Kategorie

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka

Anna Szocińska
Nasza pracownica wystąpiła o zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 10-letniego wnuka, którym tymczasowo się opiekuje. Rodzice dziecka wyjechali do pracy za granicę kilka miesięcy temu. Czy w takiej sytuacji babce przysługuje zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Tak, babce przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym z tytułu sprawowania opieki nad chorym wnukiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej w razie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu sprawowania osobistej opieki nad:

 • zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat,
 • chorym dzieckiem do 14 lat,
 • innym chorym członkiem rodziny.
Reklama

Do innych członków rodziny zalicza się: dzieci powyżej 14 lat, małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki oraz rodzeństwo, pod warunkiem że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym przez okres sprawowanej opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę choremu. Jednak zasiłek ten przysługuje, mimo że we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, jeżeli ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność czy z innych powodów nie są w stanie zapewnić choremu opieki. Zalicza się do nich np. osoby całkowicie niezdolne do pracy, chore, odpoczywające po pracy na nocnej zmianie, niezobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawiają podjęcia się tej opieki.

Zasiłek przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy, jednak nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym – w razie sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 lat lub chorym dzieckiem do 14 lat. Jeżeli opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, zasiłek przysługuje przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Państwa pracownicy – babce dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad chorym 10-letnim wnukiem w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym. Mimo że wnuk ma 10 lat, to babce nie przysługuje okres wydłużonego zasiłku opiekuńczego, gdyż wnuk jest zaliczany do innych członków rodziny, a zatem zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad taką osobą przysługuje w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy z powodu osobistej opieki nad wnukiem przysługuje w wymiarze do 14 dni w roku kalendarzowym.

Reklama

Babka byłaby uprawniona do zasiłku opiekuńczego nad chorym wnukiem do 14 lat w wymiarze do 60 dni w roku kalendarzowym tylko wtedy, gdyby zostały spełnione warunki formalnego przyjęcia przez nią wnuka na wychowanie i utrzymanie przez przysposobienie lub w ramach rodziny zastępczej.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Należy go wypłacić za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy. Przyznanie i wypłata zasiłku następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ten zasiłek na formularzu ZUS Z-15 wraz z zaświadczeniem lekarskim wystawionym na formularzu ZUS ZLA, w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. Ubezpieczony jest zobowiązany złożyć to zaświadczenie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania do płatnika składek.

Podstawa prawna:

 • art. 32, art. 33, art. 53 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?