| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 maja 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop?

W takiej sytuacji pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia przy spełnieniu przesłanek zawartych w art. 52 § 1 k.p.

Fakt, że pracownik nie zgłasza się do pracy i nie usprawiedliwia nieobecności, może uzasadniać w takiej sytuacji zastosowanie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. - czyli rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Stosunek pracy rozwiąże się w momencie wręczenia pracownikowi oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub z dniem dostarczenia takiego oświadczenia pracownikowi do domu. Pracodawca może wysłać wypowiedzenie za pośrednictwem poczty. W takim przypadku nawet nieodebranie przesyłki przez pracownika, po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, uznaje się za doręczone. Takie doręczenie jest skuteczne i wywierające skutki prawne. Umowa o pracę rozwiązuje się po 7 dniach od dnia powtórnego awizowania.

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. nie stanowi podstawy do pozbawienia pracownika uprawnień pracowniczych np. do urlopu - bieżącego, jak również zaległego. Jednak w sytuacji zastosowania takiej procedury zwolnienia z pracy wykorzystanie urlopu w naturze nie jest możliwe toteż pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny z racji niewykorzystania należnego mu urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 52 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »