reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Pracownikom, wykorzystującym do pracy prywatne samochody, przysługuje z tego tytułu rekompensata w postaci ryczałtu samochodowego. Jest to stała z góry ustalona kwota, jeżeli jednak pracownika nie ma w pracy, wartość ryczałtu ulega obniżeniu.

Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, niebędących własnością pracodawcy, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej między pracodawcą a pracownikiem.

Ryczałt nie jest uzależniony od faktycznie przejechanych kilometrów, ale od stawki za 1 km przebiegu pojazdu i limitu kilometrów.

Maksymalne wartości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu są uzależnione od pojemności skokowej silnika i wynoszą:

  • dla samochodu o pojemności silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,
  • dla samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca, przy czym zależy on od liczby mieszkańców miejscowości lub gminy, w której pracownik jest zatrudniony.

Co do zasady nie może on przekroczyć:

  • 300 km – w mieście do 100 tys. mieszkańców,
  • 500 km – w mieście od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
  • 700 km – w mieście zamieszkałym przez ponad 500 tys. mieszkańców.

Wyżej określone limity kilometrów mogą zostać podwyższone dla pojazdów używanych do celów służbowych w służbie leśnej oraz w służbach ratowniczych i innych właściwych instytucjach w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków albo skutków katastrofy ekologicznej.

U pracodawcy wypłacającego miesięczny ryczałt pieniężny podstawę do zwrotu wydatków stanowi pisemne oświadczenie pracownika o używaniu pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w danym miesiącu, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Kiedy i jak pomniejszać

Za dni niewykonywania pracy, niezależnie od przyczyny nieobecności, ryczałt nie przysługuje. Dlatego kwotę miesięcznego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy dzień roboczy nieobecności w pracy. Dotyczy to m.in. nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby, urlopem wypoczynkowym, bezpłatnym czy okolicznościowym, a także podróżą służbową trwającą co najmniej 8 godzin (patrz tabela).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama