reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak uzupełnić wynagrodzenie

Jak uzupełnić wynagrodzenie

Zdarza się, że w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru świadczeń chorobowych, pracownik wskutek nieobecności w pracy nie osiąga pełnego wynagrodzenia. Ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy pamiętać o uzupełnieniu pensji w miesiącu, w którym została ona pomniejszona z powodu usprawiedliwionej nieobecności. Stanie się tak np. w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego.

Jeśli powodem osiągnięcia przez pracownika niepełnego wynagrodzenia jest usprawiedliwiona nieobecność w pracy, wówczas – ustalając podstawę świadczeń – należy:

  • wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  • przyjąć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, po uprzednim uzupełnieniu.

Sposób uzupełniania wynagrodzenia

W przypadku składników pensji przysługujących w stałej miesięcznej wysokości uzupełnienie polega na przyjęciu do podstawy wymiaru wynagrodzenia miesięcznego określonego w umowie o pracę.

Gdy pracownikowi przysługuje pensja o charakterze zmiennym, uzupełnia się ją, dzieląc wynagrodzenie osiągnięte przez pracownika za przepracowane dni robocze przez liczbę tych dni. Następnie otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w danym miesiącu.

Uzupełnienie wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy jest składnikiem przychodu pracownika stanowiącym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jest zatem składnikiem pensji uwzględnianym w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych.

Jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru świadczeń, pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, a wynagrodzenie za ten miesiąc nie wymaga uzupełniania, gdyż pracownik przepracował w tym miesiącu pozostałe dni robocze, to wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy powinno być sumowane z wynagrodzeniem za czas przepracowany i uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli jednak w miesiącu, w którym pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pracownik był też nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, za które nie przysługuje wynagrodzenie, to wynagrodzenie za taki miesiąc wymaga uzupełnienia, jeśli łączna liczba dni pracy i dni urlopu wypoczynkowego (które są traktowane tak jak dni pracy) stanowi co najmniej połowę czasu pracy, który pracownik był zobowiązany w tym miesiącu przepracować.

W takim przypadku sposób uzupełniania zależy od tego, czy pracownik otrzymuje:

  • wyłącznie wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,
  • wyłącznie wynagrodzenie zmienne,
  • wynagrodzenie składające się ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama