Zwolnienie ławnika na rozprawę
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca zatrudniający ławnika jest obowiązany zwolnić go od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Oznacza to, że nie musi Pan wykorzystywać swojego urlopu na udział w rozprawach w sądzie jako ławnik. Ławnik może być wyznaczony do udziału w rozprawach do 12 dni w ciągu roku. Liczba tych dni może być zwiększona przez prezesa sądu tylko z ważnych przyczyn. Zwłaszcza , gdy konieczne jest zakończenia rozprawy z udziałem tego ławnika.
REKLAMA
Zobacz: Na jakie zwolnienia od pracy może liczyć pracownik
Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Jest jednak jeden wyjątek nie otrzyma Pan od pracodawcy wynagrodzenia. W zamian ławnik, za czas wykonywania czynności w sądzie, otrzymuje rekompensatę pieniężną. Koszty wypłaty rekompensaty ponosi Skarb Państwa.
Ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu.
Zobacz serwis: Urlop na żądanie
Podstawa prawna: Art. 172 ustawy z 27 lipca 2001 r. prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. nr 98, poz. 1070 z późn zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat