reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Choroba niani a zasiłek opiekuńczy

Choroba niani a zasiłek opiekuńczy

Pracownica naszego zakładu wychowuje 2,5-letniego syna. W związku z brakiem miejsc w żłobku zatrudniła nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem jest chora i przedłożyła zwolnienie lekarskie. Czy w związku z chorobą niani pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego nad synem?

Pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym 2,5-letnim synem, gdyż opiekunka zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej nie jest stałym opiekunem dziecka, którego choroba uprawniałaby do zasiłku opiekuńczego.

Rodzice mogą zatrudniać do opieki nad dziećmi nianię na podstawie tzw. umowy uaktywniającej, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia. Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Stroną umowy jako niania nie może być jeden z rodziców. Nie istnieją jednak żadne ograniczenia dotyczące pokrewieństwa między nianią a rodzicami dzieci. W związku z tym nie ma przeszkód, aby umowa uaktywniająca została zawarta np. z babką czy pełnoletnim rodzeństwem dziecka. Niania sprawuje opiekę nad dzieckiem w czasie, kiedy rodzice dziecka pracują.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. na chore dzieci do 14 lat, zdrowe dzieci do lat 8 lub innych członków rodziny.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do 8 lat przysługuje w razie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki z powodu:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko (gdy ubezpieczony został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia),
  • decyzji właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  • porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej (również rodzicom niebędącym w formalnym związku małżeńskim, lecz pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym).

Zatem, stałym opiekunem dziecka są jego rodzice, przy czym nie jest istotne, czy pozostają w formalnym związku małżeńskim czy nie. Ważne jest, aby rodzice dziecka prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców – temu, który występuje z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Za dzieci, na które przysługuje zasiek opiekuńczy, uważa się dzieci własne, ubezpieczonego lub jego małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Zasiłek ten przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama