej firmy.

UZASADNIENIE

Zwolnienie lekarskie jest przeznaczone na powrót przez ubezpieczonego do zdrowia. W związku z tym w okresie objętym zwolnieniem lekarskim ubezpieczony nie może pracować, przy czym nie ma znaczenia, czy praca wykonywana w okresie zwolnienia ma wpływ na stan zdrowia chorego (może przedłużyć okres, przez który będzie niezdolny do pracy).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01) nawet dokonanie adnotacji przez lekarza wystawiającego zwolnienie, że w okresie choroby pacjent może chodzić, nie usprawiedliwia wykonywania pracy. Zapis ten upoważnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. zrobienia zakupów.

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. W Pańskim przypadku kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przedstawione wyżej ogólne zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego ulegają pewnej modyfikacji z uwagi na funkcję, jaką w organizacji przedsiębiorstwa może pełnić taka osoba.

W orzecznictwie sądowym przeważa stanowisko, że należy odróżnić pracę zarobkową wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich ubezpieczony jest zobowiązany z tytułu sprawowania funkcji pracodawcy. Fakt podpisania dokumentów finansowych, które zostały sporządzone przez inną osobę, nie jest wykonywaniem pracy w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej. Tym samym takie działanie nie stanowi podstawy do pozbawienia zasiłku chorobowego.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy w okresie objętym zwolnieniem prowadzi działalność zarobkową, która wynika z rodzaju prowadzonej działalności - np. osoba prowadząca zakład stolarski będzie pracowała bezpośrednio przy wykonywaniu mebli. Do działań powodujących utratę prawa do zasiłku zalicza się również sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad pracownikami w miejscu pracy czy wydawanie im poleceń i dyspozycji na terenie zakładu pracy.

Należy stwierdzić, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorcy nie może oznaczać zakazu wykonywania jakichkolwiek działań związanych z prowadzeniem firmy. Jeżeli pracodawca nie upoważniłby uprzednio kogoś do działania w swoim imieniu, zaprzestanie prowadzenia działalności oznaczałoby konieczność likwidacji zakładu pracy i zwolnienia pracowników z dniem rozpoczęcia choroby. Nie można jednak uznać, że wywołanie takich następstw byłoby zamiarem ustawodawcy.

Mając powyższe na uwadze, przebywając na zwolnieniu lekarskim może Pan podpisywać listy płac.

• art. 17 ust. 1, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.) należy odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP z 2004 r. nr 14, poz. 247)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kasy online – obowiązkowa wymiana 2021 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama