Jak zwolnić nieobecnego pracownika
REKLAMA
W takiej sytuacji pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia przy spełnieniu przesłanek zawartych w art. 52 § 1 k.p.
REKLAMA
Fakt, że pracownik nie zgłasza się do pracy i nie usprawiedliwia nieobecności, może uzasadniać w takiej sytuacji zastosowanie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. - czyli rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
Stosunek pracy rozwiąże się w momencie wręczenia pracownikowi oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub z dniem dostarczenia takiego oświadczenia pracownikowi do domu. Pracodawca może wysłać wypowiedzenie za pośrednictwem poczty. W takim przypadku nawet nieodebranie przesyłki przez pracownika, po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, uznaje się za doręczone. Takie doręczenie jest skuteczne i wywierające skutki prawne. Umowa o pracę rozwiązuje się po 7 dniach od dnia powtórnego awizowania.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. nie stanowi podstawy do pozbawienia pracownika uprawnień pracowniczych np. do urlopu - bieżącego, jak również zaległego. Jednak w sytuacji zastosowania takiej procedury zwolnienia z pracy wykorzystanie urlopu w naturze nie jest możliwe toteż pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny z racji niewykorzystania należnego mu urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna:
- art. 52 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat